HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Amerika > New York

t: 5855

New York

A város hangja mindig ugyanaz: a rendõrautók mélyhangú vijjogása, a mindig sietõ sárga taxik dudálása hallatszik át a párás, gyorsétterem-szagú levegõn. Nyílegyenes utcái a szemétszállítási napokat leszámítva mindig tiszták. Épületeinek nagy részét gondosan felújították. Villódzó reklámfények hívják fel fegyelmünket az éttermek, áruházak, televízió stúdiók hollétére. Pont úgy, mint ahogy a mozifilmekben láttuk. Manhattanban sétálva eljuthatunk sok híres film helyszínére. King Kong a 34. Utcában lévõ Empire State Building (433m) tetejére mászott fel, Godzilla a Madison Square Garden metróállomáson rakta le tojásait.

New York Észak-Amerika keleti partján Washington és Boston között található. Idõjárása megegyezik hazánkéval, de mivel az óceán hûtõ-fûtõ hatása érvényesül a levegõ hõmérséklete õsszel lassabban csökken, tavasszal pedig fokozatosabban nõ. A tél valamivel hidegebb, az itteninél, a nyár néhány fokkal melegebb. A városnézésre a május, június, a szeptember és a november hónapok a legalkalmasabbak. Az óceán vizének hõmérséklete július közepére éri el a fürdéshez kellemes hõmérsékletet.

A legtöbb látnivaló Manhattanban van. A városnézést elkezdhetjük a felsõ városrészben (uptown). Itt található a világ egyik legpazarabb kínálatú múzeuma a Metropolitan Museum Of Art kb.10 különbözõ nagyszabású kiállítással több, mint hárommillió mûvészeti alkotással. Ha csupán egy napunk van rá, érdemes kiválasztanunk egy, vagy két tárlatot (egyiptomi emlékek, amerikai festészet, középkori mûvészetek stb.) és azokat alaposan megnézni. A Park Avenue-n (avenue =sugárút) átsétálva eljuthatunk a mindig pezsgõ élettel teli Central Parkba. Jó program lehet a fûre leülni és piknikelni, figyelni a mutatványosokat, a szabadon szaladgáló mókusokat. Nyugat felé haladva elérhetjük a John Lennon egyik dalából ismert Strawberry Fieldset, a mûvész tiszteletére létesített emlékmûvel.

A 8. Avenue-n található a Dakota ház. Életének utolsó szakaszában itt élt John Lennon Yoko Onoval. Az épület kapujában lõtték le a híres beatle-t. A közelben található az American Museum Of Natural History. Négy háztömbnyi területén a dinoszaurusz kiállítástól elkezdve a Holdon készült fényképek kiállításán át a föltörténeti kiállításig rendkívül széles kiállítás-skáláról válogathatunk.

New York a csodálatos épületek, városa. A városkép jellegzetes eleme az ezüst tetejû felhõkarcoló a Crysler Building.

A Broadway az egész várost keresztülszeli. Színházak, televíziós székházak (MTV, CNBC, CNN), újságok szerkesztõségei (Cosmopolitan) találhatóak itt. Pezseg az éjszakai élet. A gyalogos forgalom este nagyobb, mint napközben.

Megnézendõ városrész a galériáiról híres Soho (egyben kedvezõ ruha-, cipõvásárlási lehetõség is). Chinatownba érve úgy érezhetjük, Kínába csöppentünk. A kínaiak itt zárt közösségben, teljesen úgy élnek, mint óhazájukban. Egzotikus gyümölcsöket, soha nem látott zöldségeket árulnak. Könnyen elõfordulhat, hogy sétánk során egy a tengeri herkentyû boltból elszabadult varangyos békára lépünk! A szomszédos, pár utcából álló olasz negyed neve: Little Italy. Éttermeivel, pékségeivel, presszóival és a harsányan gesztikuláló olasz legényekkel Itália hangulatát idézi.

A Szabadságszobor (Statue Of Liberty) New York szimbóluma. A franciák ajándékozták az amerikaiaknak 1876-ban. Belsejében, jó pár lépcsõt felfelé megtéve eljuthatunk a fáklya alatti teraszra. Arra a szigetre, ahol a Szabadságszobor áll komphajóval juthatunk el. A hajóút folyamán megszemlélhetjük az építészet-történet egy kiemelkedõ alkotását, a Brooklyn Bridget.

A helyiek kedvelt étele a véresre sütött marhahús, a steak barbecue-szósszal, melyet leggyakrabban sült krumplival tálalnak. A népszerûségi lista tetején ott van természetesen a hamburger is. Ha amerikai ételeket szeretnénk enni, egyszerûen el kell mennünk egy gyorsétterembe. New Yorkban sokféle népcsoport nemzeti ételébõl válogathatunk Így tehát indiai, kínai, kóser, olasz, francia, magyar stb. vendéglõk sokasága várja az éhes embereket, a helyek többségében “eredeti” szakácsokkal.

A New York-iak szeretnek társasági életet élni. Esténként közös programokat szerveznek: színházba, moziba, vacsorázni mennek együtt, vagy meghallgatnak egy könnyûzenei koncertet. A város minden lehetõséget biztosít az este kellemes eltöltésére. A 80-as számú utcák környékén sok magyar él. A 86. utca és a 8. Avenue sarkán lévõ ír kocsmában kéthetente magyar diszkót rendeznek.

A New York-iak az év során számos alkalmat találnak az ünneplésre. A január végi Kínai újév színes utcai fesztivál. Több alkalommal, pl. St Patrick’s day alkalmával, a Függetlenség Napján (március) parádét rendeznek, a Gay Pride March a homoszexuálisok jóhangulatú felvonulása. Halloween (október 31.) a halottak visszatérésének napja a földre. Ilyenkor a gyerekek jelmezekbe öltöznek és házalnak. Bekopogtatnak és azt mondják: “trick or treat”, azaz “trükk, vagy ajándék”. Ha erre a háziasszony nem ad nekik édességet, akkor színes habot fújnak rá. Az ünnep közeledtével az utcákat ijesztõ, halált idézõ tárgyakkal díszítik (sírból kimászó Frankenstein, mûanyag denevér, csontváz, kereszt, vicsorgó töklámpás).

New York-ból kirándulást tehetünk Long Island-re, mely homokos fövenyû óceánparti strandjairól híres. Itt kipihenhetjük a számunkra szokatlanul nagy nyüzsgést és a felgyorsult életritmust.

Magyar Nagykövetség:
223 East 52nd Street, New York N.Y.10022-6308
Tel: 1-212-752-0669
Fax: 1-212-755-5986

(travelforum)

2005.07.28

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Következő

Legfrissebb magazinok