HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > KONYHA > Miből mit főzhetünk? > Gesztenye, az ünnepek eledele

t: 2447

Gesztenye, az ünnepek eledele

A legtöbb embernek a gesztenyéről a gesztenyepüré jut elsőként az eszébe vagy különféle gesztenyés édességek. Az ok prózai: a legtöbben egyszerűen nem tudjuk, hogyan ízesítsük a gesztenyemasszát vagy a sütőben megsütött gesztenyeszemeket, ha éppen húsételekhez, köretekhez, levesekhez vagy netán salátához szeretnénk felhasználni. Az alábbiakban olyan különleges gesztenyés recepteket szeretnénk bemutatni, amelyek nemcsak a hétköznapokon, de a közelgő ünnepek alkalmával megállják a helyüket.

Téli vitaminbomba

A gesztenye nemcsak finom és tápláló gyümölcs, de alacsony, alig 1 százalékos zsírtartalma miatt nagyon egészséges is. Magas kálium, foszfor, kén és magnéziumtartalma miatt erősíti az immunrendszert a hidegebb hónapok és az influenzaszezon beköszöntével. Magas (45 %-os )szénhidráttartalmának köszönhetően étrendünkben helyettesíthetjük vele a gabona és a burgonyaféléket, hiszen sós és édes változatban is rendkívül ízletesen elkészíthető.

Gesztenyekrémleves

Hozzávalók: 50 dkg héjas gesztenye, 2 evőkanál liszt, 1 tojássárgája, 5 dkg vaj, 2 dl tejszín, 1 dl édes fehérbor (muskotályos), 4 dkg cukor, só

Elkészítés: A gesztenye héját hegyes késsel bevágjuk. Kuktába tesszük, felöntjük sós vízzel és puhára főzzük. Meghámozzuk, burgonyanyomón vagy szitán áttörjük. Lábosba tesszük, vajat adunk hozzá és 2 percig pároljuk. Meghintjük a liszttel, tovább kevergetjük, majd felöntjük a borral és egy pohár vízzel. Cukrot adunk hozzá, felforraljuk, majd tojássárgájával elkevert tejszínnel besűrítjük. Ízlés szerint őrölt fahéjjal fűszerezzük. Csészékben tálaljuk.

Gesztenyés gyöngytyúkleves

Hozzávalók: 1 gyöngytyúk (kb. 1 kg), 30 dkg sárgarépa, 20 dkg fehérrépa, 10 dkg vöröshagyma, 10 dkg gomba, fokhagyma, só, babérlevél, kakukkfű, boróka bogyó, 1 tojásfehérje, 2 dl tejszín, 10 dkg gesztenye, 2 dkg liszt

Elkészítés: A megtisztított gyöngytyúkot, karikára vágott zöldségekkel, vöröshagymával egy sütőtepsire helyezzük, sóval ízesítjük, kakukkfűvel fűszerezzük, és erős tűzön megpirítjuk
A megpirított tyúkot fazékba tesszük, hideg vízzel felöntjük, babérlevelet adunk hozzá. A levest forrásig kevergetjük, majd lassú tűzön kb. 2 órán át főzzük, ha szükséges, utóízesítjük. A kész levest negyed óráig pihentetjük, majd leszűrjük. A húst a csontról lefejtjük, bőrét eltávolítjuk és egyforma kockákra vágjuk. Áttört gesztenyéből és kevés lisztből tejszínes habarást készítünk, a leveshez adjuk és felforraljuk. Tálaláskor a megfőtt húst csészébe tesszük és óvatosan rámerjük a forró levest.

Nyúlgerinc gesztenyével

Hozzávalók 4 személyre: 20 dkg gesztenye (nem massza!), 1 csokor petrezselyem, 2 nyúlgerinc (konyhakészen, csontosan - á 60 dkg), 1 rúd (12,5 dkg) fokhagymás vaj, 2 tojás, 4 púpos evőkanál zsemlemorzsa
A szószhoz: 25 dkg csipkebogyólekvár, 2 dl zöldségleves kockából, 3 szegfűszeg, 1 evőkanál cukor

Előkészítés: A sütőt 220 C-fokra (gázsütő 4. fokozat) előmelegítjük. A gesztenyét megmossuk, héját keresztben bevágjuk, és a forró sütőben addig sütjük, amíg a héja szétnyílik. Ezután konyharuhába csomagoljuk, néhány percig állni hagyjuk, majd lefejtjük a héját. A gesztenyét bő vízben kb. 20 perc alatt puhára főzzük, leszűrjük, lecsepegtetjük. Amíg a gesztenye fő, leöblítjük a petrezselymet, apróra vágjuk. A húst megmossuk, a csont mellett mindkét oldalon kb. 3 cm-re bevágjuk. Kívül-belül bedörzsöljük sóval, borssal.
Elkészítés: A gesztenyét összetörjük (krumplinyomóval). Habosra keverünk 6 dkg vajat, beledolgozzuk a tojásokat, a zsemlemorzsát, a gesztenyét és a petrezselymet. Végül sóval, borssal ízesítjük a masszát, és egy részét a húsvájatokba töltjük. A maradékkal bekenjük a húst. A sütőt ismét 220 C-fokra (gázsütő 4. fokozat) kapcsoljuk. A tepsit kivajazzuk 2 dkg fokhagymás vajjal, a maradék vajat összedolgozzuk a liszttel. A húst a tepsire fektetjük, és a sütőben kb. 15 percig sütjük. (Ha van, az utolsó 3 percre a grillt is bekapcsoljuk.) Kikapcsoljuk a sütőt, a húst benne hagyjuk. Közben elkészítjük a mártást. A csipkebogyólekvárt elkeverjük a húslevessel, a szegfűszeggel, felforraljuk, és 5 percig forraljuk. A szegfűszeget kivesszük, és kisebb adagokban belekeverjük a vajas lisztet. A szószt cukorral, sóval, borssal ízesítjük, és még kb. 5 percig forraljuk. A húst levágjuk a csontról, felszeleteljük, és a szósszal, főtt tésztával, párolt zöldségekkel körítve tálaljuk.

Gesztenye és gabona

Dél és Közép-Európa hegyvidékein ősidők óta él a gesztenye, és termése az itt élő emberek számára hosszú időn keresztül fontos táplálékforrást jelentett. Ahol nem voltak szántóföldek, csak erdők, sok helyen a gabonát helyettesítette. Megszárított termését megőrölték, és a lisztből kenyeret sütöttek. A meghámozott termést pirítva is szívesen fogyasztották. Olaszország északi részén ma is nagyon népszerű. Ha itteni vendéglátónk "marónival" kínál bennünket, az nem más, mint gesztenye.

Töltött kacsa

Hozzávalók 4 személyre: 30 dkg gesztenye, 1 evőkanál ételízesítő, 1 teáskanál margarin, 2 nagy kacsmell, 20 dkg darált sertéshús, 1 tojás, 3-4 evőkanál tejszín
Előkészítés: A gesztenyét megtisztítjuk, lábasba tesszük, felöntjük annyi vízzel, amennyi éppen ellepi. Megszórjuk a Delikát ételízesítővel, hozzáadjuk a margarint, és lefedve puhára pároljuk. A kacsamelleket kicsontozzuk, megmossuk, és szárazra töröljük. Óvatosan felfejtjük a bőrét, ide rakjuk majd a tölteléket.

Elkészítés: A gesztenyéről levesszük a fedőt, és elfőzzük a levét. Burgonyanyomón áttörjük, hozzáadjuk a darált húst, a tojást, megsózzuk, borsozzuk, beleöntjük a tejszínt, és sima masszává összedolgozzuk. A sütőt 200 fokra (gázsütő 3. fokozat) előmelegítjük. A kacsamell fellazított bőre alá betöltjük a gesztenyés masszát, szépen megformázzuk bedörzsöljük sóval, borssal, és tűzálló tálba fektetjük. Kevés vizet öntünk alá, befedjük alufóliával, és kb. 45 percig pároljuk a sütőben. Levesszük a fóliát, 180 fokra (gázsütő 2. fokozat) mérsékeljük a hőt, a levével többször meglocsoljuk a pecsenyét, és kb. 30 perc alatt szép piros ropogósra sütjük. Párolt káposztával, burgonyapürével tálaljuk.

Ünnepi töltött pulyka

Hozzávalók: 4 kg-os pulyka, 1 kisebb libamáj(25 dkg), 2 dl tej, 5 dkg vaj, 4-5 szem gomba, 1 kávéskanál kapribogyó, 1 zsemle, 2 kemény tojás, 2 gerezd fokhagyma, 1 kg főtt, hámozott gesztenye, 1 nyers tojás, só, bors, 3-4 kanál zsír
Elkészítés: A pulykát két nappal előbb besózzuk.

Amikor a készítéséhez fogunk, előbb pár órát álljon szobahőmérsékleten, hogy ne legyen hideg. A libamájat és a pulyka máját a tejben és a vajban a gombával és a kapribogyóval megsütjük. Ha kihűlt, ledaráljuk a tejben áztatott és kicsavart zsemlével, a kemény tojásokkal, a fokhagymával és a gesztenye felével. Ha van egy kis maradék sült hús vagy gépsonka, azt is ledarálhatjuk. Eldolgozzuk a nyers tojással, sóval, borssal és a sült májak levével. A keverékkel megtöltjük a pulykát a bőre alatt, az egészben maradt gesztenyéket pedig a hasüregébe tesszük. A zsírt megforrósítjuk és mindenütt megöntözzük vele a pulyka bőrét, nehogy párolás közben felhasadjon. Aláöntünk egy pohárnyi forró vizet és fedő alatt 2 óra hosszat pároljuk. Ha kell, még utána öntünk 1-1 merőkanál forró vizet. Utána sütőbe tesszük, saját levével öntözgetve 1-2 órán át sütjük, aszerint, hogy milyen idős és mekkora a pulyka. Időnként meg is forgatjuk, hogy minden oldala szép rózsaszínűre
piruljon.

Gesztenyés omlett

Hozzávalók: 120 g főtt, áttört gesztenye, 120 g porcukor, 1 csomag vaníliás cukor, 2 tojás, 60 dkg darált mandula, olvasztott vaj vagy margarin a sütéshez, a tetejére durvára vágott dió vagy mogyoró
Elkészítés: A gesztenyét elkeverjük a porcukorrral és a vaníliás cukorral, majd a tojássárgájával. A tojásfehérjét egy csipet sóval kemény habbá verjük, és óvatosan a gesztenyés masszához keverjük. Kevés olvasztott vajjal megkent teflonban az egészet megsütjük, tálalás előtt durvára vágott dióval és mandulávan megszórjuk.

Gesztenyekompót

Hozzávalók: 1/2 kg gesztenye, 10 dkg cukor, 1/2 citrom leve
Elkészítés: A gesztenyét megsütjük, vigyázva meghámozzuk, hogy egészben maradjanak a szemek. 2 dl vízből és a cukorból szirupot főzünk, és a gesztenyét 15 perc alatt, kislángon megfőzzük benne. Tálaláskor narancsszeletekkel díszíthetjük és narancslével ízesíthetjük.

Különleges desszert: Gesztenyés krémes

Hozzávalók kb. 16 darabhoz: 1 adag mélyhűtött leveles vajas tészta, 30 dkg gesztenyemassza, 3 evőkanál rum + a babapiskótára, 1 tasak hidegen készíthető vanília krém, 3 dl tej, 5 dkg vaj, 1 doboz babapiskóta, tojás a kenéshez, porcukor a szóráshoz
Előkészítés: A leveles vajas tésztát szobahőmérsékleten hagyjuk felengedni. A gesztenyemasszát burgonyanyomón áttörjük, hozzáadjuk a rumot. A vaníliakrémet a tasakon lévő utasítás szerint elkészítjük a tejjel, és jól lehűtjük.

Elkészítés:
1. A vajat habosra keverjük, hozzátesszük a gesztenyét és jól összedolgozzuk.
2. A sütőt 200 fokra (gázsütő 3. fokozat) előmelegítjük. A deszkát megszórjuk liszttel, rátesszük a felengedett vajas tésztát, ezt is meglisztezzük, és akkora téglalapot nyújtunk belőle ami a tűzhelyünk tepsijébe belefér.
3. A tepsit vízzel megkenjük, kettévágjuk a kinyújtott tésztalapot, és egymás mellé ráfektetjük a tepsire. Villával megszurkáljuk, tojással megkenjük, és kb. 15-20 perc alatt aranysárgára sütjük. Amikor kivesszük a sütőből az egyik lapot négyzetekre vágjuk, (ez lesz a sütemény teteje), és a tésztát kihűtjük.
4. Az egész lapot megkenjük a gesztenyemasszával, kirakjuk a babapiskótával, kicsit belenyomkodjuk, és megcsepegtetjük rummal. A tetejére simítjuk a vanília krémet, rárakjuk egymás mellé a négyzeteket, óvatosan lenyomkodjuk, és 1-2 órára behűtjük.
5. Amikor a hűtőből kivesszük megszórjuk porcukorral, és meleg vízbe mártott késsel a tetején lévő négyzeteknek megfelelően felszeleteljük.
(forrás: www.nana.hu)

2005.11.30

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA
Gesztenyés gyöngytyúkleves
Gesztenyés gyöngytyúkleves

Legfrissebb magazinok