HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > KONYHA > Miből mit főzhetünk? > Különleges aszaltszilvás receptek

t: 4206

Különleges aszaltszilvás receptek

A legtöbb háziasszony az aszaltszilvát gyümölcskenyerekhez, kuglófokhoz vagy más édességekhez használja, pedig finom leveseket és nagyon különleges húsos fogásokat is készíthetünk belőlük. Amennyiben módunkban áll, érdemes kipróbálni néhány vadhúsos receptet, de ha nem jutunk vadhúshoz, akkor sem szabad csüggedni, hiszen az aszaltszilva a legegyszerűbb csirkehúst is megvadítja. Az alábbiakban olyan aszaltszilvás recepteket ajánlunk, amelyeket bármilyen ünnepi alkalomra, családi eseményre vagy akár egy romantikus vacsorára is elkészíthetsz.

Forró boros almaleves aszaltszilvával

Hozzávalók 4 személyre: 4 alma, 2 dl fehérbor, 4 dkg cukor, 2 evőkanál méz, 8 szem szegfűszeg, 1 rúd fahéj, 2 dl tejszín, 1 citrom reszelt héja, 12 dkg aszaltszilva
Előkészítés: Az almákat megmossuk, meghámozzuk, kimagozzuk, és a húsát nagyobb darabokra vágjuk.

Elkészítés: Edénybe tesszük az almát, ráöntjük a bort és annyi vizet, hogy félujjnyira ellepje. Beletesszük a cukrot, a mézet, egy csipet sót, és teatojásba zárva a szegfűszeget, a fahéjat. Kíméletesen főzzük. Amikor puha az alma, kivesszük a teatojást. Az almát a levével együtt összeturmixoljuk. Beleöntjük a tejszínt, beleszórjuk a citrom reszelt héját, és összeforraljuk. Közben apróra vágjuk az aszaltszilvát. Levesszük a levest a tűzről, beleszórjuk az aszalt szilvát, 2-3 percen át pihentetjük, és amikor megpuhult a szilva, tálaljuk. A tetejére tehetünk tejszínhabot is.

Aszaltszilva-leves pörkölt dióval

Hozzávalók 4 személyre: 20 dkg magozott aszaltszilva, 8 szem szegfűszeg, 1 kis darab fahéj, 4 dkg tisztított dió, 6 dkg cukor, 1 dl vörösbor, 1 teáskanál étkezési keményítő, 1 dl tejszín
Előkészítés: Az aszaltszilvát kis darabokra vágjuk. A szegfűszeget, a fahéjat teatojásba tesszük. A diót serpenyőben, zsiradék nélkül megpirítjuk, majd azonnal kiborítjuk, és összevagdaljuk.

Elkészítés: Felteszünk forrni 1 l vizet, beletesszük a cukrot, egy csipet sót, és belelógatjuk a teatojást. A borral együtt a szilvákat is a forró fűszeres vízbe tesszük, és takaréklángon főzzük 10 percen át. A keményítőt elkeverjük pici vízzel, és besűrítjük vele a levest. Forraljuk még 5-6 percig, majd kivesszük a teatojást, belekeverjük a tejszínt, és tálaljuk.

Szilvával töltött szarvasgerinc

Hozzávalók 6 személyre: 1,5 kg gerinc, 25 dkg aszaltszilva, 1 fej vöröshagyma, 2 vékony szelet szalonna, fél dl étolaj, 2 evőkanál étkezési keményítő, 1 teáskanál magyaros fűszerkeverék, áfonya/áfonyalekvár
Előkészítés: A húst kicsontozzuk, aszalt szilvát kimagozzuk. A hagymát megtisztítjuk, négybe vágjuk.

Elkészítés: A húst hosszában éles késsel felszúrjuk, és az üreget megtöltjük a szilvával, sózzuk, borsozzuk. Az így elkészített húst tűzálló tálba tesszük, és beborítjuk a szalonnaszeletekkel. Mellétesszük a hagymát, az olajat és kevés vizet öntünk alá. Lefedjük, és a sütőben 200 fokon (gázsütő 3. fokozat) kb. 50-60 percig sütjük. Időnként meglocsoljuk a levével. Ha a húst megpuhult, a léből kiszedjük. A hús levét az étkezési keményítővel besűrítjük, és egy kis magyaros fűszerkeverékkel ízesítjük. Főtt burgonyát és áfonyát/áfonyalekvárt kínálunk mellé.

