HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > ÉLETMÓD > Táplálkozás > Mennyi az elég?

t: 1325

Mennyi az elég?

Az éhség az egyik legerősebb érzés, hiszen táplálék hiányában életképtelenek volnánk. Ám a valódi éhséget a jóléti társadalomban élők szinte már nem is ismerik. A hatalmas ételválaszték csábít az evésre, a folyamatos nassolásra, így aztán időnként éhségérzet nélkül is eszünk. Az ételekhez fűződő érzelmeinket az illatok, a tálalás, valamint a szocializációs beidegződések is befolyásolják. Utóbbira példák a habzsolással járó ünnepek és családi alkalmak, melyek elképzelhetetlenek többfogásos étkezések nélkül. Mégis, hogyan tartható fenn az egyensúly? Tanácsaink segítségére lesznek!

Hallja meg a gyomrában ketyegő vekkert!

Az órához igazított étkezés segíthet a túlevés és az elhízás elleni küzdelemben, hiszen rendszerességet visz a mindennapokba és elejét veszi az étkezések közötti nassolásnak. Ám ez a módszer is csak akkor működik, ha tudatosan alkalmazza! Kísérletekkel bizonyították, hogy már az óra látványa képes felkorbácsolni az étvágyunkat. Egy német kutatóintézet a kísérletében résztvevő alanyokat két csoportra osztotta. Az egyik csoport órája előrébb volt állítva, míg a másik csoport órája késett. Az előbbi csoport, amelyik a biológiai órájához képest korábban látott neki az ebédnek, a szokásosnál jóval többet evett, mint a másik csoport tagjai, akik a megszokottól későbbi időpontban ettek.

Tanácsunk: Hagyjon fel a nassolással! Ha közeleg a megszokott reggeli, ebéd, uzsonna vagy vacsora időpontja, előtte már ne nassoljon - még egy-két falatot se! Inkább igyon meg egy pohár ásványvizet vagy cukormentes gyümölcslevet, és várja meg, amíg eljön az étkezés időpontja.

Káros vigaszdíjak

Napjainkra nagyon is jellemző, hogy a stressz, az unalom, a szorongás és az idegesség éhséget vált ki belőlünk. De nem árt tudni, hogy ez a fajta éhség korántsem azonos a valós testi igényekkel. Amikor ugyanis csak azért eszünk, hogy jutalmazzuk vagy vigasztaljuk magunkat, nem csak testileg, de érzelmileg is szeretnénk jóllakni. Ez a veszély leginkább a nőket fenyegeti, mivel számos felmérés bizonyítja, hogy a nők ötször nagyobb eséllyel kerülnek a jutalmazó étvágy csapdájába, mint a férfiak.

Tanácsunk: Ha egy fárasztó nap vagy egy csúnya szerelmi csalódás után ön is azonnal a hűtőszekrényben kutatna feloldozásért, gondoljon arra, hogy a búfelejtő lakomával nem csak az alakjának árthatnak, de előbb-utóbb a lelkiismeret-furdalás is marcangolni fogja. Ráadásul az evés okozta nyugalom csupán ideiglenes. Amennyiben a lelki bajokat mindig evéssel igyekszik orvosolni, ezzel arra "tanítja" szervezetét, hogy éhséget jelezzen a fizikai jóllakottság után is, hiszen a lelke még mindig éhezik. Nassolás helyett inkább sportoljon, meglátja, egy izzasztó aerobikórával vagy egy kiadós futással eredményesebben űzheti el a gondokat, mint egy nagy tábla csokival.

Hová fér az ötfogásos menü?

Hogy kiküszöböljük a hiánybetegségeket, testünknek a táplálkozás terén is változatosságra van szüksége. Ezért lehetséges az, hogy öt tányér borsólevest képtelenek volnánk elfogyasztani, míg egy ötfogásos, változatos menü könnyebben belénk fér. Az ízek folyamatos variálásával szinte egész nap tudnánk enni. A hidegtálakat felkínáló éttermek, illetve a svédasztalok ezért jelentenek veszélyt az alakjukat megőrizni kívánók és a fogyókúrázók számára. Egy németországi kísérletben a résztvevők egyik felét csak egyfajta szendviccsel kínálták, míg a többiek többféle szendvicset ehettek. Azok, akik variálhatták a szendvicseket, háromszor annyit tudtak megenni belőlük, mint az egyfélét evő társaik.

Tanácsunk: Felejtse el a "csak csipegetek belőle" mondatot! Tervezze meg előre étrendjét, és lehetőség szerint egy étkezésen belül minél kevesebb fajta ételt fogyasszon. Ha étterembe megy, először maximum egy könnyű levest és egy második fogást rendeljen, és ezek elfogyasztása után döntse el, éhes maradt-e még. Sokan ugyanis abba a hibába esnek, hogy mindent előre megrendelnek, amit megkívánnak, aztán magukba tömik az utolsó falatig, hogy ne vesszen kárba.

Jóllakottan nassolni?

Mielőtt kialakul a szervezetben a testi telítettség érzése, létrejön az úgynevezett szenzoros telítettség, ami annyit tesz, hogy az addig fogyasztott ízből már nem kívánunk többet. Attól, hogy a sós ízkategóriában már bekövetkezett a telítettség, az édes ízű ételeket még ugyanolyan étvággyal vagyunk képesek elfogyasztani, mintha nem ettünk volna semmit előtte. Azt is megfigyelték a táplálkozástudományi szakértők, hogy a nassolás mindig valamilyen cselekvéssel párosul. A tévénézés, az autóvezetés, a beszélgetés, a házibuli vagy a munka közben elfogyasztott ételek mennyisége azért nem tudatosul bennünk, mert ilyenkor a figyelmünk másra irányul. Ezért csak később érzékeljünk, hogy jóllaktunk, és akkor sem mindig tudjuk pontosan felidézni az elfogyasztott mennyiséget. A nassolás és a kapkodva evés másik buktatója, hogy olyan gyorsan faljuk be az ételeket, hogy meg sem várjuk a fokozatos, 15-20 perc alatt kialakuló telítettség érzését. Ezért előfordulhat, hogy mire jóllakunk, már kétszer annyit ettünk, mint amennyire szervezetünknek szüksége lett volna.

Tanácsunk: Ha nassolni támad kedve, édesség utáni vágyát inkább friss gyümölcsökkel, könnyű salátával vagy egy pohár gyümölcsteával oltsa! A főétkezésekre mindig szakítson időt, és ha eszik, csak az evésre koncentráljon!

Küszöbölje ki a hibákat!

Az alábbi trükkökkel és némi odafigyeléssel elkerülheti a fölöslegesen elfogyasztott kalóriák bevitelét és a kamatostul lerakódó pluszkilók gyarapodását.

Kerülje a tévénézés közbeni evést. Ha az étkezőasztalról a televízióra lát, evés közben kapcsolja ki a készüléket, egy idő után ugyanis pavlovi reflexként indul be az éhség érzete, már akkor is, ha csak a tévére pillant! Fokozott veszélyt jelenthetnek az étvágygerjesztő reklámok is!

Felejtse el, hogy mindent meg kell ennie, ami a tányéron van, hiszen egy idő után a telítettség fogalma az üres tányér, az üres csipszes zacskó és az üres csokipapír fogalmával párosul! Inkább szedjen kevesebbet a tányérjára, minthogy magába erőltessen minden falatot!

Kerülje a tartósított élelmiszereket! Az ízfokozók, a mesterséges színezők, az állományjavítók, a tartósítószerek, a nátriummal gazdagított ételek ugyanis becsapják a telítettségérző-központunkat, így jóval többet kívánunk a nagyon édes, sós vagy fűszeres falatokból.

Ha ragaszkodik a desszerthez, fogyasszon inkább teljes kiőrlésű péksüteményt, aszalt gyümölcsöt vagy gyümölcsös túrókrémet, mivel ezek sokkal természetesebb és egészségesebb finomságok, mint a csokik és a cukorkák.

Ha diétázik, törekedjen a változatosságra! Ne egyen több napon keresztül ugyanolyan ízű diétás kosztot, mert hamarabb feladhatja a diétát, ráadásul kevesebb vitamint és ásványi anyagot visz be szervezetébe, ha mindig ugyanazt fogyasztja.

Mi zajlik a szervezetben?

Ha megérti az éhséghez és telítettséghez kapcsolódó testi folyamatokat, könnyebben észreveheti, mit üzen a szervezete. Az éhség és telítettség érzése több lépésben alakul ki, lássuk, melyek ezek a lépcsőfokok!

Éhség:

Az előző étkezésnél felhalmozódott energiatartalékokat a szervezet a májból, az izmokból, végül pedig a zsírszövetből szabadja fel. Energiaraktáraink kiürülnek.
A vércukorszint csökken, a szervezetben termelődő, emésztést és anyagcserét szabályozó hormonok, mint például az inzulin és a leptin szintje is lecsökken.

Az agy észreveszi ezt a jelzést, és kevesebb "boldogsághormont". Ez arra figyelmezeti a hipotalamuszt, hogy a testünk éhezik. Így dopamin ingerületátvivő-anyag szabadul fel, amely felszólítja az agyat az éhségérzet megszüntetésére. Az éhségtől erőteljesebben érzékeljük az ételek illatát, szinte összefut a nyál a szánkban, és a gyomrunk is megkordul.

Telítettség:

Étkezéskor az úgynevezett tágulási receptoroknak köszönhetően a gyomor kitágul, és az idegrendszeren keresztül a test jeleket továbbít az agyba, hogy megkezdődött az evés. Az emésztési hormonok jelentik az agynak, hogy testünk táplálékot kapott, melytől étvágyunk csökkeni kezd.
A belekből zsír, cukor és fehérje kerül a vérbe, mely növeli az inzulin és a leptinszintet a szervezetben. Az agy szerotoninnal árasztja el a testet, és jelentkezik az étkezés utáni, örömteli telítettség érzete.

(forrás: www.wellmag.hu)

2006.04.21

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok