HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > ÉLETMÓD > Táplálkozás > Fogszuvasodást okozó ételek

t: 1263

Fogszuvasodást okozó ételek








Az étrend és a fogak egészsége szorosan összefügg egymással, de az a hit, miszerint a szénhidrátok fogyasztásának csökkenésével javul a lakosság fogászati állapota, mára túlhaladottá vált. Az ún. Vipeholm-kutatás kimutatta, hogy nem az elfogyasztott édességek mennyisége, hanem a fogyasztás gyakorisága számít a különböző fogbetegségek kialakulásánál. A felmérés azt az eredményt hozta, hogy ugyanolyan mennyiségű édesség sokkal nagyobb károsodást okozott akkor, amikor az étkezések között nassoltak a kísérleti alanyok, mint amikor a főétkezés részeként fogyasztották.

A fogszuvasodás megelőzése

A fogszuvasodást azok a baktériumok okozzák, amelyek a szájban élnek és savat állítanak elő bizonyos élelmiszerekből. Ez a sav megtámadja a fogakat és kioldja a zománc ásványi anyagait. A "savtámadás" eredményeként apró lyukak keletkeznek a fogzománcon, és megindul a szuvasodás.
Számos tényező befolyásolja ezt a savtámadást. Például az, hogy az egyes élelmiszerek és italok milyen mértékben okoznak savasodást, és hogy ezek milyen hosszú ideig tartózkodnak a szájban. A fogszuvasodás ugyanakkor nem elkerülhetetlen, mivel a fogak "meg tudják javítani önmagukat". Savtámadás után a nyál fokozatosan semlegesíti a savat, és visszajuttatja az elveszített ásványi anyagokat a fogzománcba. A fogszuvasodás tehát attól is függ, hogy a fogak hogyan védik meg magukat a savtámadásokkal szemben.

Milyen ételek okozhatnak fogszuvasodást?

A savtámadásért felelős élelmiszerek listájának élén a cukor és a kenyér áll. Az elvégzett kutatások alapján ma már kimondhatjuk, hogy a szénhidrátok többsége is hasonló hatású. Példaként felhozható, hogy savtámadást okoz a búzapehely, a fehér és barna kenyér, a cukor, az alma, a datolya, a mazsola, a banán, a zabpehely és az üdítőitalok, valamint a kekszek, a sütemények és a tejcsokoládé is.

Az időtényező

Egy másik fontos tényező, hogy az étel mennyi ideig van a szájban. Minél tovább tartózkodik az étel a szájban, annál tovább tart a savtámadás. A vizsgálatok eredményei azt mutatják, hogy a keksz, a mazsola és a fehér kenyér általában tovább marad a szájban, mint a tejcsokoládé, a tejkaramella, a mentol vagy az üdítőital. Emellett, ha bármilyen szénhidráttartalmú étel beragad a fogak közé, a savtámadás hosszabb ideig tart.

A fogszuvasodás megelőzése

A felmérések alapján az Egyesült Királyságban a fogszuvasodás mértéke jelentősen csökkent az elmúlt húsz év során, miután bevezették a fluoridos fogápolást, ugyanis a fluorid elősegíti a fogak védelmét. A legtöbb fogkrém tartalmaz fluoridot, és Nagy-Britanniában a vízhálózat kb. 10%-ában is jelen van.

Az orvosi tanács

A fogorvosok azt javasolják, hogy naponta kétszer mossunk fogat - fluoridos fogkrémmel. A legmegfelelőbb időpontok erre reggelizés után és lefekvés előtt kínálkoznak. A lefekvés előtti fogmosás különösen fontos, mivel étel- és italmaradványok maradhatnak a szájban egész éjszaka, ami károsodást okozhat. Mivel a nyálképződés alvás közben lelassul vagy leáll, ez az a napszak, amikor a fogaink leginkább ki vannak téve a tartós savtámadás veszélyének.
A fluoriddal védett tiszta fogak naponta hat savtámadást is ki tudnak védeni. Ezalatt három főétkezést, és közötte három italt, illetve rágcsálnivalót értünk. Ha ezen felül több alkalommal eszünk, kekszet, süteményt, édességet vagy más szénhidrátot tartalmazó élelmiszert, akkor több savtámadás éri a fogakat, mint amennyivel szemben képesek a fogak ellenállni.

Emellett minél hosszabbak az étkezések közötti szünetek, annál több idejük marad a fogaknak arra, hogy megjavítsák önmagukat. Tehát az iszogatás, az édességek rágcsálása és a majszolás helyett jobb, ha rövid időn belül befejezzük az étkezést, és pihenni hagyjuk fogainkat.

(nana.hu)


2006.08.11

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok