HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Magyarország > Vitorlát bonts!

t: 2424

Vitorlát bonts!

A gyermekek keze magasba lendül, ujjal mutatnak a hófehér, messzi sziluettek felé, mert látják, érzik mindazt a varázslatot, melyet jelképeznek: szabadság, szépség, béke. Sajnos ma még keveseknek adatik meg, hogy kikapcsolódást keresve saját vitorlát bontsanak, mégis egyre népszerűbbé válik szerte a világon.



A kedvtelésből való vitorlázás Hollandiából indult világhódító útjára. Az e célra kialakított vitorlás hajókat, ha nagyobbak, jachtnak nevezzük. Az első jachtklub Írországban alakult meg a XVIII. század elején, mely aztán gombamód elszaporodott az Egyesült Államokban és Európában is. A Monarchiában több évtizedig csupán egyetlen effajta klub működött: a Császári és Királyi jacht hajóraj. Az egyletek tagjai versenyeken mérték össze vitorlatudományukat, az 1907-es első nemzetközi verseny pedig lefektette azt a pontos fogalom-, és szabályrendszert, melyek mindmáig érvényesek a megmérettetések során. Ma már nemcsak külföldön, de a Balaton partján is szervezett klubok működnek, vitorlás körutakat szervezve a part mentén, hogy a csodás látvány és életérzés magával ragadjon minket, legalább a befizetett időre. Ahhoz, hogy igazán élvezhessük a vitorlázást nem árt tisztában lennünk néhány alapvető fogalommal sem. A csomót a sebesség mértékegységeként használjuk, ez nagyjából 1,9 km/órás sebességnek felel meg. Az általában háromszög alakú nagyvitorla első élét az árbocra szerelt sínhez rögzítik. A nagyvitorla alján találjuk az ún. bumot, mely találó nevét onnan kapta, hogy gyakorlott, de főként a képzetlen utasok feje minimum egyszer találkozik vele. Akkor lendül mozgásba, ha a vitorlás irányt változtat. Az árboc kulcsfontosságú fogalom, mert minden vitorlát erre a rúdra feszítenek ki, ezért alakja, magassága mindig az adott hajó súlyához igazodik. Jó szelet!

Az Adria partján, fenséges tájakon hajózhatunk élvezve a színeket és a tenger hűs áramlatait. Horvátország szigetvilágában kedvünkre barangolhatunk az öblök és az ódon hangulatú, mediterrán part menti városkákban. Hajóval néhány nap alatt bejárhatunk akár egy egész területet is, egész Isztriát, vagy a dalmát vidéket. Útitervünket magunk is kitalálhatjuk, de rábízhatjuk magunkat a kapitányra is, mint szakavatott ember tudni fogja, hova érdemes ellátogatni, s hogyan használjuk ki legjobban a szabadságos napokat. A vitorlásról bátran csobbanhatunk az égszínkék tengerbe, búvárkodhatunk és a kirándulás alatt mi is elsajátíthatjuk a vitorlázás csínját-bínját. Egészen más e perspektívából felfedezni az idegen tájakat, embereket. Mindemellett a hajózásnak még egy nagy előnye van: közösségformáló ereje a legénységünk minden tagjának épp akkora szabadságot nyújt, mint kötelezettséget. Életre szóló emlék akár baráti társaságoknak, családoknak, kollektíváknak.

(eletforma)

2005.06.27

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok