HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > KONYHA > Fakanál fogódzó - iskolásan > Frissítő, gyógyító csíracsodák

t: 1830

Frissítő, gyógyító csíracsodák

Nem mindenkinek van módja arra, hogy bio élelmiszert vásároljon, pláne termesszen a kiskertben. Nekik ajánljuk ezt a remek módszert. A kicsíráztatott magvak sokféle enzimet tartalmaznak: katalizátorokat, amelyek a szervezet kémiai reakcióit ellenőrzik. Születésünkkor mindannyian adott mennyiséggel rendelkezünk ezekből, a készletnek életünk végéig ki kellene tartania. Ám a helytelen táplálkozás és a betegségek miatt megcsappan az enzimállomány, így az egyensúly megbomlik, és korai öregedés léphet fel.

Egyben az összes tápanyag

A magvak fogyasztása és a belőlük előbújó új élet tisztelete nem a mai kor találmánya, minden nagyobb ókori civilizációban foglalkoztak ilyesmivel. Bár a magvakban lejátszódó folyamatokat nem ismerték, csodát láttak a kifejlődő növényekben. Táplálkozáskutatók azóta kiderítették, hogy hőmérséklet-emelkedés és nedvesség hatására a magban lévő tápanyagok biokémiai változáson mennek át. Az ásványi anyagok vízben oldható sókká alakulnak, és jelentősen nő a vitamintartalom. A csírázó mag tehát könnyen hasznosítható formában tartalmazza az összes tápanyagot, ami egészségünk megőrzéséhez szükséges.

Színtiszta energia

A biocsírák ugyan 25%-kal több kalóriát tartalmaznak, mint a hús, de nem hizlalnak, és azonnali energiát adnak, mivel nincs bennük zsír, koleszterin, hormon és antibiotikum, viszont százszázalékosan megemésztődnek. Előállításuk rendkívül egyszerű, nem igényel sem táptalajt, sem oldatot. Mindegyik fajtát ehetjük alkalomszerűen, beépítve a hétköznapi ételeinkbe, vagy célzatosan egy-egy betegség elűzésére. Ajánlatos nyersen alkalmazni — önmagában, salátában vagy vajas kenyérrel — de szórhatjuk levesekbe, főzelékekbe is. Tartós hő hatására a tápanyagok nagy része elveszhet, így csak a kész ételbe tegyük, és ne főzzük! Egy kéthetes kúra szinte megújít, már az első héten tisztul a szervezetünk, erősödik az immunrendszerünk. A második hétre eltűnik a fáradtság, visszatér az életkedvünk. Ezért megéri egy próbát tenni!

Melyik mag miért jó?

• Brokkoli: Legnagyobb mennyiségben tartalmaz vitaminokat, enzimeket, ásványi anyagokat.
• Búza: Tisztítja a májat, erősíti az idegrendszert, potencianövelő, hurutoldó, gyulladásgátló, baktériumölő hatású, segíti az emésztést.
Lencse, borsó, bab: Rosttartalma magas, csökkenti a vérnyomást, csodálatos inzulinszabályozó, magas vastartalma segíti a vérképzést.
• Lucerna: Szinte „lelöki" a koleszterinlerakódást az erek faláról, magas mangántartalma csökkenti a vércukorszintet, szoptatós anyáknál tejserkentő, növényi hormonjaival segíthet a mellrák kialakulásának megelőzésében; K-vitamintartalma csökkenti a vérzések intenzitását (menstruációs panaszoknál, szülés után hasznos).
• Mustár: Jó epe- és májbántalmakra, emésztési zavarokra, székrekedésre, felfúvódásra, stimulálja az izzadást (ennek lázcsökkentő, gyógyító hatása van), megszünteti a bőrkiütéseket.
• Napraforgó: Magas foszfor- és kalciumtartalma fontos a csontoknak, fogaknak, vastartalma a vörösvértestképzéshez szükséges, gyógyhatású torokkaparásnál, köhögésnél, tisztít, méregtelenít, vízhajtó.
• Retek: Természetes antibiotikum, tisztítja a légzőszerveket, a nyálkahártyát, de pakolást is lehet készíteni belőle. Összeturmixolt csírát liszttel keverj el. A krém foszfáttartalmú vegyületei tisztítják, szépítik a bőrt, elmulasztják a pattanásokat.
• Vöröskáposzta: Táplálja a bőrt, javítja a látást, jót tesz a csontoknak, fogaknak (kalciumtartalma megegyezik a tejével), daganatnövekedést blokkoló enzimeket tartalmaz.

Konyhatipp: lucernapástétom

A kicsírázott, néhány centiméteres lucernát (de más fajta is megteszi) vágd apróra, keverd össze juhtúróval és kefirrel úgy, hogy sűrű masszát kapj. Egy pohár kefirbe vagy joghurtba szórj sót, borsot, apróra vágott zöldpaprikát, ez lesz a friss öntet a fogásra. Fél órára tedd hűtőszekrénybe, ezután fogyasztható. (forrás: Maxima)

2005.04.03

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA
Így készítsd!

1. A jól megmosott magokat néhány órára áztasd be, majd helyezd el egy kis edényben, itatóspapírra. 
2. Tedd az „ültetvényt
Így készítsd! 1. A jól megmosott magokat néhány órára áztasd be, majd helyezd el egy kis edényben, itatóspapírra. 2. Tedd az „ültetvényt" világos helyre, ablak közelébe. 3. Naponta kétszer locsold a kezdeményt, a bő víz nem árthat neki. 4. Ha a kicsírázott növényke eléri a 3-4 cm-es magasságot, már fogyasztható is!
Lucernapástétom
Lucernapástétom

Legfrissebb magazinok