Mézes bárány aszaltszilvával és mandulás rizzsel

Hozzávalók 4 személyre: 70 dkg csontozott báránycomb (vagy -lapocka), 1 fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 3 evőkanál olaj, 1 csipet őrölt gyömbér, 1 erős zöldpaprika (ki is hagyható), 15 dkg magozott aszaltszilva, 2 evőkanál méz, 1 teáskanál vágott petrezselyem

A mandulás rizshez: 20 dkg (gyors)rizs, 5 dkg mandulaforgács, 2 dkg vaj
Előkészítés: A húst megmossuk, leszárítjuk, és nagyobb kockákra vágjuk. A hagymát, a fokhagymát megtisztítjuk, apróra vágjuk. A paprikát megmossuk, felkarikázzuk.

Elkészítés: A hagymát a felforrósított olajon megfuttatjuk, majd rátesszük a húst. Fehéredésig pirítjuk, sózzuk, a gyömbérrel fűszerezzük, és 1 dl vizet öntünk alá. Lefedve pároljuk, ha kell, pótoljuk a vizet. Amikor a hús félig puha (30-40 perc, ez függ az állat korától is), rátesszük a fokhagymát, az erős paprikát, és lefedve, kevés víz aláöntésével puhulásig pároljuk. A rizst a szokásos módon (a gyorsrizst a csomagoláson olvasható utasítás szerint) puhára pároljuk. A mandulát serpenyőben felforrósított vajon aranysárgára pirítjuk (vigyázzunk, ne égjen meg, ha kész, azonnal kiöntjük a serpenyőből, hogy ne piruljon tovább!), és összekeverjük a főtt rizzsel. Amikor kellően puha a hús, hozzáadjuk a kettévágott aszaltszilvákat, a mézet, ha szükséges, még kevés sóval, őrölt fehér borssal ízesítjük, és 5-8 perc alatt összefőzzük. Tálalás előtt beleszórjuk a petrezselymet is. A húst a mandulás rizzsel kínáljuk.

Aszaltszilvás nyársak

Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg csirkemáj, 25 dkg aszalt szilva(magozott), 15 dkg szeletelt bacon, 4 evőkanál olaj

Előkészítés: A csirkemájat megmossuk, hártyáitól megtisztítjuk, szétvesszük a két darabot, és szárazra töröljük. Az aszaltszilvát annyi vízbe tesszük, amennyi ellepi. Felforraljuk, majd leöntjük a levét, hagyjuk hűlni.

Elkészítés: A májakat fél-fél szalonnaszeletbe betekerjük. Kevés borssal megszórjuk. A nyársakra váltakozva feltűzdeljük a szalonnás batyucskákat és az aszaltszilvát. Nagy serpenyőben felforrósítjuk az olajat, beletesszük a nyársakat, és közepes tűzön mindkét oldalukat piros ropogósra sütjük kb. 10 perc alatt.

Pikáns libacomb

Hozzávalók: 4 libacomb, 10 dkg aszaltszilva, 2 jonatán alma, 1 evőkanál paradicsompüré, só, bors, szegfűszeg

Elkészítés: Az aszaltszilvát szegfűszeges – ízlés szerint cukros – vízben megfőzzük. Lecsöpögtetjük, kimagozzuk és összekeverjük a meghámozott, lereszelt almával. A libacombok bőrét késsel óvatosan fellazítjuk, az így nyert üregbe dugdossuk a gyümölcsöt. A húst sózzuk, borsozzuk és tepsibe fektetjük. Kevés vizet aláöntve, sütőben pirosra sütjük. A keletkező pecsenyelével gyakran locsolgatjuk. Ha megsült, a húst kivesszük, a pecsenyelevet paradicsompürével elkeverjük, kevés húslevest aláöntünk és felforraljuk. A húst a mártással leöntve tálaljuk. Párolt rizzsel körítjük.

Sörös-mézes csirke almával és szilvával

Hozzávalók: csirkecomb, méz, sör, alma, aszaltszilva, só

Elkészítés: A csirkecombokat megmossuk, és bőrüket nem szedjük le. Besózzuk, és alufóliával letakart tepsibe tesszük, és fél órát sütjük 200 fokon. Kb. 1 dl sörbe mézet teszünk, ezzel bekenjük a combokat. A tepsit telerakjuk cikkekre vágott almával és aszaltszilvával. Visszatesszük a sütőbe, és tovább sütjük. 30-40 perc múlva megfordítjuk a combokat, ismét bekenjük a sörös-mézes keverékkel, és addig sütjük, amíg megpirulnak. Rizzsel tálaljuk.

Malackaraj tökmagos burgonyával és szilvás gombamártással

Hozzávalók 4 személyre: 1 kg bőrös malackaraj csonttal, 1 kávéskanál őrölt majoránna, 1 fej vöröshagyma, 1 dl sör, 5 dkg füstölt szalonna
A tökmagos burgonyához: 60 dkg burgonya, 1-1,5 dl tej, 3 dkg vaj, 2 evőkanál pirított tökmag

A szilvás gombamártáshoz: 15 dkg shitake gomba (2 dkg szárított), 20 dkg aszaltszilva, 1 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál olaj
Előkészítés: A húsnak bőrös részét éles késsel keresztben és hosszában is bevágjuk, hogy jól lehessen szeletelni, majd a bőrét kihagyva, bedörzsöljük sóval, majoránnával. Letakarva, hűtőben, akár 1 napig is pihentethetjük.

Elkészítés: Elkészítéskor a sütőt 160 fokra (gázsütő 1. fokozat) előmelegítjük. A hagymát megtisztítjuk, felszeleteljük, egy tepsiben elterítjük, rátesszük a húst, pici vizet öntünk alá, és a sütőben megsütjük. Sütés közben gyakran kenegetjük sörbe mártott szalonnával, és ha kell, kevés vizet öntünk alá, hogy ne égjen a tepsi. Ha bőre ropogós, a hús puha, akkor készült el. A tökmagos burgonyához a burgonyát megmossuk, héjában puhára főzzük. Leszűrjük, lecsepegtetjük, kissé kihűtjük, majd megtisztítjuk, és áttörjük. Kikeverjük a forró tejjel, a vajjal, sóval és a tökmaggal, óvatosan összemelegítjük. A szilvás gombamártáshoz a gombát megtisztítjuk, felszeleteljük (a szárítottat előírás szerinti ideig vízbe áztatjuk). Az aszaltszilvát összevágjuk. A fokhagymát meghámozzuk, összetörjük. Felforrósítjuk az olajat, megfuttatjuk benne a gombát, majd rátesszük az aszaltszilvát, a zúzott fokhagymát, pici sót, és ráöntjük a sült visszamaradt szaftját. Összeforraljuk. A sültet a gombás mártással és a burgonyapürével kínáljuk.

Aszaltgyümölcs-golyók

Hozzávalók 16-20 darabhoz: 10 dkg magozott aszalt datolya, 10 dkg magozott aszaltszilva, 10 dkg aszalt sárgabarack, 10 dkg vaj, 15 dkg porcukor, 1 tojás, 15 dkg darált mogyoró, 1-2 evőkanál rum, 2 evőkanál csokidara

Előkészítés: Az aszalt gyümölcsöket megmossuk, leszárítjuk, és apróra vágjuk.

Elkészítés: A vajat a porcukorral és a tojással habosra keverjük. Hozzáadjuk a mogyorót, az aszalt gyümölcsöket, a rumot, és jól összekeverjük. A masszából - nedves kézzel - kis gombócokat formázunk, mindegyiket meghempergetjük a csokidarában, és minyonpapírba tesszük. Tálalás előtt 1-2 órát hűtőben pihentetjük.

Töltött fánk

Hozzávalók kb. 12 darabhoz: 50 dkg liszt, 1 csomag szárított élesztő, 2,5 dkg cukor, 1 citrom reszelt héja, 2 tojás, 5 dkg vaj, 2 dl langyos tej, 10 dkg aszaltszilva, 10 dkg mogyoró, 12,5 dkg szilvalekvár, olaj vagy vaj a sütéshez, 2 evőkanál porcukor

Előkészítés: A lisztet tálba szitáljuk, közepébe mélyedést nyomunk. Beleszórjuk az élesztőt, egy csipet sót, a cukrot, a reszelt citromhéjat, beleütjük a tojásokat, majd a vajjal és a tejjel simára keverjük. A tészta akkor jó, ha hólyagos, és elválik az edény falától. Konyharuhával letakarjuk, és meleg helyen a duplájára kelesztjük. Az aszaltszilvát és a mogyorót apróra vágjuk.

Elkészítés: A tésztát átgyúrjuk, beledolgozzuk a szilvát és a mogyorót, majd 12 egyforma darabra osztjuk. Mindegyik darabot kb. 10 cm átmérőjű körré nyomkodjuk. A tészták közepére 1-1 teáskanál szilvalekvárt teszünk, és köré zárjuk a tésztát. Jól összenyomkodjuk a tésztaszéleket, és az illesztéssel lefelé lisztezett deszkára tesszük a fánkokat. 20 percig pihenni hagyjuk. Az olajat vagy vajat felforrósítjuk (fritőzben 170 fokra), és a fánkokat kisebb adagokban kb. 3-4 perc alatt körös-körül barnára sütjük. Kiszedjük, lecsepegtetjük, és porcukorral megszórva tálaljuk.

Rumos-szilvás falatok

Hozzávalók kb. 50 darabhoz: 9 dkg margarin, 4 dkg porcukor, 1 tasak vaníliás cukor, 12 dkg liszt
A töltelékhez: 50 szem magozott aszaltszilva, 1/2 dl rum
A díszítéshez: 20 dkg tortabevonó, 50 szem mandula

Előkészítés: A margarint, a porcukrot, egy csipet sót, a vaníliás cukrot gépi habverővel habosra keverjük, és a liszttel tésztává gyúrjuk. Cipónak formázzuk, fóliába tekerjük, és 15 percig a hűtőben pihentetjük.

Elkészítés: A tepsit kibéleljük sütőpapírral. A sütőt 200 C-fokra (gázsütő 3. fokozat) előmelegítjük. A tésztát 3 mm vastagra nyújtjuk, és 4 cm-es köröket szaggatunk ki belőle. A sütőben kb. 8-10 percig sütjük, majd hűlni hagyjuk. Az aszaltszilvát apróra összevágjuk, és a rummal összekeverjük, majd kiskanállal minden keksz tetejére halmokat teszünk. A tortabevonót vízgőzön felolvasztjuk, és bevonjuk vele a szilvás kekszeket. A tetejüket mandulával díszítjük, és száradni hagyjuk.

Aszalt szilvás kockák

Hozzávalók kb. 20 darabhoz: 12,5 dkg étcsokoládé, 12,5 dkg vaj, 3 tojás, 17,5 dkg cukor, 1 csomag vaníliás cukor, 12 dkg aszaltszilva, 8 dkg tisztított dió, 12,5 dkg liszt, fél teáskanál sütőpor

Előkészítés: A csokoládét kis darabokra tördeljük. Az aszaltszilvát és a diót kis darabokra vágjuk.

Elkészítés: A csokoládét gőzfürdőben felolvasztjuk a vajjal. A tojásokat a cukorral, a vaníliás cukorral és egy csipet sóval habosra keverjük, beledolgozzuk a vajas csokoládét. Az aszaltszilvát és a diót elkeverjük a liszttel, a sütőporral, majd a csokoládés masszához adjuk. A sütőt 180 fokra (gázsütő 2. fokozat) előmelegítjük. Kibélelünk sütőpapírral egy kb. 20x20 cm nagyságú tepsit. A masszát a tepsibe simítjuk, és sütőben kb. 35 percig sütjük, amíg a teteje ropogós lesz (a belseje maradjon puha). A formában hagyjuk kihűlni, majd kockákra vágjuk.

Néhány érdekesség az asztaltszilváról

- Káliumban rendkívül gazdag gyümölcs, ennek köszönhetően nagy szerepet játszik a szervezet sav-lúg egyensúlyának megteremtésében
- A gyümölcs jelentős E-, A- és B-vitamin forrás
- Kálium-tartalma szabályozza a szíverést, és segíti a testben felgyülemlett méreganyagok kiválasztását
- Természetes vértisztító szer
- Hatékonyan segít székrekedés és felpuffadás esetén, és gyorsítja az emésztést
- Szabályozza a koleszterinszintet és a vérnyomást
- Az asztalt szilva ugyanazokat az ásványi anyagokat tartalmazza, mint a friss szilva, csak töményebben, ezért fogyasztása után célszerű sok folyadékot, főleg vizet fogyasztani
- A világon közel 2000 fajta szilvát termesztenek
- Friss, frissen aszalt vagy szárított aszalt szilvát különböztetünk meg
- Energiatartalom: friss szilva 100 g/250 Kcal, frissen aszalt szilva 100g/350 Kcal, szárított aszalt szilva 100/1550 Kcal

(forrás: www.nana.hu)

2006.02.10

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA
Forró boros almaleves aszaltszilvával
Forró boros almaleves aszaltszilvával
Aszaltszilva-leves pörkölt dióval
Aszaltszilva-leves pörkölt dióval
Mézes bárány aszaltszilvával és mandulás rizzsel
Mézes bárány aszaltszilvával és mandulás rizzsel
Aszaltszilvás nyársak
Aszaltszilvás nyársak
Sörös-mézes csirke almával és szilvával
Sörös-mézes csirke almával és szilvával
Aszaltgyümölcs-golyók
Aszaltgyümölcs-golyók
Rumos-szilvás falatok
Rumos-szilvás falatok

Legfrissebb magazinok