HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Afrika > Tunézia

t: 2772

Tunézia

Üdülõparadicsom a közelben
Tunézia, ez a Magyarországtól alig több mint 2 órányira található üdülõparadicsom mára rendkívül közkedvelt lett a magyar turisták körében, melyhez nagyban hozzájárult a szállodák által nyújtott kellemes környezet, a gondosan ápolt kertek úszómedencékkel, és nem utolsósorban a lassan mélyülõ, finomhomokú tengerpart, mely családos turistáknak is kiváló feltételeket nyújt.
Tunézia sok meglepetéssel várja a földjére utazót. Karthago, Sousse, Monastir, Tunisz, El Jem amfiteátruma, sivatagi szafarik oázisokba és kiszáradt, sós tavakhoz, vagy a berberek barlang lakásai Matmatában, mind különleges és üdítõ színfoltajai Tunéziának.

Idõjárás
Tunézia minden évszakban ajánlható: sosem fog fázni és unatkozni az odautazó. Tunéziának mediterrán az éghajlata, forró száraz nyárral, és enyhe csapadékos téllel, havazás a hegyekben is csak ritkán fordul elõ. Az ország legmagasabb pontja a Jebel Chambi, ami 1544 méter magasan található.
Minél délebbre megyünk, annál forróbbá és szárazabbá válik az idõjárás. A szaharai területeken olykor évekig nem hullik csapadék. Kedvelt sportunkat itt, a kellemes idõjárásnak köszönhetõen, bármelyik évszakban ûzhetjük. Vitorlázás, szörf, búvárkodás, golf, sivatagi túrák, megpihenés az oázisokban mind-mind élvezetesek lehetnek, akár októbertõl májusig is, amikor az átlaghõmérséklet 12-28 fok között van.
A déli országrészben fekvõ Djerba-szigetén akár szilveszterkor is hódolhatunk a tengerben fürdés örömeinek.

Eszem-iszom
A tunézia nemzeti étele a kuszkusz, gõz felett fõtt búzadara paradicsommártással összekeverve, zöldséggel, bárány, baromfi- vagy halhússal tálalva. Tipikus elõételnek számít a brik, tonhallal, tojással, darálthússal és zöldséggel töltött, leveles tésztából készült húsos táska. A tunéziai konyha elválaszthatatlan részét képezik a különbözõ halfajták és tengeri élõlények. A tunéziai édességek többsége nagyon édes, mivel mézbõl, datolyapürébõl és mogyoróból készülnek. Igen finomak a marcipánból készített édességek. A legkedveltebb italok közé tartoznak a különbözõ fehér-, rosé- és vörösborfajták. Feltétlenül meg kell kóstolni a Thibarine datolyalikõrt és a Boukha fügepálinkát, valamint a tunéziai Celtia sört.

Jó tudni!
A higiéniai viszonyok Tunéziában jók, a felkínált ételek minõségét állandóan ellenõrzik, azonban kérjük, ne keverjék az egymástól eltérõ jellegû ételeket.

Vásárlás
Tunéziában a vásárlás központjai a piacterek, bazárok, ahol ki ki próbára teheti kereskedõi vénáját, amit a kereskedõk el is várnak a bátor vállalkozótól. A városok üzletei, áruházai kötött árakkal mûködnek. Tunéziai jellegzetes emléktárgyai a kézi készítésû szõnyegek, a Kairouan városából származó fûszerek, az olajfából faragott termékek, a réz- és bronztárgyak, a nabeuli fazekasmûhelyekben készített csodaszép kerámiák és a bõrbõl készült termékek.

Pénznem
Tunéziai dínár (TND). Az európai bankkártyákat Tunéziában nem lehet használni, azonban a hitelkártyákat sok üzletben elfogadják fizetõeszközként. Készpénzt nem csak a bankokban, hanem bank automatákból is, de csak hitelkártyával (pin code!) lehet felvenni. Az el nem költött tunéziai dínár kizárólag a repülõtéri bankban váltható vissza, a visszaváltáshoz minden estben kérik a beváltásról szóló igazolást. Visszaváltani az eredetileg beváltott összeg legfeljebb 30%-át, de maximum 100 dínárt lehet.

Közlekedés
Városon belül a legkedveltebb közlekedési eszköz a sárga taxi, amely olcsó, és mindenhol megtalálható. A nagyobb városokban léteznek már ún. "Allo Taxi"-k is, amelyeket a szálloda recepcióján keresztül hívhatunk. Minden taxi rendelkezik taxaméterrel, ez alapján kell fizetni a viteldíjat. Egyes területeken bizonyos útvonalak fixárasak. Tunézia jól kiépített autóbusz- és vasúthálózattal rendelkezik, az útiköltség nem magas.
A városok közötti közlekedésben nagyon kedvelt a "Louage" (gyûjtõtaxi), amelynek nincs kiírt menetrendje, és csak a célállomáson áll meg, ezért nagyon gyors. 5 utas fér el ezekben a kocsikban, és személyenként megállapított fix árat kell érte fizetni. Amennyiben kismotort vagy autót kíván bérelni, feltétlenül kössön teljes körû casco biztosítást, és ne felejtse otthon nemzetközi jogosítványát sem.

Nyitvatartás
A posták nyitva tartása szezononként változó. Szeptember közepétõl június végéig hétfõtõl péntekig 8 - 12 és 15 - 18 óráig, szombatonként 8 - 12 óráig tart nyitva. Az üzletek a bazárban általában a kora reggeli óráktól kora estig várják a vásárlókat. Vasárnap a legtöbb üzlet zárva tart.

Képes élménybeszámoló az LHP.hu Team Tunéziai kikapcsolodásáról.



(mienkavilag)

2005.06.14

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok