HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Magyarország > Balatoni körút- mókuskerék helyett

t: 2397

Balatoni körút- mókuskerék helyett

A nyári szabadság funkciója, hogy végre kiszakadjunk az egész éves mókuskerékből, és feltankoljunk élményekkel az elkövetkező néhány hónapra. Sajnos az élmények nem jönnek maguktól, így ha történésdús pihenésről álmodozunk, bizony terveznünk kell! Az egyik legegyszerűbb, legkevésbé időigényes előkészületekkel járó, de mégis gyümölcsöző projekt a balatoni bicikli túra.

A nem egész 200 kilométeres távot öt nap alatt nyugdíjas tempóban meg lehet tenni. Ha egy szűk hetet számolunk rá a körútra, akkor tekerésen kívül arra is lesz időnk, hogy bebarangoljuk a Balaton legszebb városait, és végigstrandoljunk egy-egy délelőttöt. Így ez a projekt egyszerre ad alkalmat arra, hogy sportoljunk, világot lássunk és pihenjünk!

A túrát legjobb a tó déli partján kezdeni. Bár ez az én személyes véleményem, de az északi rész, domborzatából adódóan, valamivel szebb, mint a déli, így érdemes a napokat 2:3 arányban beosztani, arról nem is beszélve, hogy sík területen gyorsabban lehet haladni.

Ha Aligán leszállunk a vonatról (az elhivatottabb sporttársak nyílván biciklivel is megtehetik a Pest-Balaton távot, de nem a legnagyobb élmény, tűző napon tekerni a kipufogófüstben), körülbelül egy óra alatt elérjük Siófokot. Érdemes előre kigondolni, hogy el akarunk-e hosszabb időt tölteni a városban, mert amennyiben igen, kezdhetjük innen is a túrát, s így lehet ez a körút utolsó állomása. Akárhogy is döntünk, érdemes itt egy kicsit elidőzni. Látogassunk el a Rádiós Hírközlési, a Tojás- vagy Ásványmúzeumba, keressük fel a világhírű Varga Imre köztéri szobrait, akinek a Vatikánban és Tel-Avivban is találhatóak alkotásai, vagy foglaljunk jegyet a Kálmán Imre operettszínház valamelyik előadására! Az augusztus 8-tól 14-ig idelátogató turisták a Nyári Színházi, július 12-től 17-ig pedig a Régiós Fesztivál darabjait csodálhatják meg. A kul-túra után pedig minden fiatalt sok szeretettel vár a híres-neves Flört és Palace diszkó, valamint a Coca Cola Beach House.

Siófok után pihenjünk meg egy kicsit a zamárdi strandon, hiszen innen látszólag karnyújtásnyira fekszik a túlsó parton Tihany. Nem kell sokat tekernünk, hogy elérjük Balatonföldvárat, ahol a Malnazoo nevezetű helyen kapható különleges málnasör minden bizonnyal jól fog esni az izzasztó hőségben. Balatonbogláron váltsunk jegyet a Dél-Balatoni Borút "borgőzösére", ami végigkalauzolja utasait Magyarország egyik legmegkapóbb táján, a Dél-Balatoni Borvidéken.

Ha nem fáradtunk még ki teljesen, első napi úti célunk legyen Fonyód. A szállásról elég helyben gondoskodnunk, hiszen a Balaton parti városok alaposan felkészültek a turista tömegek fogadására. Minden árkategóriában találunk ínyünkre valót, de ha már sportolásra adtuk a fejünket, ne legyünk restek szálloda helyett kempinget választani a feltöltődés helyéül. Különösen a családias kert kempingeket tudom ajánlani, amik árban alul-, vendégszeretetben felülmúlják nagyobb rokonaikat. Egy kiadós alvás után nézzünk be a helyi Művelődési Ház Mini Galériájába, ahol a helyi csoportok népművészeti és iparművészeti kiállítása látható, vagy ha július 8. és 28. között vetődnénk ide, akkor ne hagyjuk ki Leitner Sándor festőművész kiállítását a Villa Galériában.

Ha egy-két nap alatt lenyomtuk a déli part nagy részét, akkor kezdődhet az északi régiók meghódítása. Kihagyhatatlan állomás Keszthely a maga Szigetfürdőjével, Festetics-kastélyával vagy Marcipán Múzeumával. Egy nap is kevés a város minden látványosságának megtekintéséhez.

Badacsony egyik legmegkapóbb városa Szigliget, ahol a borkóstoláson kívül ne hagyjuk ki a várlátogatást, ugyanúgy, ahogy a Rendeshez közel fekvő salföldi kőtengerben tett sétát se. Az északi régiónak ezen a részén érdemes kicsit elszakadni a part menti útvonaltól, és körülnézni a gyönyörű Káli-medence apró, ékszerdoboz-szerű falvaiban.

A következő elmaradhatatlan állomás Tihany. A Bencés Apátság barokk temploma és a népi építészet emlékeinek megcsodálása mellet ne hagyjuk ki az Óvár keleti oldalába vájt, XI. században készült remetetelepet és a Kálvária mellett keletre fekvő, Csokonai-féle tihanyi Echó-t se.

Füreden és Almádin át már kisebb kitérőkkel is hamar eljutunk utunk kiindulási, s egyben végpontjához.

Aki ezt a túrát nem csinálja végig legalább egyszer, az nem is ismeri igazán az Európa szerte híres "Magyar Tengert". Pihenés, sport és városnézés egyvelegét nyújtja nekünk a balatoni biciklitúra projekt, amit a kiépített 200 kilométeres "Balatoni körút" tesz igazán zökkenőmentessé.

(eletforma)

2005.07.02

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok