Több idõzónát átszelõ utazás során szükség lehet az étkezési és gyógyszerelési rend megváltoztatására. Ehhez segítséget nyújthat a vércukorszint gyakoribb mérése. Keleti irányban való utazáskor eggyel kevesebb adag inzulinra és egy fõétkezés kihagyására lehet szükség. Nyugati irányban utazók több órát nyernek, ami növelheti az inzulin igényüket.
Segíthet, ha a repülõútra két órát visz magával a beteg és az egyiket a leszállásig a hazai idõ szerint járatja. Így könnyebben mérheti az idõkülönbséget.
Étkezés
A legtöbb nemzetközi repülõjáraton speciális diétás ételt biztosítanak, pl. vegetáriánusoknak, cukorbetegeknek. Az igényt azonban elõre jelezni kell. Teljes ellátással kínált utaknál elõre tisztázni kell, ha hasonló igény van a diétára.
Városnézés, fizikai aktivitás csökkentheti, a hosszú repülõút pedig növelheti a vércukorszintet.
Fontos tudni, hogy a trópusi gyümölcsök, valamint az édes-savanyú mártások, pikáns szószok cukortartalma igen magas. Indulás elõtt kérje ki szakorvos vagy dietetikus tanácsát.
Inzulin
Trópusi égövön, a nyitott ampullájú inzulin hamarább hatását veszti, ezért vigyen magával hûtõtáskát, termoszt, arra az esetre, ha nem lenne légkondicionált a szoba vagy nem lenne hûtõszekrény.
Az ellopott, eltörött inzulinos ampulla külföldön is pótolható, ezért vigyen magával elõre megírt receptet. Figyelni kell azonban arra, hogy az injekciók koncentrációja, a fecskendõk méretezése eltérhet a hazaitól.
Igazolás
Mindig hordjon magánál orvosi pecséttel ellátott igazolást a betegségrõl, lehetõleg angol, vagy az adott ország nyelvén. (Itthon is érdemes hasonló, magyar nyelvû igazolást tartani a személyigazolványban.) Ez az életét mentheti meg rosszullét esetén. Gyakran a részegséghez hasonlóak az alacsony vércukorszint okozta tünetek, mely az elsõsegélynyújtót félrevezethetik. A betegnél lévõ fecskendõk miatt is szükséges az orvosi papír, könnyen kábítószer fogyasztónak nézhetik az utazót a határon és annak kellemetlen következményei lehetnek.
Védõoltások
A cukorbetegek minden védõoltást megkaphatnak, sõt magasabb kockázatuk miatt évente influenza és 10 évente pneumococcus elleni védelmük is szükséges. Ezeket az utazás elõtt, a többi oltással egyidõben is felvehetik az oltóközpontokban.
Biztonság
Jó, ha a betegségrõl egyik utastársa és az idegenvezetõ is tud, fõleg ha egyedül, kísérõ nélkül utazik.
Minden fontos gyógyszerbõl a szükséges mennyiség kétszeresét vigye magával, egyet a kézitáskában, egyet a feladott csomagban, arra az esetre, ha a gép késik, átszállások vannak, vagy elvész a poggyász.
Tartson magánál cukorkát, glukagonos ampullát, glükóz tablettát, gyors hatású inzulint stb. még akkor is, ha csak rövid idõre hagyja el a szállodát.
Hasmenés
Cukorbetegeknek fokozottan kell ügyelniük sérüléseik ellátására, a hasmenés okozta só és folyadékveszteség megelõzésére, illetve pótlására.
Biztosítás
Érdemes tisztázni, mit fed a biztosítás, esetleg célszerû külön biztosítást is kötni.
Hazaérkezés után
Keresse fel gondozóorvosát, ha bármilyen szokatlan panasza volt.