HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > FÉRFI > Sport > A sportorvos nyilatkozott Zavadszky Gábor tragédiájáról az ESTE című műsorban

t: 2494

A sportorvos nyilatkozott Zavadszky Gábor tragédiájáról az ESTE című műsorban

Mv.: Kizsákmányolják a profi versenyzőket. Sportorvosok szerint ezzel is magyarázható, hogy egyre többen halnak meg a pályákon. A pénteken Cipruson meghalt Zavadszky Gábor középpályás tragédiájának pontos oka még öt nap után sem ismert. Holttestét hajnalban hozták Magyarországra.

- R.: Kora reggel egy lefüggönyözött, szürke autó gurult ki a Ferihegyi repülőtérről. Zavadszky Gábor hazatért. A középpályás egy hete szenvedett szalagszakadást Cipruson. Két nappal később rosszul lett és meghalt. Egyelőre a ciprusi orvosok is csak találgatnak, mi okozhatta a 31 éves sportoló halálát. Felmerült a tüdőembólia csakúgy, mint a szívinfarktus. Információink szerint azonban a trombózis sem zárható ki. Zavadszky sérülés miatti halála azonban rávilágtott az elmúlt évek tragédiasorozatára, aminek magyar vonatkozása is volt. A hazai közvélemény Fehér Miklós halálakor kapta fel a fejét. A 24 éves focista szinte napra pontosan két éve esett össze a pályán, az orvosok már nem tudtak rajta segíteni, csakúgy, mint a kameruni Marc-Vivien Foén, aki a pályán kapott szívinfarktust. Három és fél éve pedig az ismert focista, Dárdai Pál öccse, Dárdai Balázs halt meg meccs közben. Néhány focista tragédiája abból a majd 30-ból, ami csak az elmúlt három évben történt. Korábban 15 év alatt haltak meg ennyien. A hirtelen halál nem válogatott, áldozatai között ugyanúgy voltak tinédzserek, mint negyvenévesek. Legtöbbször szívinfarktust, vagy agyvérzést diagnosztizáltak. Az egyik hazai sportorvos szerint sokszor azonban ezek is csak találgatások.

- Jákó Péter elnök, Magyar Sportorvosok Társasága: Az ilyen jellegű halálesetek sokszor hosszú-hosszú évekig felderítetlenek maradnak. Nem kerülnek nyilvánosságra azok az adatok, amelyek egyértelműen tisztáznák, hogy mi volt a halál bekövetkeztének az oka.

- R.: Pedig ha az orvosok ismernék az okokat, akkor nagyobb esély lenne a tragédiák megelőzésre. Mert a tendencia azt mutatja, hogy az élsportolók hirtelen szívhalálának kockázata egyre csak nő.

- J.P.: Egyre nagyobb pénzek forognak kockán és tétként a világversenyeken, és a sportolók igénybevétele ennek következtében egyre nagyobb, a sportcirkusz a profi világban működik.

- R.: Persze kérdés, hogy a sportolók nem fizetnek-e túl nagy árat mindezért.

- Mv.: Elnézést az iménti hibáért. Az Este vendége most Frenkl Róbert sportorvos, egyetemi tanár, jó estét kívánok tanár úr. Öt nappal a tragédia után lehet magyarázat arra, hogy miért nem tudjuk még most sem, hogy mi okozta Zavadszky halálát?

- Frenkl Róbert, sportorvos, egyetemi tanár: Hát természetesen lehet olyan halál, hogy pontosan soha nem derül ki, hogy mi volt az oka, de itt elég sokat tudunk azért erről a dologról és főleg azt tudjuk, hogy nem lett volna szabad Zavadszky Gábort hazaengedni a kórházból, ha bárkiről van szó, sérülés vagy betegség esetén, mindig megkérdezik, ha elengedik, hogy van-e valaki, aki segíti és ellátja. Tehát sokkal többet tudnánk, ha ott maradt volna, az se zárható ki, hogy akkor is bekövetkezik a tragédia, de azért nagy esély lett volna arra, hogy megmentsék az életét és mindenképpen tudnánk többet, hogy így csak feltevések vannak, amikbe talán most nem tudom mennyire érdemes belemenni.

- Mv.: Kevésbé van erre időnk, de arra kérem válaszoljon, hogy a többi hasonló haláleset oka sem igazán derült ki, legalábbis 90 %-os többségben.

- F.R.: Az esetek 90 %-ában szívhalálról van azért szó, az kiderült, hogy a szív vérkeringési rendszernek valamilyen rejtett, vagy veleszületett károsodása, ami az addigi terhelések kapcsán nem derült ki, az okozta a halált, azért az esetek túlnyomó többségében tudjuk, hogy erről van szó, vagy valamilyen közbülső fertőző betegséget nem feküdt ki, mondjuk egy vírusinfekciót és ez okozott egy akut szívelégtelenséget a túlterhelés következtében.

- Mv.: Eltekintve ettől a konkrét esettől nem az az időnként úgy érezzük titoktartás oka vagy magyarázata, hogy tiltott szereket használnak esetleg a sportolók? Mondom még egyszer, eltekintve ettől az esettől.

- F.R.: Igen, természetesen nem zárható ki, hogy néhány esetben ez is szerepet jtászik, de általában nem hiszem. Tehát statisztikusan nem hiszem, hogy meghatározó, Néhány esetben feltételezhető. Mindenképpen arról van szó, hogy nagyon sokan futballoznak, tehát azért van labdarúgás előtérben, tehát nem szeretném a kérdést semmiképpen sem bagatellizálni, mert, ha egy ember hal meg az is tragédia, de ahhoz képest, és itt most nem valami fogadatlan prókátora vagyok az élsportnak, ahhoz képest, hogy több százezren játszanak, ez a szám nem nagy. Ahhoz képest, hogy fiatalemberek és a sport az egészséggel függ össze, drámaian sok.

- Mv.: Egy is sok valóban, de mivel magyarázza, hogy azért az utóbbi időben gyakrabban hallunk hasonló esetről?

- F.R.: Hát egyrészt a tömegkommunikáció az jobban működik, mint korábban működött, másrészt valóban azt gondolom, hogy több is az eset, egyszerűen azért, mert többen játszanak és nagyon nagy a teljesítménykényszer, tehát van egy túlmotiváltság, amit csak úgy lehetne ezeket az eseteket megelőzni,ha elsősorban én magam, mint játékos törődök magammal, másodsorban az orvosom, harmadsorban a tágabb környezetem. Tehát mindenképpen egy fokozott gondoskodás kell, öngondoskodás és egyébkénti gondoskodás.

- Mv.: Tehát a sportvezetés is akár felelős lehet?

- F.R.: Hát feltétlenül, mert az eredménykényszer az nagyon sokszor működik olyan formában, hogy nem teljesen ügyel. Alapdolgokat kell betartani, csak teljesen egészséges játékos menjen a pályára.

- Mv.: Mit vár a sportvezetéstől, hogy a hasonló eseteket elkerüljék? Vagy akár a sportorvosoktól?

- F.R.: Hát elsősorban azt kell, nemcsak az orvosoknak, hanem a vezetőknek is valóban és az edzőknek, hogy a játékosokat arra rávenni, hogy törődjenek az egészségükkel, ne akarjanak pályára menni azért, hogy a csapatban a helyük meglegyen akkor is, amikor nem teljesen egészségesek. Ez egy nagyon-nagyon alapvető gyakorlat és keserves sportorvosi probléma olyankor, mert az orvos beszorul a játékos és az edző közé, akár, mert a játékos azt kéri tőle, hogy titkolja el a baját, hogy ő játszhasson. Az edző megkérdezi, hogy teljesen egészséges-e, a vezető eredményt akar, szóval ezek, sok apróságból összetevődik a tragédia, tehát az egész szellemiséget kellene megváltoztatni, ezt a bizonyos túlmotiváltságot. Hogy ne a pénz legyen minden.

- Mv.: Tanár úr, mindjárt folytatjuk és még tudunk erről beszélni, de most további döbbenetes adatok következnek. Egy amerikai kutatás szerint a versenyzés közben meghaltak átlagéletkora 17 év. A legfiatalabb áldozat 12 éves, a legidősebb pedig 40 éves volt.

- R.: A sportolás közben fellépő hirtelen halálesetek zöme a foci, a kosárlabda és a baseball közben fordul elő. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság jelentése szerint a hirtelen halált 10-ből kilencszer valamilyen már eleve meglévő szív- és érrendszeri rendellenesség okozza. És az áldozat 10-ből kilencszer férfi és csak egyszer nő. Magyarországon minden versenysportoló számára kötelező az évi egyszeri átfogó orvosi vizsgálat. 2003-ban 300 ezer sportolót vizsgáltak meg sportorvosok és közülük 167 versenyzőt tiltottak el az aktív sportolástól. Többségüknél valamilyen szív- és érrendszeri vagy légzőszervi rendellenességet mutattak ki.

- Mv.: Tanár úr, mivel magyarázza, hogy a hirtelen szívhalálesetek zöme a labdajátékokban fordul elő. Hát máshol is túlterheltek a sportolók.

- F.R.: Azért nem olyan mértékben, és főleg arról van itt szó, hogy rejtett szívhibák derülnek ki, tehát bizonyos fokig a sportnak van egy ilyen preventív jelentősége is, mert mi csak azokkal foglalkozunk itt most, akik meghaltak, és azokkal nem, akik életben maradtak azért, mert a sport felszínre hozta idejekorán azt a problémát, amit ezután meg lehetett gyógyítani és az illető egészségesen él tovább, legfeljebb nem sportol.

- Mv.: Ha túlterheltek a sportolók, akkor mit vár a vezetőktől? Több sz ünetet vagy rövidíteni a meccseket adott esetben?

- F.R.: Nem, nem, itt nincs erről szól túlterhelésről, akkor van szó túlterhelésről, ezek egészsége fiatalemberek, akkor van szó túlterhelésről, ha nem teljesen egészséges, tehát, ha valamilyen korábbi betegség miatt lép fel a probléma. Tehát most egy-egy eset kapcsán drámaivá válik a helyzet, de valójában azért az alapvető összefüggés az, hogy azok, akik sportolnak, azok egészségesebbek, edzettebbek, jobbak az életkilátásaik, tehát nem szabad a tragédiák miatt azt gondolni a sport általában rossz dolog. A sport egy veszélyes üzem, mint minden jó dolognak, kockázata van, de, ha összehasonlítjuk, ugye statisztikákról volt szó, a sport statisztikája legjobb, ha a közlekedési, a háztartási, a munkahelyi, üzemi baleseteket nézzük, nem hasonlítható össze a dolog. Tehát én nem szeretném még egyszer mondom bagatellizálni, mert valóban egy eset is tragédia, fiatalokról van szó, de a sportnak az egészségügyi jelentősége még ezekből az esetekből is következik, hiszen nagyon sokan azáltal gyógyulnak meg, hogy kiderül a bajuk 12 éves korukban mondjuk és ma már hál'istennek azért oda eljutottunk, mert ilyen is volt, hogy valaki elment a másik helyett sportorvosi vizsgálatra, mert annak szívhibája volt és összesett az illető a pályán és meghalt. Tehát azért valamit előbbre jutottunk. Most érdekes módon az élsportnak a túlterhelése került előtérbe, itt nincs más megoldás, mint a teljesítménykényszert kell csökkenteni.

- Mv.: Köszönöm szépen, hogy vendégünk volt.

hirado

2006.01.12

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok