HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Ázsia > Indonézia- Bali, az istenek szigete

t: 2374

Indonézia- Bali, az istenek szigete

Félelmetesnek tűnt az Indiai óceán ereje azon az estén, tavaly novemberben. Amikor az alig két hónap múlva lesújtó cunamiról az első iszonyú képsorokat megláttam, eszembe jutott, amit akkor, a távoli ország tengerpartján éreztem. Szerencsére Balit, a Földnek ezt a különlegesen szép kis darabját megkímélte a tengerár – az „Istenek szigete” és barátságos lakói ezúttal megmenekültek.


Utazás
- Frankfurt-Szingapúr-Denpasar: a Singapore Airlines közvetlen járatával 210 ezer Ft + illetékek
Tensi Aviation
- utazás, 10 éjszaka 5 csillagos szállodában: 400 ezer Ft-tól (Chemol Travel, Car-Tour, Questor Travel, Vista)
- utazás Bécsből, 9 nap 5 csillagos szállodában: 300 ezer Ft+illetékek (Hurrá, nyaralunk!)
- kalandvágyóknak: repülőjegy 180 ezer Ft-tól, egyszerű szállás már napi 3 USD-tól



"A hollandok inkább maradtak"

Nem jártam még ilyen messze Európától, és soha nem voltam még Ázsiában. Itt valahogy mindent erősebben lehet átélni: a nap forróságát, a már-már fojtogató párát, a ragyogó színeket és a szokatlan illatokat. A sziget lakói viszont – különös ellentét – a keleti emberekre jellemző rendíthetetlen nyugalommal mosolyognak erre a vibráló világra. Holott, bár háborúk nemigen dúltak errefelé, a mi szemünkkel nézve olyan sok okuk nincs az elégedettségre.

Bali szigetén kisebb-nagyobb megszakításokkal a jávai Singasari dinasztia uralkodott 1284-től, több évszázadon át. Az első európaiak holland hajósok voltak, ők 1597-ben léptek először Bali földjére. A legenda szerint amikor a kapitány fölszólította a legénységet, hogy készülődjenek a visszaútra, többen közülük megtagadták a parancsot. Beleszerettek ebbe a paradicsomi szépségű helybe, s vélhetően az aranybőrű balinéz lányok sem hagyták őket hidegen. Bali lakói szívesen fogadták az idegeneket, bár a Holland Kelet-India-i Társaság kereskedelmi tevékenységét nem nézték jó szemmel.

A sziget déli része egészen a 20. század elejéig megőrizte a függetlenségét, csak ezután vált holland gyarmattá. Amikor a balinéz fejedelem belátta, semmi esélyük a holland katonákkal szemben: a mai Denpasar főterén családjával és több ezer hívével, legszebb ruháikban és ékszereikben, fegyvertelenül álltak a golyók elé. A II. világháború alatt a japánok szállták meg a szigetet. Indonézia 1946 óta független állam. S bár a nyolcvanas évek politikai viharaiban több mint 100 ezer balinéz vesztette életét, ma hála Istennek béke és nyugalom honol itt.


Mikor utazzunk?
Egész évben 28-30 fok meleg van, de októbertől márciusig, az esős évszakban minden nap esik. A száraz évszak áprilistól szeptemberig tart. A főszezoni árak kb. 20 százalékkal magasabbak.



„A szellem is megszomjazhat”



A szegénységnek errefelé mások a dimenziói, mint Európában. A Batur vulkánhoz vezető utak melletti hegyi falvakban háznak nehezen nevezhető építményekben laknak az emberek. De a legnyomorúságosabb tákolmányból is vakító fehér blúzban, egyenruhában, nyakkendőben indulnak iskolába a gyerekek. A legegyszerűbb lakóhely udvarán is saját szentély, templom áll. Bár Indonéziában az iszlám az államvallás, a szigeten a balinéz hindu vallást gyakorolják. Az itteni emberek nem imádkoznak isteneikhez, hanem együtt élnek velük. A szó szoros értelmében. Reggel első gondolatuk áldozatot bemutatni: gyékényből fonott kosárkában ételt, italt, virágot készítenek a ház elé – hogy kiengeszteljék isteneiket, és távol tartsák a gonosz erőket. Ugyanezt teszik, amikor leszáll az est.

Szentélyekre bukkanunk, ahová csak lépünk, és gyakori, hogy a kőszobrokat fekete-fehér kockás selyem szárongba öltöztetik. Állítólag azért, hogy jó és rossz szüntelen harcára emlékeztesse az arra járót. Megható, és európai szemnek nagyon különös, ahogy óvják isteneiket. A kőszobrok fölé sárga selyemernyő feszül, hisz oly erősen tűz a trópusi nap, és műanyag kannában ivóvizet is odakészítenek, hátha szomjukat oltanák a szellemlények.

Bali egyik leghíresebb temploma, a Tanah Lot tengeri szentély, a sziget délnyugati részén fekszik. Kősziklára épült, bejáratát szerzetesek őrzik, a bambusszal fedett pagodák csak kívülről csodálhatók meg. A másik nagy zarándokhely, a Besakih birodalmi templom a háromezer méteres Agung vulkán oldalában, 900 méter magasan épült. Már a 11. században használták a hindu királyok. Egy évszázadban egyszer itt tartják az Eka-Dasa-Rudra szertartást, aminek célja a világegyetem megtisztítása, a család és a környezet összhangjának megteremtése. Ez az ünnepség óriási előkészületekkel jár. Amikor 1963-ban a munkák vége felé tartottak, kitört az Agung. Több mint kétezren haltak meg, a környéket elöntötte a láva, egészen a tengerig. Az anyatemplom azonban sértetlen maradt.


Vízum
Indonéziába érkezéskor a repülőtéren vagy a tengeri kikötőben válthatunk vízumot. 30 napos tartózkodásra 25 USD, 3 naposra 10 USD az illeték. Az útlevélnek a belépéstől számított 6 hónapig érvényesnek kell lennie.


„Az életnek nincs kezdete, vége”

A szigeten mintegy 15 ezer templom található, többségük könnyű anyagokból, fából, bambuszból épült. Jellegzetességük az ugynevezett kettéhasadt kapu, ami mindig nyitva áll. Ezt egy belső kapu követi, ami már elzárja az utat az idegen tekintetek elől. A templomok ünnepnap benépesülnek, ilyenkor megáll az élet a környéken. Egy termékenységi ünnepet mi is megcsodálhattunk az egyik hegyi faluban. A nők élénk színű, áttetsző csipkeblúzban, szarongban, fejükön több emeletes, gyümölcsökkel, virágokkal földíszített tálakkal siettek a templomba, és szabályosan versenyt futottak, hogy beférjenek.

A balinézek úgy tartják, az élet örök körforgás. Nincs kezdete vagy vége, csupán állomásai, például a Földön. Hitük szerint csak akkor jöhet létre a körforgás, ha a halott testét elhamvasztják, s ezáltal a földi élet bűneitől megtisztul. A temetési szertartás nagyon drága, ezért általában megvárják, amíg egy tehetősebb rokon elhalálozik, s akkor, vele együtt hamvasztják el hozzátartozójukat. Az ideiglenes temetés és a hamvasztás között sokszor évek telnek el. A hamvakat az ünnepélyes szertartás végén a tengerbe szórják.


Pénz
A helyi fizetőeszköz az indonéz rúpia. USA dollárt érdemes vinni, csak bankban vagy hivatalos pénzváltóban váltsunk pénzt.



„Lakbér nincs, fűteni nem kell”



Közelről láthattam, milyen szépek a balinéz emberek. Bőrük bársonyosan sima, a nők hihetetlenül karcsúak, hosszú, vékony ujjaik vannak, gyönyörű a mosolyuk. A tehetősebb családok motoron járnak: elöl a férj, hátul, oldalülésben az asszony, középen a gyerek. Helyi idegenvezetőnk, Gusztáv szerint Balin már havi 100 dollárból is meg lehet élni. Lakbér nincs, fűteni nem kell, rizsre, néha egy kis csirkére futja belőle. De a tanulás sokba kerül, ő mindkét gyerekét egyetemre járatja, s az bizony nem könnyű – mesélte.

Az idegenforgalom a hatvanas években kezdődött, először a keleti parti Kuta-beach-en, majd Nusa Duán, a sziget déli csücskén, ahol világbanki kölcsönből luxusszállók épültek. Kuta a fiataloké, itt óriási az élet, az árak a megfizethetőtől az egész olcsóig váltakoznak – szörfösök, búvárok, extrém sportot űzők és diszkóimádók paradicsoma. Nusa Dua ötcsillagos szállodái lampionos, álomszép kertekkel, türkizkék medence-labirintusokkal, tágas luxus-apartmanokkal és minden elképzelhető kényeztetéssel várják a jó hitelkártyával rendelkező, nyugalomra vágyó vendégeket.

Bali népszerűsége nem véletlen. A trópusi nyaralás mellett a szigetlakók ősi kultúrájával, kézműves hagyományaival is megismerkedhet, aki idelátogat. A műhelyek a szabad ég alatt, sátorban működnek: fafaragók, rattan bútorkészítők, kőszobrászok, ékszerészek, festők dolgoznak mindenki szeme láttára, s persze árulják is portékáikat. Amit, talán mondani sem kell, soha nem szabad alku nélkül megvásárolni. Ha viszont a zsákmány már hátizsákjában van, soha ne nézze meg, vajon mibe kerül a következő boltban. Egész biztos, a feléért is megkaphatta volna.


Egészségügyi tanácsok
Trópusi fertőző betegségektől nem kell tartani, de egyesek szerint a Hepatitisz A és B elleni és tetanuszoltás nem árt. Alapszabály: utcai árustól semmilyen készételt vagy friss italt ne vásároljunk. Vizet sehol ne igyunk! A gyümölcsöket magunk mossuk és hámozzuk meg! Öltözzünk laza, pamut alapanyagú ruhába. Orvosi szenet, fertőtlenítő tablettát vigyünk magunkkal.


(gyongy)

2005.07.01

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok