HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Magyarország > Álom a kastélyban

t: 2665

Álom a kastélyban

Több mint hétszáz védett kastélyt tart nyilván Magyarországon a műemlékvédelem. A szerencsésebbeket a legutóbbi években megvásárolták, restaurálták, közülük jó néhány kastélyszállóként működik.

A kastélyok, kúriák egykor az arisztokrácia és a földbirtokos nemesség otthonai voltak, a képzőművészetek, a muzsika és színjátszás, gyakran a politika színterei is egyben. Kialakításuk, berendezésük tükrözi építtetőik műveltségét, az ott lakók életvitelét. Kevesen tudják, hogy a főúri kastélyokban a nemesi ifjak mellett nem egyszer a tehetséges polgári és paraszt származású fiatalokat is okították az olasz és német egyetemeken tanult házitanítók. Nádasdy Tamás nádor sárvári otthonában tanult például a krónikaíró Tinódi Lantos Sebestyén, itt működött az egyik legkorábbi magyar nyelvű nyomda Sylvester János vezetésével. A vizsolyi Mágochy-Rákóczi kastélyban működött 1589-ben az a nyomda, amelyben Károli Gáspár az első magyar nyelvű teljes bibliát kinyomtatta. Fertőd a 18. század második felében az Esterházyak színházi és zenei központja, a kismartoni kastéllyal együtt Joseph Haydn három évtizedes működésének színtere.

A cím és a vagyon kötelezett: a nagybirtokostól elvárták, hogy rangjának, vagyonának megfelelő otthona, egyben birtokának központja legyen. Mindez régen is nagyon sokba került, jelentős anyagi áldozattal járt. Sokszor még egy nagybirtok jövedelme is kevésnek bizonyult hozzá. Széchenyi István írta, hogy szerinte egy ideális lakóhely megépítéséhez százezer forintra van szükség. További negyvennyolcezer forint pedig a fenntartására. Évente.

Ha csak azok építtettek volna kastélyt, akiknek ekkora jövedelmük volt, nem sok kastély állt volna. A nemesség nagyobbik része azonban – már akkoriban is – kölcsönből építkezett. Megérte nekik, mert megfelelő kastéllyal előbbre lehetett jutni a nemesi ranglétrán: előbb a kastély, aztán a főnemesi cím. A péceli kastélyt építtető Ráday Gedeon majdnem tönkrement, Zsira földesurának, Rimanóczy Antalnak pedig még életében el kellett zálogosítania a birtokát.

A 19. század derekáig egyébként a kastélyépítéshez uralkodói engedély kellett, és nem kaphatta meg bárki. Az engedélyre azért volt szükség, mert a kastély gyakran várszerűen kiképzett, árokkal körülvett, tornyokkal erősített épület volt, alkalmas arra, hogy tulajdonosa fegyveresekkel harcot indíthasson vagy falai közé zárkózva védje magát.

Hédervár - Hédervári kastélyszálló ****
A szigetközi Hédervárott már az Árpád-korban volt vár és udvarház. 1578-ban háromszintes palota épült, kétszáz évvel később, bár megőrizték középkori jellegét, alaposan átalakították. 1873-ban, egy tűzvészt követően felújították az épületet, új ajtókkal, díszes cserépkályhákkal, parkettával, lambériával látták el. Vadászterem és szalonok sora épült. 1989-ben helyreállították, ma szálloda működik a nagy múltú épületben.

4 lakosztály, 15 igényesen berendezett szoba, vadász- és könyvtárterem, levéltár várja a vendégeket.
Árak: 2 ágyas szoba reggelivel: 25 000 Ft

Röjtökmuzsaj - Szidónia Kastélyszálloda ****
Az 1700-as évek közepén Röjtököt a Felsőbüki Nagy család birtokolta. A kastélyt 1750-ben, romantikus, klasszicista stílusban építették. A II. világháború előtti utolsó tulajdonosa Verseghi Nagy Elek vatikáni magyar nagykövet volt, ő a legmodernebb igények szerint alakíttatta át. A kerti úszómedence Hajós Alfréd tervei alapján készült, ekkor telepítették a kastélyt övező parkot. A kastélyt az államosítás után gyermeküdülőként használták, ennek köszönhetően nagy kárt nem szenvedett. A 90-es években az épületet kiürítették, éveken át várt gazdára. Új tulajdonosai 1997-ben vásárolták meg, és két év alatt, gondosan megőrizve értékeit, hangulatos kastélyszállót alakítottak ki benne.

Soprontól, és az országhatártól 20 percre, Budapesttől 200 kilométerre található a minden kényelemmel, élményfürdővel ellátott, kivételes nyugalmat árasztó szálloda, melyet gyönyörű park övez. Érdekesség a közelben található 325 éves vízimalom-múzeum.

Árak: 11 700 – 39 900 Ft/fő

Nádasladány
Székesfehérvártól 20 kiométerre fekszik a Tudor-stílusban épült, a kontinensen is ritkaságnak számító kastély. Nádasdy Lipót és felesége, Forray Júlia 1851-ben vették meg a Fejér megyei Sárladányt. A település 1859-ben kapta a Nádasd-Ladány nevet. Lipót kisebbik fia, Ferenc 1874-ben kezdte a kastély építését, és két évvel (!) később már áttelepítette ide a könyvtárát, műgyűjteményét, levéltárát, és összegyűjtötte az Ősök csarnokába a családi portrékat. A kastélyt egyébként a kor lefejlettebb technikájával látták el. A szobákban beszélő csöveket, később telefont használtak, padlófűtéssel melegítettek, gázzal világítottak, a folyóvíz és csatorna természetes volt. A hatalmas parkot az angol tájképi kertek stílusában telepítették be, másfélholdas tavat, a kiásott földből pedig mesterséges dombokat alakítottak ki. 1944-ben a kastélyba beszállásolt németek a berendezést elszállították. 1993 óta műemlék. Felújítása jelenleg is tart, hasznosítására a tudomány, a művészetek és a környezet védelme iránt elkötelezett Nádasdy Alapítvány készített terveket.
A kastély április 1-től október 31-ig idegenvezető kiséretével látogatható.

Nagycenk - Kastélyszálló ***
1711-ben Széchényi György gróf vásárolta meg a cenki birtokot, Antal, feleségével, Barkóczy Zsuzsannnával 30 évvel később építtette meg a kastély fő- és melléképületeit, és megkezdte a park kialakítását. Széchényi Ferenc 1783-ban költözött a kastélyba, itt kezdte gyűjteni híres könyvtárát. „A Legnagyobb Magyar”, Széchenyi István gróf 1834 és 1840 közt Hild Ferdinánd tervei alapján átépíttette a kastélyt. Magyarországon elsőként világítottak gázzal, angolvécék és fürdőszobák szolgálták lakóik kényelmét. 1945-ben súlyos károk érték az épületet és a parkot, a berendezés nagy részét széthordták. A kilencvenes években restaurálták, ma múzeum és szálloda működik benne.

A Széchenyi kastély egyik szárnyában, az egykori Vörös-kastélyban működik a szálloda, 19 fürdőszobás szobával, lakosztályokkal.
A múzeum (télen) hétfő kivételével 10-14 óráig van nyitva.


Vasszécsény - Új-Ebergényi kastélyszálló ***
A mai kastély 1729-ben báró Schilson János Mihálynak, a győri püspök jószágkormányzójának épült. Az U alakú kastély baloldali szárnya 1850 körül leégett. Ma az épület legszebb része a freskókkal szegélyezett díszterem és a festett stukkós kápolna.

Szombathelytől néhány kilométerre, őspark közepén fekszik.
Fürdővel, vagy zuhanyzóval, televízióval, minibárral és telefonnal ellátott szobák, ha szükséges, gyerekággyal. A kastélyhoz üvegfolyosóval kapcsolódik a fedett uszoda, feszített víztükrű medencével, szaunával, szoláriummal, edzőteremmel. A 11 hektáros parkban két salakos teniszpálya, röplabda, futballpálya valamint játszóterek várják a sportolni, pihenni vágyó vendégeket.
Árak: 2 ágyas szoba 12 300 Ft, apartman 19 300 Ft

Hőgyész - Gróf Apponyi Kastélyszálló ****
Tolna megyében, Hőgyészen található az a barokk kastély, amelyet források szerint 1760 körül építtetett Claudius Florimundus Mercy gróf, a hőgyészi uradalom egykori tulajdonosa. 1773-ban vette meg az ősi és nagy múltú Apponyi család, s a kastély 1939-ig, míg Apponyi Károly el nem adta azt az OTI-nak, az ő tulajdonukban volt. A kastélyon a múlt század második felében Ybl Miklós végzett restaurálást Apponyi Károly megbízására. A kastélybelső díszítéseiben szabadkőműves motívumokat fedezhetünk fel, nem véletlenül, hiszen Apponyi Antal György maga is tagja volt a bécsi szabadkőműves páholynak. Az óriási ősparkban található magyarország legöregebb, több mint 200 éves platánja.

Összes termeiben és valamennyi szobában megőrizték az eredeti építészeti jellemzőket, a szobák főúri eleganciához illően vannak berendezve.Az élményfürdőben úszómedence, termálvizes medencék, szauna és gőzkabin szolgálja a vendégek felüdülését. Vízgyógyászati részleg is működik a szállodában.

Árak: A kastély főépületében 2 ágyas szoba egy éjszakára 26.000,-Ft-tól, lakosztály: egy éjszakára 47.000,-Ft-tól 57.700,- Ft-ig. Az udvarházban (modern épület a Kastélyparkban) – a kastély hangulatos épületében igénybe vehető szolgáltatásokkal – 2 ágyas szoba 19.000,-Ft/éj-től, lakosztály: 30.000,-Ft/éj-től


Tarcal - Gróf Degenfeld Kastélyszálló ****
Tokajhegyalja szívében, Tarcalon voltak birtokai a német-magyar származású Degenfeld családnak. Degenfeld Imre gróf 1857-ben alapította a szőlő- és borgazdaságot A leszármazottak 1994-ben úgy határoztak, hogy újraélesztik a Degenfeld szőlőbirtokot, 2000-ben pedig egykori kúriájukat szállodává építtették át.

A Small Luxury Hotels nemzetközi szállodalánc tagja. A pincészet központjában, a Terézia park közepén áll az épület, amely Monarchia-korabeli berendezéssel és a 21. század kényelmével, szaunával, fitness teremmel várja vendégeit.

Árak: 2 ágyas szoba: 21 500 Ft-tól

(gyongy)

2005.07.01

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok