HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AUTÓ-MOTOR > Autós hírek > Mi van ha nem indul télen a dízel?

t: 17843

Mi van ha nem indul télen a dízel?

Boldog
karácsonyt kíván az


LHP Magazinok
szerkesztője


 



A klasszikus probléma, miszerint a kiparaffinosodott gázolaj eltömíti a szűrőt, gyakorlatilag már a múlté. Akadnak azonban más okok, amiért szintén nem lehet a dízel üzemű autót elindítani - kezdi összefoglalóját Nagymányai Antal, az Agip hazai vállalatának vezető szakértője. Bár a köznyelvben a jelenség úgy terjedt el, hogy a gázolaj "megdermed" a hidegben, nem erről van szó. Érdemes ezért néhány alapfogalmat tisztázni.

Ilyen fogalom a zavarosodási pont. Ez az a hőmérséklet, amikor először észlelhető az üzemanyagok opálosodása, zavarosodása. A téli gázolaj esetében a szabványos zavarosodási pont -8, -10 celsius fok. Ezen a hőmérsékleten az üzemanyag minden gond nélkül használható, a látható paraffin kristályoknak semmi káros hatása nincs. Ami a dízelmotorok biztonságos téli indítása szempontjából fontos, az ún. "hidegszűrhetőségi határhőmérséklet", (angol rövidítése a CFPP - Cold Filter Plugging Point). Ez az a hőmérséklet, ahol a kiváló paraffin kristályok eltömítik az üzemanyagszűrőt.

Fontos tudni, hogy Magyarországon minden legális helyen vásárolt üzemanyag - benzin avagy gázolaj - megfelel a vonatkozó MSZ EU szabványnak - mutat rá a szakértő -, tehát nincs külön magyar szabvány, az a vonatkozó EU rendelkezéssel azonos. Eszerint a téli gázolaj CFPP pontja -20 celsius fok, de általában a nagy cégek által forgalmazottaké eléri a -24 celsius fokot, azaz eddig a hőmérsékletig nem szabad zavart okoznia. A CFFP adalékolással csak néhány fokkal javítható, tehát nem lehet az alkalmatlan gázolajat az előírtnál nagyobb mennyiségű adalékkal feljavítani, mert több kárt okoz, mint hasznot. Nem is ez szokott lenni a problémák forrása, hanem a víz.

Azért jelentkezik már -1-2 fok körül egy sor indítási gond, mert a víz megfagy az üzemanyagellátó-rendszerben. A víz bekerülhet nem megfelelő kezelés, vagy akár egy heves nyári eső után is. A legkönnyebben azonban a levegő páratartalmával kerül víz az üzemanyagtartályba, tankoláskor és szabadban parkoláskor. A gondokat megelőzendő ezért célszerű betartani néhány óvintézkedést.

A hideg idő közeledtével ajánlatos átvizsgáltatni a jármű üzemanyagellátó-rendszerét, kitisztítani, vagy kicserélni az üzemanyag-szűrőket, és ahol ez lehetséges, vízteleníteni. A fentiek szerint felkészített járművel legális helyen vásárolt üzemanyag alkalmazása esetén -20-24 fokig nem lehet probléma.

Szintén célszerű fagypont alatt, az éjszakai leálláskor teletölteni a dízel jármű tankját, mert ilyenkor csak kismennyiségű levegő van a tartályban, aminek víztartalma nem tud az üzemanyagba kerülni. Ha lehet, kerüljük a tankolást esős, havas időben, ha pedig ez elkerülhetetlen, tankoláskor fedjük le a tankoló nyílás és a pisztoly közötti rést egy tiszta - erre a célra rendszeresített - kendővel. Ezt az eljárást több befecskendező-gyártó cég javasolja.

A fentiekhez tartozik, hogy a víz és az üzemanyagba került egyéb szennyeződés nem csak indítási problémákat okozhat, hanem rövid idő alatt tönkreteszi a manapság egyre jobban elterjedt nagynyomású befecskendező rendszereket is. Ezek javíttatása esetenként elérheti a jármű új árának 10-30 százalékát. Látható, hogy a bosszúságok és a várható jelentős kiadások elkerülése érdekében érdemes a szabványnak megfelelő üzemanyaggal tankolni, jó műszaki állapotban tartani és a télre megfelelően felkészíteni a járművünket.

(autostilus.hu)

LINKAJÁNLÓ
Alternatív gyógymódok

Egészség - orvos

Szépségápolás

Táplálékkiegészítők

Bio

Recept ABC

Vegetáriánus

Dísznövények

Világörökség
 
Fel-mlm



2006.12.19

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok