HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Szobanövények > Gyilkos Növények - A csapdákról

t: 5245

Gyilkos Növények - A csapdákról

Ezek a ragadozó növények leggyakrabban lápokban, mocsarakban élnek, ahol az állati eredetű táplálék lebontásával enyhítik a nitrogénhiányt. Kivétel ez alól az Európai légyfogó, amely száraz, sziklás talajon nő, gyakori Portugáliában. A húsevő növényeknek van klorofiljuk, így közönséges növények módjára készítenek tápanyagot. Megélnek állatok fogyasztása nélkül is, de jobban fejlődnek, ha hozzájutnak némi kiegészítéshez is. Mindegyiküknek van virágja, ezek néha egészen csodálatosak, de az áldozat elfogásában legtöbbször nem játszanak szerepet.

A húsevő növények módosult leveleikkel fogják meg áldozataikat. Ezek színesek, ezzel csalogatva a rovarokat, amelyek az élénk színeket a nektár jelenlétéhez társítják, melyhez sokszor a növények édes illatú folyadékokat is termelnek. Öt eltérő fogási mechanizmussal dolgoznak: kancsócsapdával, légycsapóval, ragadós csapdával, hólyagcsapdával és varsacsapdával. Az alábbiakban elolvashatod az egyes növények csapdáinak műkodését.

Harmatfű /Drosera/

Leveleit vörös vagy élénk színű szőrök, úgynevezett tentákulumok tarkítják, végükön cukor tartalmú folyadékcseppel. A légy vagy hangya a cseppekhez érve azonban rájön, hogy valójában hatékony ragasztó. Az állat igyekszik menekülni, amivel csak azt éri el, hogy a környező mirigyszőrök is felé hajolnak, így az állatot rövidesen ragasztószerü váladék burkolja be. A rovar végül megfullad. A harmatfű ekkor egy enzimet választ ki, amely lebontja a zsákmányt, csak a külső váz és egyéb kemény részek maradnak meg. Ha a levél egyszerre két rovart fog el, a mirigyszőrök megosztják a munkát.

Hízóka/Pinguila/

A technika a harmatfűhöz teljesen hasonló. A rovarokat ragadós váladékkal ejtik csapdába kúp alakú leveleiken, amik a növény tövénél, tőrózsában helyezkednek el. A legtöbb faj levelei a szélüktől kiindúlva be tudnak pöndörödni, vályúszerü csöbe zárva a zsákmányt. Ezután a levél más sejtjei emésztőenzimet bocsátanak ki. Amint a táplálék felszívódott, a levél újból kicsavarodik és készenáll az újabb akcióra. A legtöbb levél két-három rovart fog, mielött elpusztulna.

Kancsóka/Nephentes/

A kancsóka technikája passzív, de hatékony. Csöves levelük kehelyszerű víztartályt képez, melyekben bódító illatú folyadék van. A levelek kifelé hajló része gyakran színes, vagy csíkokkal tarkított. Belül a levélgerinc mentén találhatóak az édes nedvet kiválasztó sejtek. Ezek alatt a kancsó pereme lefelé mutató merev szőrökből áll. A legtöbb nephentes oldalán kiválasztott viasz további akadályt képez, melyek tökéletesen meggátoljak a rovar kijutását. A rovar, amely az édes szagot követve bejut a kancsóba elveszett, a vízbe lecsúszva megfullad.

Vénusz légycsapó/Dionea muscipula/

A legtöbb ragadozó növény nem gyorsaságával szerzi áldozatait. Kivétel ez alól a légycsapó, mely szinte már agresszív. A légycsapó levelei kagylószerűen tudnak szétnyílni-összecsukódni. A rovart a pirosas színű belső levélfelület vonza. A levélben található érzékelőszőröket ingerelve, a növény rendkívül gyorsan 0.3-0.5s alatt összecsukja a levelet, az áldozatot ezzel foglyul ejtve. Az emésztés a levél belsejében akár hetekig is tarthat. Egy csapó kb. 3-4 összezáródásra képes, ezután elpusztul és helyébe újak nõnek.

Utricularia/Rence/

A húsevő növényfajoknak csaknem a fele, a rencefélékbe tartozik, legtöbbjük gyökér nélküli vizinövény, virágjuk apró, élénksárga. Hólyagocska formájú zsákmányfogó berendezésük van a leveleik tövében. Ezek a hólyagocskák 2-3 mm átmérőjüek, levegővel teltek, és egyetlen serteszőrrel körülvett nyílásuk van. A nyílás mindaddig zárva marad, amíg valami meg nem nyomja, vagy a serteszőrökhöz hozzá nem ér. Ekkor az ajtó felpattan, és a víz valósággal bezúdul, beszippantva az olyan apró állatokat, mint a bolharákok vagy lárvák. Az ajtó ezután ismét becsukódik, elfogva ezzel az állatot. Végül a víz távozik a csapdából és megkezdődik a lebontás.

Genlisea

Gyakori társa a rencéknek, ez egy részlegesen elmerülve élő, kicsi, szabadon úszó tőrózsás növény. Forgoleveleit egy rövid nyél 2 karélyra osztja, azok a vízben úsznak. A hosszú, csőszerü levelek végén spirális csatorna halad végig, a csatorna belső faláról szőrök nyúlnak befelé, ahol a növény ragadós váladékot termel. Ezek a szőrők a bejutást gond nélkül lehetővé teszik, de a bejutott rovar hamar rájön, hogy a kijutás lehetetlen számára. Bentrekedve a növény által kiválasztott enzim rövid idő alatt lebontja, és felszívja testének anyagait.

(forrás: www.gyilkosnovenyek.xw.hu)

2006.03.02

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA
Harmatfű /Drosera/
Harmatfű /Drosera/
Hízóka /Pinguila/
Hízóka /Pinguila/
Kancsóka /Nephentes/
Kancsóka /Nephentes/
Vénusz légycsapó /Dionea muscipula/
Vénusz légycsapó /Dionea muscipula/
Utricularia /Rence/
Utricularia /Rence/
Genlisea
Genlisea

Legfrissebb magazinok