HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Amerika > Peru

t: 4536

Peru

Ezek önmagukban is elegendőek lennének, ahhoz hogy turisták ezreit vonzzák az országba, de ez még kiegészül a varázslatos tájakkal, és az egyedülálló élővilággal is, a világ egyik legizgalmasabb desztinációjává téve Perut.

Az Andok itt a legcsodálatosabb, óriási szurdokok, tavak várják a turistákat. A területen élő indiánok őseik hagyománya szerint élnek, kultúrájukat megőrizték, nem hagyták elpusztulni, az ide érkező egy élő néprajzi múzeumba toppan be. Az Amazonas medencéje foglalja el az ország területének másik felét. Az esőerdők a világ egyik legváltozatosabb flóráját és faunáját rejtik magukba, sehol máshol a világon előforduló fajokkal ismerkedhetünk itt meg. A part menti területek a turisták körében nem annyira kedveltek, de ha van rá módunk, ne hagyjuk ki ezt a vidéket se. A sivatagok, homokdűnék, halászfalvak teszik teljessé a Peruról kialakult képet.

Környezet, éghajlat:

Peru Chilével, Bolíviával, Brazíliával, Kolumbiával és Ecuadorral határos. Mint már írtuk, három nagy részre osztható területe: az Andokra, az Amazonas-medencére és a part menti keskeny övezetre. Az utóbbi terület sivatagos, ennek ellenére a nagy városok zöme, és a legnagyobb autópályák itt vannak. Az Andok legmagasabb perui csúcsa a Huascarán 6770 méter magas.
Éghajlatára a két évszak, a nedves és a száraz, jellemző. Ezen belül azonban jelentős eltérések tapasztalhatók, attól függően, hogy melyik országrészt tekintjük. A partvidéken és az Andok nyugati oldalán a nyár decembertől áprilisig tart, ilyenkor az idő nagyon kellemes. Az év többi hónapjában azonban leszáll a garúa a parti köd és a napot olykor hetekig nem lehet látni. Az Andok többi részén a száraz évszak májustól szeptemberig tart, az év fennmaradó felében viszont rengeteg csapadék hullik. Az Amazonasnál szinte minden nap trópusi esőkben kehet részünk.

Történelem:

Peru első őslakosai nomád vadász-gyűjtögető törzsek voltak, melyek Peru tengerparti részeinek barlangjaiban éltek. A legrégebbi település, a Pikimachay barlang, a Krisztus előtti 12.000-bol származik. 4000 körül ezek a törzsek már gyapotot, babot és chillit termesztettek; később az olyan fejlettebb törzsek, mint a Chavín, hozták be a szövést, a mezőgazdaságot és a vallást az országba. 300 körül Krisztus előtt a Chavín törzs megmagyarázhatatlan módon eltűnt, de évszázadokon keresztül más olyan kultúrák váltak helyi jelentőségűvé, mint a Salinar, a Nazca, a Paracas Necropolis és a Wari (Huari). A 15. század elejére az Inka birodalom az ország nagy részét meghódította, és kiterjesztette hatalmát Kolumbiába és Chilébe is.

1526-28 között a spanyol hódító, Francisco Pizarro, felfedezte Peru tengerparti térségeit, és elkábította az Inka birodalom gazdagsága. Spanyolországba visszatérvén pénzt szerzett és katonákat toborzott egy másik expedícióhoz. Visszatérvén bevonult a Cajamarca városba, Észak-Perúba, mielőtt elfogta, megsarcolta és kivégezte az inka uralkodót, Atahualpat, 1533-ban. Pizarro ezután létrehozta 1535-ben Lima fővárost, de nyolc évvel később meggyilkolták. Az utolsó inka vezér felkelése, Manco Inca, szégyenletes véget ért a lefejezésével 1572-ben.

A következő 200 év békésnek bizonyult, ahol Lima vált az Andokban elterülő legjelentősebb politikai, társadalmi és kereskedelmi központtá. Azonban a gyarmatosítók által kizsákmányolt indiánok elkeseredése 1780-ban felkeléssel ért véget az önálló inka uralkodó II. Tupac Amaru vezetésével. A felkelés rövid életű volt és a vezetők többségét elfogták és kivégezték. Peru továbbra is lojális maradt Spanyolországhoz 1824-ig, amikor az országot két kívülálló felszabadította: a venezuelai Simón Bolivár és az argentin José de San Martin. 1866-ban Peru rövid háborút vívott Spanyolországgal, de vereséget szenvedett Chilével a Csendes-óceáni Háborúban (1879-83), amely az északi Atacama Sivatagban a termékeny salétrom mezők elvesztését jelentette. Peru háborúba keveredett Equadórral az 1941-ben kitört határvitában. Az 1942-es Rio de Janeiro szerződés átengedte Perunak a Rio Maranon északi területét, de a döntést erőteljesen támadta Equádor.

A Kuba által inspirált Nemzeti Felszabadítási Hadsereg gerilla felkelése 1965-ben sikertelennek bizonyult, de a maoista Fénylő Ösvény (Sendero Luminoso) gerillák által előidézett országos felkeléssorozat politikai instabilitást eredményezett az 1980-as években. Egy másik gerilla csoport - a Tupac Amaru Forradalmi Mozgalom (MRTA) - is előtérbe került ezen időszak alatt. Azonban Alberto Fujimori 1990-as elnöki győzelmet aratott (hibásan El Chino névként ismert a japán szülei miatt) a perui író Mario Vargas Llosa ellenében. Az 1992-ben az MRTA és Sendero Luminoso vezetők sikeres elfogása azt a reményt keltik, hogy hosszú idejű lehet a béke. Sajnos jelenleg is az Equadorral régóta tartó határviták miatt külföldi megfigyelők ügyelik fel a problémás területet. A belső stabilitás fő fenyegetése a munkanélküliség és a szegénység maradt, Peru gyorsan növekvő gazdagsága ellenére. Fujimori elnök újból megválasztásra került 1995 áprilisában, jelentős mértékben felülmúlva a korábbi ENSZ fotitkárt Javier Perez de Cuellart.

Látnivalók:

Lima Peru fővárosa, meglehetősen zsúfolt, piszkos és az idő is elég barátságtalan az év nagy részében. Található azonban néhány igen érdekes látnivaló, ami miatt feltétlenül fel kell keresnünk a várost. Ezek közül is kiemelkedik a Museo de Oro del Peru, amely arany, ezüst és kőkincseiről, és a Museo Nacional de Antropologia y Arquelogia, amely a történelem előtti időszak kincseiről híres.

Arequipa a fehér város Peru egyik legszebb települése. Csodálatos hegyek ölelik körül, a hegyek köveiből épített épületek ragyogása miatt kapta ezt a becenevet. A Convento de Sanyta Catalina a legszebb középkori épület az országban. A várostól nem messze található a világ legmélyebb kanyonja, a Colca kanyon.

A Titicaca tó a Föld legmagasabban fekvő, hajózható tava. Remek hajókirándulást tehetünk Puno kikötőjéből indulva.

Cuzco Dél-Amerika régészeti központja, a világ egyik legrégebb óta lakott települése. Az Inka Birodalom központja volt hosszú ideig, amely a városon még ma is érződik, nemcsak az épületeken, hanem az itt élőkön is. A székesegyház és a La Merced templom a spanyol építészet gyöngyszemei. Érdemes megnézni a Coriancha romokat, melyek valaha arannyal voltak befedve. A Régészeti Múzeum az itt fellelt emlékeket mutatja be.

Cuzcotól nyugatra találhatjuk Machu Pichu világhírű romjait. Az inkák elveszett városáról felesleges bármit is írni, ezt látni kell!

Gasztronómia:

A perui ízek nagyszerűek és igen változatosak, attól függően, hogy éppen merre járunk. A tengerparton a tenger gyümölcseit készítik remekül, az Andok fennsíkjain pedig az inka sülteket érdemes megkóstolni. Ne hagyjuk ki a lomo saltadot (grillezett hagymás steak), a cebiche de corvinat (tengeri sügér chilivel, citrommal, hagymával pácolva) és a sopa a la criollat (fuszeres leves tojással, marhahússal és zöldségekkel) se.

(forrás:
szöveg: www.nu.hu
képek: www.davidmetraux.com)

¨ajánló


UTAZÁS: Amerika


2006.05.05

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Következő

Legfrissebb magazinok