HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Környező országok > Erdővidék- Erdély

t: 2136

Erdővidék- Erdély

Erdélyből nem szabad hazatérni addig, amíg nem kirándultunk a természetben, amíg nem fedeztük fel egy-egy érintetlen, ékszerdobozszerű székely falucska titkait, tehát amíg nem szívtuk magunkba ennek a Magyarország határán túl található, ám kultúrája és történelme által mégis magyar táj hangulatát. Ennek az egyvelegnek egyik legszebb példája Erdővidék.

A Baróti-hegység, a Dél-Hargita és a Persányi-hegység által körülhatárolt terület 25 településnek ad otthont, melyek nagy része a középkorban, néhányuk pedig a 18.-19. században alakult.

A térség egyik legimpozánsabb települése Barót, a magyar felvilágosodás irodalma és a nyelvújítási harc egyik vezéralakja, Baróti Szabó Dávid szülővárosa. Itt található a nagy költő házában alapított Erdővidék Múzeuma, valamint a Kossuth Lajos születésének 200. évfordulója alakalmából készített Kossuth emléktábla.

Az 557 lakost számláló Kisbaconnak egy másik fontos alkotót köszönhet a magyar irodalom. Benedek Elek lakóháza, ahol művei nagy része született, a mai napig látogatható. A falu szomszédságában kiterjedt erdőségek csalogatják a túrázó kedvű látogatókat. A Fenyő-patak borvizekben gazdag völgye és az Istenkas nevezetű völgykatlanban található Benedek Elek borvizes barlang igazi csemege a kirándulóknak.

A falutól mindössze 7 kilométerre fekvő Fenyő-patak völgyet nemcsak forrásai, hanem a Bodvaji Természetvédelmi Terület miatt is érdemes útba ejteni. Itt található ugyanis Bodvaj, mely a hajdani vaskőbánya és gyártelep fennmarad része, ahol 1848/49-ben Gábor Áron ágyúit öntötték. Itt a környéken található az Elek apó feredeje névre hallgató, langyos, szénsavas, ásványvíz-forrás, melynél egy deszkákból összeeszkábált vízgyűjtő medence is található.

A székely népművészet gyönyörű darabjaival találkozhatunk, ha ellátogatunk Vargyasba. A festett bútorokon és fafaragásokon gyakran feltűnik a speciálisan vargyasi motívum, a kék háttérre festett tulipán-rózsa-gyöngyvirág csokor. A falu fő látványossága a reneszánsz, barokk és klasszicista építészeti jegyeket viselő Daniel-kastély, melynek parkja egy régi arborétum növény ritkaságait őrzi. Kocsival könnyedén elérhetjük a Vargyasi-szurdokat, ami 122 barlangjával Székelyföld egyik leggazdagabb karsztvidéke.

Fesőrákos falvához közel fekszik Attila, hun király várának és Réka királyné sírjának romja. Mind a két emlékmű elég eldugott helyen van, ezért felkeresésükhöz nem árt némi segítséget kérni a helyiektől.

Igazából mind a 25 település megér egy sétát: Miklósvárba a Kálnoky-kastély, Bölönbe védőtornyos várral övezett unitárius temploma, Uzonkafürdőbe fürdőtelepe miatt érdemes ellátogatni, nem is beszélve Nagybacon műemléknek nyilvánított, kúriaszerű épületeiről és a nagyajtai Kriza János-gyűjteményről. És mindezt hihetetlen, érintetlen szépségű természet öleli fel!

(eletforma)

2005.08.03

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok