HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Szobanövények > Bonsai, a japán szobor

t: 2037

Bonsai, a japán szobor

A kínai "bonsai" szó azt jelenti: lapos edénybe ültetett fa. Ezeket a kis fákat különleges kezelésnek vetik alá, aminek következtében a növény alacsony marad, külsőleg azonban egy idős, esetleg odvas fához hasonlít. Nagyon nagy jelentősége van az edénynek, amiben a kis fa nevelkedik.

A cserépnek ugyanis harmonizálnia kell a fával, éppúgy, mint egy képkeretnek a képpel. A növény formázása a hajtások és gyökerek visszavagdosásával történik. A forma tökéletesítése folyamatos, addig tart, amíg a növény él. Egy régi japán legenda szerint a bonsai csak gondozójának leszármazottai számára nyújt igazán örömet, mintegy 50 év gondozás után. A leggyakrabban használt fajták az erdeifenyő, japán birs, juhar, gyertyán, lucfenyő, ficus benjamina. Az örökzöld növények a legkedveltebbek bonsai készítésekor, mert ezeknek a kis méretű levelei vagy tűlevelei arányban vannak a törzzsel és ágakkal. A lombhullatókat többnyire viráguk vagy gyümölcseik miatt nevelik.

Hogyan gondozzuk a bonsai-t?

A bonsai rendszeres, némelyik faj szezonális gondozást igényel. Első lépésként meg kell határoznunk a növény helyét, amihez tekintetbe kell vennünk a faj igényeit: milyen hőmérsékletet szeret, milyen a fényigénye, milyen legyen a levegő nedvességtartalma, mennyire tűri a huzatos helyeket.

Az öntözés a legnagyobb figyelmet igényli. Egy kicsivel több víz már a gyökerek rothadását okozhatja. Érdemes tudnunk, hogy könnyebben megmenthető egy bonsai, amelyik rég nem kapott vizet, mint az, amelyiket túlöntöztük.

A gyökerek és ágak visszavágását fajtól és növekedéstől függően végezzük. A visszavágásra azért van szükség, hogy korona kívánt formáját megtartsuk és elősegítsük a növekedést. Néhány faj ezt jól tűri, némelyikük azonban el is pusztulhat, főleg akkor, ha nem megfelelő időszakban vágjuk vissza gyökereit. A friss hajtásokat a növekedési időszakban csípjük le, hogy a korona alakja megmaradjon.

Átültetetés

A rendszeres átültetésre azért van szükség, hogy fontos tápanyagokhoz juttassuk a növényt a friss földdel, és segítsük a friss gyökérhajtások növekedését. A kis fákat akkor a legcélszerűbb átültetni, amikor növekedési időszakon kívül vannak, rendszerint késő ősztől kora tavaszig. Ha ilyenkor vágjuk vissza a gyökereit, kevésbé éri stresszhatás a növényt. A fiatal vagy kisméretű bonsai-t két-háromévente érdemes átültetni.

Miután kiemeltük a fát a régi földből, óvatos rázogatással távolítsuk el a régi földet a gyökerekről. Fontos, hogy legalább kétharmada a régi földnek kicserélődjön. A gyökerek visszavágásához éles kerti ollót használjunk Először a vastag, öreg gyökerek kétharmadát vágjuk vissza, ügyelve arra, hogy a vékonyabb és érzékenyebb gyökerek nagy része megmaradjon. Hogy a fácska ne dőljön el az új cserépben, és hogy legyen mibe kapaszkodjon, fűzzünk át egy drótot a cserép lefolyóján. Erre jön egy réteg alapozó-talaj, amire ráhelyezzük a megnyírt gyökerű bonsai-t. A drót szabadon maradt végeivel rögzítjük a fa főbb gyökereit, amit később, miután a gyökér megkapaszkodott, kihúzhatunk. Ezután töltsük fel a cserepet a maradék földdel, ügyelve arra, hogy ne maradjanak légüres terek a gyökerek között. Fontos tudnunk, hogy a gyökerek után az ágakat is vissza kell vágnunk, mert csak így teremthetjük meg az egyensúlyt, amire ezeknek a növényeknek oly nagy szükségük van.

(forrás: /www.holgyforum.hu)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------


Linkajánló:


Dísznövények




2006.01.25

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok