HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Ötletparádé > Virágok, termések mindörökké

t: 1163

Virágok, termések mindörökké

Szárítás levegőn

Egyszerű, olcsó módszer. Szedjünk hosszú szárú, kinyílt virágokat, de ne elnyíltakat. Hervadt szárú virágokat ne szedjünk. A szárról távolítsuk el a leveleket. Tíz szál virágból kössünk csokrot úgy, hogy a szárak végét rafiával lazán összekötjük. Hogy a virágok minél jobban megtartsák formájukat és színüket, szellős, sötét helyen, fejjel lefelé kössük fel a csokrokat száradni. Ha termést is szeretnénk tartósítani, ne szedjük őket beérve, mert szárításnál lehullhatnak. A rózsák, peóniák kissé összezsugorodnak levegőn történő szárításkor. Viszont jó eredményt kapunk, buzogánnyal, sóvirággal, celóziával, aranyvesszővel, hangával, fűzfa-barkával stb.

Szárítás szilikagéllel

Így szárítsuk a törékeny szárú, nagy nedvességtartalmú virágokat. Ezt a desszikkálásnak nevezett módszert válasszuk akkor is, ha tökéletességre törekszünk. Ugyanis az ily módon szárított virágok az eredeti színüket és formájukat majdnem teljes mértékben megtartják.

Csak hibátlan virágokat és leveleket használjunk. Sikerrel száríthatunk például így rózsát, pünkösdi rózsát és árvácskát, de más virág is szárítható így. Különösen azok, amelyek sziromlevelei közel vannak egymáshoz. A szárításhoz a következő eszközökre és anyagokra van szükségünk: szilikagél-granulátum (virágboltban vagy ezermesterboltban kapható); hőálló edény; esetleg fólia; kanál; puha ecset; speciális, átlátszó lakk szárított virághoz (szakkereskedésből). A granulátum többször felhasználható. Használat után illetve újra használás előtt tegyük 120 fokos lehetőleg légkeveréses sütőbe. A szilikagél súlya 40%-ának megfelelő vizet tud megkötni. Kiszáradt állapotban kékes színű, míg nedvesen világos rózsaszínű. Tárolásnál légmentesen záródó dobozban kell tartani.

Az edény alját borítsuk be 2 cm vastagon granulátummal. Fektessük rá a virágokat kb. 2-3 cm-re egymástól, majd takarjuk be a növényeket 2-3 cm granulátummal vastagon, ügyelve, hogy a virágok nehogy összenyomódjanak. Az edényt zárjuk le légmentesen, és így tároljuk egy-két hétig, száraz helyen. Majd óvatosan lerázzuk a granulátumot, esetleg kimerjük kanállal. A maradékot ecset segítségével távolítsuk el, végül fújjuk le a virágokat átlátszó lakkal.

Szárítás homokban

Ez az eljárás hasonlít a szilikagéles szárításhoz. Kicsi virágokat szárítsunk így: kisvirágú cinniát, büdöskét, árvácskát, pompon krizantémot.

A finomszövésű szitán átengedett, tisztára mosott homokot, napon vagy sütőben szárítsunk por-szárazra. Egy dobozban elhelyezzük a szárítandó növényeket úgy, hogy megőrizzék eredeti alakjukat. Ilyenkor indokolt lehet az alátámasztás is. Ehhez rögzítsünk a doboz aljához egy csepp ragasztóval villás végződésű tartó-ágpárokat, ezekre ráfektetjük a nővényt így az alsó része sem sérül meg. A rögzített növényt úgy szórjuk körbe homokkal, hogy teljesen ellepje. A "homok-szárítót" száraz, szellős helyre rakjuk, és ha a homok átnedvesedett kicseréljük.
A hatást tovább fokozhatjuk, ha 7 kg homokot közepesen előmelegített sütőben tepsiben felmelegítjük, majd hozzákeverünk olvasztott paraffint. Ha lehűlt, keverjünk hozzá egy evőkanál szódabikarbónát és egy evőkanál szilikagélt. A paraffin lekerekíti a homokszemcsék éleit, bár csökkenti az vízmegkötő (abszorpciós) képességet. A szóda növeli a pH-t, azaz lúgosít, ami segít megtartani a színeket. A szilika fokozza az abszorpciós képességet.

Mikrohullámú szárítás

A szárítás időtartamát lerövidíthetjük, ha a deszikkálási folyamatot mikrohullámú sütőben végezzük. Vastag szirmú virágok (magnolia, jácint) szárítására nem alkalmas.

Fedővel ellátott, mikrohullámú sütőben használható edényt válasszunk a deszikkáláshoz. A lefedett edényt helyezzük be, és tegyünk mellé egy kis pohárban vizet, hogy az extra kiszáradást elkerüljük. Állítsuk a kapcsolót felolvasztás pozícióba. A szárítás ideje 3 perc. Az edényből a növényt csak 24 óra elteltével vegyük ki.
Szárítás vízben
Bármilyen hihetetlen, vízzel is száríthatunk. Erre a következő virágok a legalkalmasabbak: hortenzia, papsapka, pompon dália (apró, gömbformájú fejekkel), boglárka, aranyvessző, kecskerágó, madárbirs, berkenye, sóvirág, egyes szabadban termelt rózsák, erős szárral.

A virágokat tegyük egy vázába és töltsünk az aljába kevés vizet. A virágszár felveszi, majd elpárologtatja a vizet. A száradási folyamat során gyakran kell vizet cserélni. A szobahőmérséklet lényegtelen, de az fontos hogy a levegő páratartalma ne legyen túl magas, mert a virágok rothadni vagy penészedni kezdenek.
(A cikk folytatását a www.kertpont.hu oldalon találja)



2005.08.01

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA
Szárítás levegőn
Szárítás levegőn
Nedves szilika
Nedves szilika
Száraz szilika
Száraz szilika
Az edény alját borítsuk be 2 cm vastagon granulátummal.
Az edény alját borítsuk be 2 cm vastagon granulátummal.
Egy dobozban elhelyezzük a szárítandó növényeket úgy, hogy megőrizzék eredeti alakjukat.
Egy dobozban elhelyezzük a szárítandó növényeket úgy, hogy megőrizzék eredeti alakjukat.
Fedővel ellátott, mikrohullámú sütőben használható edényt válasszunk a deszikkáláshoz.
Fedővel ellátott, mikrohullámú sütőben használható edényt válasszunk a deszikkáláshoz.

Legfrissebb magazinok