HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AUTÓ-MOTOR > Forma 1 > Futamelőzetes - Malajziai GP

t: 2469

Futamelőzetes - Malajziai GP

Bár túl vagyunk az idény első versenyén, a legtöbb kérdésünkre Melbourne-ben nem kaptunk választ, a soron következő Malajziai Nagydíjat tehát éppolyan izgatottan várhatjuk, mint az ausztráliait. Valóban ilyen gyors-e a Renault? Beváltja-e téli ígéretét a McLaren? A sepangi hőségben minderről lehullhat a lepel.
Túl vagyunk egy versenyen, mégsem lettünk sokkal okosabbak. A szombati eső Ausztráliában összekeverte, és részben véletlenszerűen osztotta szét a lapokat, a valódi erőviszonyokat ezért még most, a Malajziai Nagydíj előtti napokban is homály fedi. Valóban olyan gyors-e a Renault, mint Melbourne-ben mutatta? Beváltja-e a téli tesztek ígéretét a McLaren? Megfogható-e hosszú távon is a Ferrari? Mivel odalent, a kenguruk földjén nem kaptunk választ minderre, tulajdonképpen éppolyan izgatottan várhatjuk a következő versenyt, mint az előzőt - a sepangi hőségben lehullhat a lepel a titkokról.
Persze Ausztráliában bizonyos fokig az időjárás szeszélye nélkül is megválaszolatlanok maradtak volna a kérdéseink, mert az Albert Park nem tipikus Forma-1-es pálya, azaz nem hű tükre az erőviszonyoknak - a technikailag lényegesen nehezebb Sepang viszont markánsan kihozza az autók közötti különbségeket. Fogalmazzunk így: ha Giancarlo Fisichella vagy Fernando Alonso (aki egyébként két éve már szerzett itt pole pozíciót) Malajziában is elsétál a győzelemmel, a többiek tényleg elkezdhetik felkötni a gatyájukat.

Abban csak reménykedhetünk, hogy a hétvégén nem kell annyit foglalkoznunk a politikával, mint két héttel ezelőtt, amikor a főcímeket a Minardit irányító Paul Stoddart és az FIA-elnök Max Mosley között - veszélyesen ingoványos talajon - dúló szópárbaj foglalta le. A történet persze valójában akkor sem a 2004-es Minardikról szólt, amiket Stoddart indítani akart a szezon első három versenyén, mindenesetre az autói már megkapták az idei aero-csomagot, és bízzunk benne, hogy ezúttal elmarad a nyilvános kenyértörés.

A versenyzők többsége nem utazott haza tesztelni az Ausztrál Nagydíj után (kivétel ez alól Ralf Schumacher), az elmúlt két hetet inkább azzal töltötték, hogy akklimatizálódjanak a szélsőségesen meleg és párás malajziai éghajlathoz. "A pilótafülkében akár az 50 fokot is elérheti a hőmérséklet, négy liternyi folyadékot veszíthetünk a futam alatt" - mondja Juan-Pablo Montoya, a McLaren versenyzője. - "Az Ausztrál GP-t követően ezért repültem Szingapúrba, ahol a trénerem segítségével igyekeztem felkészülni a fizikai megpróbáltatásokra és a folyadékveszteségre, hogy egész hétvégén a lehető legtöbbet hozhassam ki magamból."

Kanyarok, pálmafák

Kuala Lumpur pályája, Sepang - a mára befutott Forma-1-es tervezőnek számító Hermann Tilke első hozzájárulása a versenynaptárhoz - egyöntetű népszerűségnek örvend a pilóták körében, mert dinamikus vonalvezetése és terjedelmes, néhol 15 méter széles aszfaltcsíkja rendszerint érdekfeszítő küzdelmet produkál.

Talán az ötös és hatos számú kanyar jelenti a legnagyobb kihívást és nyújtja a legjobb vezetési élményt" - véli Montoya. - "Az ember padlógázzal próbálja bevenni ezt az S-alakú kombinációt, de ehhez nagyszerűen beállított autóra van szükség. A versenyen kompromisszumot is kell kötnünk a lassú kanyarokban való tapadás és a nagy sebességű stabilitás között, mivel hosszú padlógázos szakaszok vannak a pályán, a végsebesség pedig 330 km/órához közelít."

Az 5543 méter hosszú Sepangban több rövid, illetve két hosszú egyenes van, s az utóbbi kettőt egy hajtűkanyar köti össze, ami a legjobb lehetőséget kínálja az előzésekhez. "A lassú kanyarokból - mint amilyen a pálya vége felé található 14-es és 15-ös számú - történő kigyorsításokhoz megfelelő tapadásra van szükség, és a jó köridőhöz fontos, hogy minél nagyobb sebességgel érkezzünk a két hosszú egyenesre" - teszi hozzá Montoya csapattársa, a 2003-as győztes Kimi Räikkönen. - "Az autónak emellett féktávon is stabilnak kell lennie, és a hirtelen irányváltásokkal is meg kell tudni birkóznia."

Persze a malajziai klíma sem kevésbé szeszélyes, mint az ausztráliai, ezért könnyen előfordulhat, hogy a hétvégén ismét fontos szerephez jut az időjárás. Ráadásul a trópusi éghajlatnak megfelelően, ha esik az eső, akkor istenigazából esik, nem csupán tessék-lássék.

Az igazság pillanata

Technikai szempontból főleg azért lesz izgalmas az idei Malajziai Nagydíj, mert kiderül, hogy az új, két hétvégés motorok mennyire állják a sarat valójában; két héttel ezelőtt ugyan szokatlanul kevés volt a kieső, ám ez egyáltalán nem csoda, mert az erőforrások akkor még csak az élettartamuk felénél tartottak. Most következik számukra a kritikus időszak, ráadásul éppen az év legmelegebb versenyén.

"Hogy megbirkózzanak Malajzia trópusi hőmérsékleti viszonyaival, a csapatok nagyobb, illetve extra levegőbeömlő-nyílásokat fognak alkalmazni az oldaldobozok elején, valamint lyukak, nyílások, hasítékok és kémények segítségével javítják a hűtést" - magyarázza Mario Theissen, a BMW sportigazgatója. A motor hűtését persze az autó álló helyzetében a legnehezebb megoldani, ezért a tankolások során szárazjeget tesznek a levegőbeömlőkbe, de a felvezetőkör vége és a rajt között erre sincs lehetőség.

Sepang egyébként eddig közepes-nagy leszorító erőt követelt, ám az új aerodinamikai szabályok bevezetésével a legtöbb pályához hasonlóan a nagy kategóriába került.

Az autók körönkénti fogyasztása átlagos, mintegy 3.3 kg, a 10 kg extra üzemanyaggal járó lassulás pedig 0.44 másodperc körüli.

A kulcs? A gumik...

Hogy mi a siker igazi kulcsa Malajziában? "A gumik. A velük való bánásmód a szélsőséges körülmények között létfontosságú lesz" - válaszolja Pat Symonds, a Renault főmérnöke,

A csapatok többsége Ausztráliában óvatosan választott gumit, és a versenyzők végig hasonlóan óvatosan vezettek - főleg ennek a rovására írható, hogy a várakozásokkal ellentétben a futam utolsó szakaszában nem volt sok előzés, és senkinek nem kellett kereket cserélnie. A melbourne-i információk birtokában valószínűleg egyre többen fognak nagyobbat vállalni, s ezzel megnő a hibalehetőség is.

A sepangi aszfalt közepesen tapad, és meglehetősen érdes. "A megfelelő tapadás biztosítása érdekében minél lágyabb keverékeket szoktunk használni, ám idén ez ellen hat, hogy a gumiknak az időmérőket és a teljes versenytávot ki kell bírniuk" - mondja Hisao Suganuma, a Bridgestone technikai igazgatója. - "Emiatt valamivel keményebb keveréket fogunk választani, mint a korábbi malajziai kiruccanások alkalmával."

Ausztráliában mindkét gumigyártó jól vizsgázott, egyelőre nehéz következtetéseket levonni a köztük fennálló erőviszonyokról. Évekkel ezelőtt a hőség még rendszerint a Michelinnek kedvezett volna, a tavalyi Malajziai GP-n azonban bebizonyosodott, hogy a Bridgestone ezen a téren is ledolgozta a hátrányát. Ráadásul a melegben egyszerűbb lesz feltornázni üzemi hőfokra a japán cég abroncsait, ami máshol problémát jelentett.

Képlékeny esélyek

Malajziában megvan rá az esély. Hogy mire? Jóformán mindenre... Michael Schumacher sepangi statisztikái kevés kívánnivalót hagynak maguk után - a pálya történetének eddigi hat évéből ötször ő szerezte meg itt a pole pozíciót, és háromszor (közte tavaly) nyert is -, a jelenlegi viszonyok között azonban az ő győzelmére sem célszerű fogadni.

A Renault két héttel ezelőtt alaposan feladta a leckét a többieknek, amire nem is annyira Giancarlo Fisichella győzelme a bizonyíték, hanem az, hogy Fernando Alonso simán felverekedte magát a középmezőnyből a dobogóra. Az R25 a versenyzők beszámolói szerint leginkább éppen a gyors kanyarokban jobb az elődjénél, ezért Malajziában a Renault nagyot villanthat.

Két hete Alonsóhoz hasonlóan Rubens Barrichello is átküzdötte magát a mezőnyön, megmutatva, hogy a Ferrarit még az F2004M-mel sem szabad leírni - ahogy a Bridgestone-t sem. A malajziai szereplés eldöntheti az új F2005 szolgálatba állításának időpontját. Nehéz volt eldönteni, hogy Michael Schumacher Ausztráliában eleve szétszórt volt, vagy csak az időjárásnak esett áldozatul, de egy biztos: bármit is állít most, a hétvégén megkettőzött erőfeszítéssel fog igyekezni kiköszörülni a csorbát. Nulla pont az nulla pont, nincs mese.

Hihetetlen, de jelenleg a Red Bull Racing a világbajnokság harmadik helyezettje, miután David Coulthard és Christian Klien a szombati időmérő által adott lendületet maximálisan kihasználva pontszerző helyre hozta be a két RB1-et. Az autó valójában nem volt olyan gyors, mint a végeredmény sugallta - DC pl. hosszú körökig feltartotta Mark Webber Williamsét -, a tavalyinál erősebb Cosworth motor viszont a jelek szerint értékes tizedmásodperceket hozott a konyhára. Egyelőre a Red Bull a mezőny sötét lova.

A Williams és a McLaren teljesítménye nem felelt meg a várakozásoknak. A Williamsé enyhe pozitív csalódás volt, bár nyilvánvalónak tűnik, hogy az FW27 fejlesztésre szorul; a McLarenek viszont nem mutattak olyan átütő erőt, mint gondoltuk volna (akár még a pénteki szabadedzések alapján is). Az istálló ütőképességéről azonban hiba lenne egyetlen verseny alapján következtetéseket levonni.

A BAR Melbourne-ben leginkább azzal keltett feltűnést, hogy az utolsó két körben behívta a boxba az autóit, megteremtve a motorcsere lehetőségét (ezt a kiskaput az FIA azóta becsukta - legalábbis kísérletet tett rá). Jenson Button és Takuma Sato egy pillanatra sem volt komoly tényező az Ausztrál Nagydíjon, de azt remélik, hogy a magasabb malajziai hőmérséklet a kezükre játszik. Akárcsak a Toyota, ők is új első vezetőszárnyat készítettek a hétvégére.

Mivel a motorok élettartamuk határa felé közelednek, Malajziában több babér teremhet a megbízható lesipuskásoknak, mint két héttel ezelőtt, az Albert Parkban.


2005.03.16

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok