HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZIN > KONYHA > Miből mit főzhetünk?

Már a rómaiak is használták a póréhagymát, elsősorban saláták készítéséhez, de párolva is szívesen fogyasztották a nyárson sütött pecsenyék mellé. Néró császár havonta egyszer pórénapot tartott. Ilyenkor minden mást mellőzött étkezéséből, annak reményében, hogy a kizárólagos póréfogyasztás csengővé varázsolja a hangját. Ha nem lesz is csengő hangunk tőle, de finom ételeket készíthetünk belőle.
A müzli finom, egészséges és ügyesen variálva, változatos étel. Ne ragaszkodjon a boltban megvásárolható, elõrecsomagolt müzliszeletekhez és keverékekhez, készítse el saját receptje szerint. Íme néhány ötlet.
A lencse kiadós, kifejezetten a hideg téli napokra való étel. Még a legegyszerűbb változata is finom tud lenni, s fehérjetartalma miatt kiváló húspótló is. A népi hagyományok szertint, ha újév napján fogyasztjuk, a következő esztendőben gazdagok leszünk.
Kevesen tudják, hogy a kenyeret nem csak szendvicsként lehet fogyasztani.
Különleges malacságokat ajánlunk az év utolsó napjára. Szerencsehozó malacok, szende báránykák és borjak fülét készítjük el szilveszteri menünkben. A receptek 1841-ből származnak, de természetesen mai alapanyagokkal készülnek.
A parajnak számtalan elkészítési módja van. Forrázott, vajban átforrósított leveleit rostonsült húsokhoz köretnek fogyaszthatjuk. Készülhet belőle puding, de pürésített formájában tojásételek mellé is tálalhatjuk. A szép, üde zöld leveleket halfilével rétegezhetjük, de tölthetünk vele csirkemellet is. A spenótgombócot, a parajos palacsintát, a ropogós parajos rétest a gyerekek is kedvelni fogják.
Ezt a téli gyümölcsöt többnyire csak gesztenyepüreként ismerjük, pedig a világ számos táján sokféle fogást készítenek belőle: leveseket, szószokat főznek, omlettet sütnek, vadhúsokat töltenek meg vele és kompótként kínálják.
Vágjunk kétfelé egy kelkáposztafejet és máris festői látvány tárul elénk. A rajzolatok és a színek harmonikus egysége ámulatba ejtők. Tanúi lehetünk a színek művészettel teli játékának. A törzsön lévő halvány fehér, lágy sárgás tónusba, majd üvegszínű zöldbe megy át, hogy azután a kelkáposzta leveleinek széléhez érve sötétzöldre, mint a tenger vizének színe, váltson.
Szokás azt mondani, hogy ősszel, télen kevesebb vitaminhoz tudunk jutni, mint nyáron. Nos, ez csak részben igaz, hiszen az egyik fontos vitaminforrás egész télen rendelkezésünkre áll. Ez pedig nem más, mint a káposzta.
A szelíd gesztenye Svájc D-i részétől kezdve Olaszországon át hazánkig, főleg Zala-, Vas-, Sopron-megye egyes részein elterjedt.
A néphit úgy tartja: a cékla megerõsíti a gyengét, bátorítja a félénket és boldoggá teszi a bánatost. Ez talán túlzás, de az biztos, hogy édes íze miatt többre hivatott, minthogy asztalunkon bíborszínû savanyúként végezze.
A karfiol rendkívül változatosan használható fel az ételkészítés során.
Manapság mintha kiment volna a divatból a hagyma. Pedig az egyik legolcsóbb, legegyszerűbben termeszthető illetve beszerezhető, ugyanakkor igen egészséges zöldségünk.
Az elmúlt évtizedekben kizárólag bébipapit főztünk belőle, vagy nagy néha sütöttünk belőle néhány szeletet a hosszú téli estéken. Pedig a sütőtök ízletes, változatosan elkészíthető ínyencség. Ne félj tőle, próbáld ki!
Októberben sok-sok zöldséget találunk a piacokon. Ilyenkor nem okozhat gondot, hogy finom és egészséges ételeket varázsoljunk az asztalra. Csak egy jó recept kell hozzá! Padlizsános, gombás vagy éppen almás...

Első Előző Következő Utolsó