HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Ötletparádé > Vágott virágok

t: 2275

Vágott virágok









Ugyan, ezek a dekorációk tartósak és nem igényelnek különösebb törődést, de élettelenségükkel, örökösen megszokott látványukkal inkább válnak porfogókká és teszik otthonunkat sivárrá, szürkévé és egyhangúvá, mint sem vitalitással, vidámsággal, olykor emelkedett ünnepi hangulattal telítetté.

Hasonló a helyzet a virágtartó edényekkel, tálakkal, vázákkal is. Ezekből évszázadok óta nagy a kínálat, de főleg napjainkban egyre több olyan vágott virágtartó alkalmatosság kerül kereskedelmi forgalomba melyek, igyekeznek felülmúlni a virágcsokrok, vagy kompozíciók díszítő hatását, vagy ami még ennél is nagyobb baj egyszerűen giccsek.

A vázák, tálak és egyéb tartók mindég legyenek szerves egységben a lakásunk berendezésének stílusával és a bennük elhelyezett vágott virágok díszítő és alkalmi jellegével, valamint azokkal alkossanak harmonikus egységet.

Egy népies jellegű berendezéshez nem illik a csillogó ólomkristály üvegváza és egy neobarokk enteriőr is nehezen viseli el a rozsdamentes acélból formázott high-tech stílusú virágtálat, de a vázába kerülő vágott virág díszítő értéke is válhat oka fogyottá, ha nem ügyelünk elégé a stílus, forma és színharmónia szabályaira.

Mezei csokor nem illik egy barokk, vagy rokokó porcelán vázába és a vörös rózsa csokor sem mutatós egy korongozott népművészeti agyagcsuporban. Vágott virágot vendégtől, vagy jeles ünnepek alkalmából családunk tagjaitól kapunk. Ilyenkor azok csodálatos előre megkomponált, csokrokban ízlésesen elrendezett szakemberek által kötött bokréták és többnyire kedvenc virágainkból vannak összeválogatva, szeretet színeink figyelembevételével.

Az ilyen alkalmi csokrokhoz legyen otthon mindég egy-két olyan vázánk, melyekbe méltó módon tudjuk az ajándékba kapott csokrokat elhelyezni. Ezek a vázák lehetőleg legyenek egyszerű mértani alakzatok: henger, kocka, gömb; anyaguk legyen: üveg, kerámia, fém, legyen hosszú, karcsú melyek egy-egy szál virág elhelyezésére szolgálnak, vagy nagyszájú öblös melyek a nagyobb csokrok tárolására alkalmasak.

Magunk is szedünk vagy vásárolunk szálas virágot melyekkel szívesen bíbelődünk, és válunk alkalmi virágkőtökké annak érdekében, hogy otthoni környezetünket hangulatossá, barátságosabbá varázsoljuk.

Ilyen foglalatosság lehet az ikebana, (külön cikksorozatunk foglalkozik e témakörrel) vagy a szárazvirág kötészet.
Előzőhöz tartsunk otthon kenzan-t, tűpárnát, az utóbbit pedig jól segítik a különféle tűzőhabok, tűzőkoszorúk, vagy ezek hiányában a félbevágott alma, esetleg krumpli.

Mára viszonylag olcsón és könnyen juthatunk hozzá minden nemű virágkötészeti segédanyagokhoz, (moha, száraz levél, faháncs) de kirándulásaink során magunk is begyűjthetjük mindezeket.

Jó tanácsok a vágott virágkedvelőknek

Bármilyen is a vázánk ne zsúfoljuk össze benne a virágokat! (Kivételek; hóvirág, ibolya, kankalin, mezei virágok.)
A szárak hosszúsága szerint válasszunk vázát!
Páratlanszárú virág szebben rendezhető el.
Összekötözve, drótozva ne kerüljön csokor a vázába!
A virágok szárán készítsünk friss metszlapot!
Saját kertünkből mindég reggel szedjünk virágot!
A virág száráról a vízbe kerülő leveleket, bimbókat törjük le!
Nagylombú növényeknél (dália, orgona) a felső lombozatot is ritkítsuk!
Virággal telt vázát ne állítsuk kályha vagy fűtőtest, napos vagy huzatos ablak közelébe!
A vizet naponta cseréljük, a virágszárát metsszük vissza, mossuk le, a vázát, öblítsük ki! (Ebben az esetben a virág vizébe nem szükséges sem sót, sem, cukrot sem egyéb szennyező anyagot belekeverni.)
Ciklámen, rózsa, orgona szárát vízbe tétel előtt 3-4 cm hosszúságban hasítsuk fel!
A dália szárának végét vízbetétel előtt törjük össze!
A tulipán szárának végét pedig értessük meleg vasaló vagy tűzhely lapjához!

Virágszedés naptára

Minden évszak minden hónapjában szedhetünk élő, friss virágokat vagy azokat pótoló növényrészeket. Segítségül naptár formájában foglaljuk össze a hónapok jellegzetes szedhető virágait.

Január: Fenyő- és mahónia gallyak, fagyöngy, fakín termése, tűztövis és berkenye piros bogyói.

Február: Gyümölcsfák, lemetszet ágai, mogyoró, fűz, nyírfa hajtatott vesszői.

Március: Hóvirág, ibolya, kankalin, árvácska, százszorszépek és a sárgavirágú aranyfa vesszői.

Április: Jácint, nárcisz, tulipán, sárga viola, szívvirág, orgona.

Május: A virágpompa hónapja. Szinte felsorolhatatlan az ekkor nyíló virágok száma, ezért inkább néhány praktikus tanáccsal látjuk el olvasóinkat e hónap alkalmával.
A pünkösdi rózsát bimbós állapotban szedjük!
Az apró virágú pünkösdi szegfű csokrából szedjük ki az elnyíltakat, így a bimbók is mind kinyílnak!
A margarétáknak csak a teljesen kinyílt virágait tegyük vázába, mert a bimbói bezáródva maradnak!
Nőszirom (Írisz) elfonnyadt virágait azonnal csípjük ki, mert a belőle kicseppenő kék lé megfoghatja a terítőt!
Harangvirágokat szedhetjük bimbós állapotban is, mert azok a vázában is kinyílnak.

Június: Virágzik az évelő virágok zöme. A pasztellszínű csillagfürtből egy-két szál szépen díszlik a vázában. A kék minden árnyalatában virító szarkalábak jól társíthatók piros pipaccsal, a fehér apróvirágú fátyokával vagy a sárga cickafarkkal. Nagy váza illik hozzájuk. Most nyílnak a rózsák is. Virágjukat ne keverjük más növényekével, mert eleganciáját veszti!

Július: A kánikula csökkenti a virágok élettartamát, de virág van bőven. Szegfű, rózsa, margaréta, oroszlánszáj önmagukban szépen díszítenek. Magas növény a csodálatos színekben pompázó kardvirág. Hosszú nehéz vázába állítsuk őket. Lehetőleg bimbósan szedjük, így tovább gyönyörködhetünk bennük.

Nyílik a bódító liliom sok fajtája is. Éjszakára ne tegyük hálószobába, mert erős illata fejfájást okozhat! Virágja akkor lesz tartós, ha a sárga portokjait eltávolítjuk. 2-3 szál liliom önmagában hosszú szárú egyszerű üveg vagy fehérmázas kerámia vázában rendkívüli szépségű.

E hónap szépséges díszei a különféle vízinövények virágai (bugái) sások levelei, nádak szárai. Kevés fantáziával csodálatos virágtálakat varázsolhatunk otthonunk dekorálásához.

Augusztus: A dáliák hónapja. Különösen szép díszek az úgy nevezett „kaktuszdáliák” melyek, vizes tűzőhabba virágtálakon, hosszú időn át szemet gyönyörködtető látványt nyújtanak. Ekkor még bőven nyílnak az egynyári virágok is; oroszlánszáj, kokárdavirág, szépecske és a szegfűfélék. Utóbbiak vegyes színű csokra zöld spárgával fellazítva szépséges látvány vázában.

A hónap vágott virága az őszirózsa. Hihetetlenül sokféle virágainak formája és színe. Talán a leghálásabb vágott virágunk. Nagy tömegben nyíló tartós vázás növény.

Szeptember: Javában kitart még a nyár virágpompája. A dús választékban új színfolt, a most nyíló pillangóvirágok.

Október: Az apróvirágú színes krizantémok, és a gerebcsin sokszínű virágai jellemzik ebben a hónapban a vázáink csokrait. „Még nyílnak a völgyben a kerti virágok” de az első fagyos éjszakák véget vetnek a nyár színpompájának.
Színesednek a fák lombjai, melyeknek sárga, rőt vörös ágai szépen díszlenek a vázákban is. Szedjük a szárazvirágnak való szalmarózsát, sóvirágot, cickafarkat, búzavirágot. Csokorba kötve fejjel lefelé felakasztva szellős helyen szárítsuk! Télen e növényekkel pótoljuk otthonunk hiányzó virágpompáját.
Virágtálak szép díszei még a különféle törpe kobakos növények színes vidámformájú termései is (dísztökök).

November: Takarással még virágzik a krizantém. Lakásokba az apró színes virágú fajták valók. Nagy virágú növények, vágott virágként, a Halottak apjának közkedvelt díszei. Különféle színes kérgű díszcserjék vesszői is most kerülnek vázába a piros lampionvirággal vegyítve.

December: A fenyő kerül ismét előtérbe. Tálakban ügyesen elrendezve néhány tobozzal, piros héjú almával egy-egy szál gyertyával ünnepi hangulatot varázsolhatunk otthonunk hétköznapjaiba. A fagyos szürke napokat jól oldja a ciklámen virágának üde színe.

Példáinkkal igyekeztünk azt bizonyítani, hogy a művirágnak csak igen ritka kivételes alkalommal van létjogosultsága otthonaink vázáiban, hiszen az itt ismertetett vágott virágokon kívül ma már a virágboltok szinte a világ összes élővirágát kínálják és kötik szebbnél-szebb művészien elrendezett bokrétákba.
Horváth Tamás

(lakberendezes.hu)

Linkajánló:


Dísznövények



2006.10.05

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok