Budapest azonban különleges nagyváros, ahol a mesterséges városi elemek mellett számos természetvédelmi érték is található. Ahol a pergõ hétköznapok felszíne alatt egy különleges, csendes világ rejtõzik: a budai barlangoké.
A BUDAI-HEGYSÉGBEN megbújó barlangok Magyarország különleges geológiai adottságainak köszönhetõek. Keletkezésük földtörténeti elõzménye a Kárpát-medencében egykor hullámzó tenger, amelybõl vastag mésziszap réteg rakódott le. Az évmilliók során megszilárdult lerakódás egy része a magasba emelkedett, s a folyamatos földmozgások hatására hasadékok keletkeztek, melyekben utat talált a felszínre törõ hévíz, egyre tágítva, öblösítve az üregeket. A Budai-hegység folyamatos, ám rendkívül lassú emelkedése következtében a kivájt barlangok is egyre magasabbra kerültek, míg a termálvíz szintje megállt a Duna mindenkori vízszintjénél. A szárazzá váló barlangüregeket késõbb a felülrõl lefolyó csapadékvíz tágította, ennek eredményeként számos helyen meg-
indult a cseppkõképzõdés is.
A FÕVÁROST ÖVEZÕ hegység sok barlangjáratot rejt. Legtöbbjüket csak felkészült barlangászok látogathatják, mert megközelítésük és a járatokban való haladás veszélyes. Az úgynevezett budaújlaki részeken jó néhány ilyen járat található: a Mátyás-hegyi-barlang, a József-hegyi-barlang, a Ferenc-hegyi barlang, melyek a látogatható Pál-völgyi- és Szemlõ-hegyi barlangokkal valamikor hidrológiai kapcsolatban lehettek. Az óriási barlangrendszer eddig feltárt járatai több tíz kilométer hosszúak, egy részük ma is víz alatt van.
A LEGKÜLÖNLEGESEBB barlangjáratok a nagyközönség elõtt is nyitva állnak, persze más-más funkciót ellátva. A budai barlangok közül a legszembetûnõbb a Gellért-hegy oldalában tátongó Szent Iván barlang, amely sziklatemplomként ma a pálos rend kolostorának ad otthont. Az egyik legtitokzatosabb barlang-képzõdmény pedig a "törökpinceként" ismert Várhegy alatti,
4-5 kilométer hosszú folyosórendszer. A geológiai hatások mellett a történelem által is formált nyirkos folyosókon ma a Budavári Labirintus és a Várbarlang idegenforgalmi látványosságkén mûködik, bár az utóbbi átmenetileg nem üzemel.
A KÉT LEGISMERTEBB "igazi" barlangunk Budapest területén a Pál-völgyi és a Szemlõ-hegyi-barlang. Az elõbbi valódi cseppkõ-barlang, melyben a felülrõl leszivárgó csapadékvíz bámulatos cseppkõalakzatokat alkotott. De jól látható a barlang üregeit elõször kimélyítõ termálvíz munkája is: a falakat változatos formájú, lerakódott mészkristályok borítják. Noha a fenséges látvány évezredek óta csalogatja a szépség iránt fogékony embert, a Budai-hegység igazi kincseinek az építõanyagot kínáló, kimeríthetetlen kõbányák számítottak. A Pál-völgyi barlang is egy, a Szépvölgyi út mentén létesült kõbányának és egy csodálatos véletlennek köszönheti felfedezését.
AHOGYAN A HOLT-TENGERI tekercsekhez is a kumráni barlangba zuhanó birka jutatta a kutatókat, úgy a Pál-völgyi-barlang felfedezésében is e jámbor állatnak jutott a fõszerep. A legenda szerint 1904 körül a bányaudvar szélén egy legelészõ juh alatt hirtelen leszakadt a föld. A mentésére sietõ bányafelügyelõ fia lett figyelmes arra, hogy az állatot elnyelõ üregnek folytatása van. Az elsõ, lelkes barlangkutató turisták az üregbe mászva, onnan a sziklatörmelékeket eltávolítva jutottak a barlang elülsõ, cseppkövekkel is ékesített szakaszába. Az õ munkájuknak köszönhetõen hamarosan feltárták a közönség elõtt ma is látogatható barlangszakasz nagy részét.
A MÁSODIK VILÁGHÁBORÚ alatt a barlangot óvóhelyként használták, ekkor sajnos a képzõdmények nagy része meg is sérült. A barlang rekonstrukciójára, a sétautak és a villanyvilágítás korszerûsítésére csak az 1970-es években került sor. Ettõl kezdve azonban kitüntetett figyelmet szenteltek a budai barlangoknak: újabb járatokat tárak fel, a barlangi túrák pedig biztonságosabbak lettek. A Pál-völgyi-barlang jelenleg több mint 7 kilométer hosszú járatrendszerében izgalmas folyosók vezetnek a kitárulkozó termekbe, mint a híres "Színházterembe", oldalán a "Boszorkánykonyha üstjeivel". Megmászhatjuk a "Tyúklétrát", hogy kicsit tovább "Meseországba" jussunk, ahol olyan fantasztikus cseppkõképzõd-ményeket láthatunk, mint a "Hófehérke", vagy a "Hét törpe". A cseppkövek mellett a hévíz formálta öblös, karéjos, esetleg leomlóan függönyszerû alakzatokban is gyönyörködhetünk.
A SZEMLÕ-HEGYI-BARLANG ugyancsak egy kõfejtõ alatt rejtõzött, és elsõ ízben az itt dolgozó munkásoknak tárta fel szépségeit. Egy résbe dobott kõ hangja árulta el, hogy odalent egy barlangüreg lehet. Az 1930-as években zajló felfedezését követõen fokozatosan tárták fel járatait, melyek ma több mint két kilométert tesznek ki. A barlang tipikus hévizek által alakított mélyedés, ahol a sok százezer év alatt távozó víznek volt ideje kidíszíteni a barlang falait színes aragonit és borsókõ-képzõdményekkel. A két egymással párhuzamosan futó hasadékban a karfiol- és gomba formájú aragonit kristályok mellett kalcitból építkezõ cseppköveket is láthatunk. A változatos kõvirágok mellett született néhány hófehér gipszkristály-forma is, ezek nagyobb részét - mivel könynyen letörhetõk - mindannyiunk szégyenére a turisták hazavitték. A csillogó folyosókhoz egy 60 méter hosszú mesterséges bejáraton juthatunk, s mindjárt az elsõ megállóhelyen bámulatos formákba botlunk. A falak villóznak a borsókövektõl, fentrõl pedig mulatságosan lóg az "Anyósnyelv" és a "Menyecskenyelv".
A BARLANGOK MAGAS páratartalmú, tiszta, pormentes levegõje rendkívüli gyógyír a légúti betegségben szenvedõknek. A barlangklimatológiai vizsgálatoknak köszönhetõen ma már nem csak közvetve, egy barlangtúra alkalmával lélegezhetnek barlangi levegõt a rászorulók, hanem kifejezetten terápiás céllal is látogathatják az üregeket. A Szemlõ-hegyi-barlang "Óriás-folyosóján" például orvosi felügyelet mellett gyógyulhatnak az asztmatikus és bronchitiszes betegek.
A HEGYEK OLDALÁBAN tátongó barlangok távoli õseinknek búvóhelyül szolgáltak, a föld mélyében rejtõzõk fölötti kõbányák építõanyaggal látták el utódaikat, manapság pedig kedvelt turista célpontok, a természet mûvészi kedvét bemutató galériák, és valóságos kórházak. Valamennyi természetvédelem alatt áll, hogy az eljövendõ nemzedék számára is feltárhassák kincseiket. De ennek sikere rajtunk, látogatókon is múlik.
(travelforum)