HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Szobanövények > Nyíljon virág a lakásban!

t: 2558

Nyíljon virág a lakásban!

Az bizonyos, mára e divat visszatért, és a szárazvirágokból készült, impozáns díszek - a korábbinál szerényebb és természetesebb formában - a reneszánszukat élik.

Nem csoda, hiszen amíg a vágott virágok csupán egy-két hétig díszítenek, addig a szárazvirágokból készült csokrok szépségét hosszú hónapokig - ha nem untuk meg, akkor akár évekig is - élvezhetjük. A rendszeres portalanításon kívül nem kell sokat bajlódni velük: nincs szükségük vízre, fényre, és a lakás bármelyik részén elhelyezhetõk. Egy-egy fantáziadús csokor a nyár bõségét, tarkaságát idézi, és éppen akkor, amikor a legnagyobb szükségünk van erre: a téli hónapokban. Tudvalevõ, az a legszebb csokor, amit mi magunk kötöttünk, ráadásul olyan virágokból, amelyeket mi szárítottunk.

Kezdjük tehát a szárítással! A kinyílt vagy bimbós állapotban leszedett virágok száráról vágjuk le a leveleket. (Kivétel a fûfélék, hiszen ott a levél az egyik díszítõelem. S néhány más növény - például a szarkaláb, díszcsorba levele szárazon ugyancsak szépen díszít, egy-kettõ ezért itt is maradhat belõlük a száron.) Rakjuk 10-15 szálas csokorba a növényeket, majd gumigyûrûvel kössük össze õket. Szárítás közben a szárak elvékonyodnak, a gumigyûrû azonban megakadályozza, hogy kihulljanak. Ne kössünk nagy csokrot, mert a belülre kerülõ virágok megpenészedhetnek. A csomózott növényeket általában felfüggesztve, fejjel lefelé szárítjuk fénytõl védett, szellõs helyen (jól levegõzõ kamrában, padláson, erkélyen, teraszon). A fûféléket és a finom szerkezetû virágokat magas falú edényben, állítva szárítjuk, így megõrzik természetes formájukat. A terméses szárak, magtokok csomagolópapírra fektetve is száríthatók.

A hosszú virágokat, a leveles ágakat, a bogyós termésû, nedvdús növényeket nehéz lenne természetes módon megszárítani, glicerin és víz keverékében azonban kitûnõen tartósíthatók. Keskeny edényben keverjünk össze egy rész glicerint két rész, csaknem forrásban levõ vízzel. Ebbe tegyük bele az alsó leveleiktõl megtisztított növényeket. A szárukon elõzõleg vágjunk hosszú, ferde metszlapot, majd a szár végét 5 cm mélyen metsszük be (ez a folyadék felvételét segíti). A vékonyabb levelek kb. 48 órás, a vastagabb növényi részek egyhetes kezelést igényelnek. Ha a levelek felszínén megjelennek a glicerincseppek, akkor elegendõ mennyiséget szívtak föl az oldatból. Ekkor töröljük szárazra a növényeket, és kezdõdhet a csokor elkészítése.

A szárazvirágokból készült összeállításokban is ügyelnünk kell a színek harmóniájára, a kontrasztokra, a növényi részek formájára, szerkezetére. Legszebbek a vesszõkosárkában elhelyezett csokrok, de cserépedényekben, üvegvázákban is mutatósak. A szárazvirágokból készült kompozíciókhoz a kosarak illenek a legjobban.

Néhány könnyen szárítható növény
Rezgõfû, Körömvirág, Búzavirág, Dáliák, Kokárdavirág, Bíborka, Fátyolvirág, Szalmarózsa, Magyal, Sóvirág, Levendula, Mahónia, Mák, Rózsa, Vasvirág

Néhány tanács a kompozíció elkészítéséhez

- éles metszõollóra és ollóra egyaránt szükség lesz a munkához;
- vásároljunk szárazvirághoz való speciális tûzõhabot (oázist), illetve drótot a szárak meghosszabbításához és merevítéséhez;
- oázis hiányában a moha és a száraz fû is kiválóan megtartja a virágokat;
- óvatosan bánjunk a már száraz növényekkel, mert törékenyek;
- középrõl kifelé haladjunk a virágok tûzdelésekor;
- némelyeket mélyebbre, másokat magasabbra helyezzünk;
- bátran használjuk a fantáziánkat;
- a kész mûvet tartsuk távol a naptól és a különösen páradús helyektõl.
(forrás: www.nana.hu)


2005.09.15

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok