HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Magyarország > Dunakanyar- Visegrád

t: 6096

Dunakanyar- Visegrád

A Duna nyugat-kelet irányú medre a Pilis és a Börzsöny hegység magaslatai között kanyargós vonalon halad át, majd délnek fordul. Stratégiai jelentõsége miatt a Dunakanyar az õskor óta lakott.
Dunakanyar

A Visegrádon átfolyó Apát-kúti és Lepence patak torkolatánál, illetve a környezõ magaslatokon állandó települések nyomait tárták fel. A római birodalom erõdökbõl és õrtornyokból határvédelmi rendszert épített, romjai ma is láthatók.
Történelem


Visegrád római elõdjének (Pone Navata) a Sibrik-dombi katonai tábor tekinthetõ. A népvándorlás idején szórványosan lakott, majd elhagyott erõdöt a 970-es években szállta meg Géza fejedelem katonasága. Az elsõ írott forrás (1009) Visegrádot mint Szent István király által alapított vármegyeszékhelyet említi. A várrendszert a tatárjárás után 1250-1260 körül építtette IV. Béla és felesége, Lascaris Mária királyné.


Károly Róbert 1323-ban udvarát Visegrádra helyezi, városi házát utódai palotává bõvítik. A következõ században Hunyadi Mátyás a palotát átépíti, a késõ gótikus épületegyüttes itáliai hatásra reneszánsz elemekkel egészül ki. Udvarában gyakorta megfordultak a korabeli európai uralkodók követei. 1483-ban a pápa követe jelentését Rómába "Visegrádról, a földi paradicsomból" küldi. A palota az 1544-es török hódításig a magyar királyok vidéki rezidenciája volt.



A XVI-XVII. század folyamatos háborúi, a török hódoltság idején Visegrád szinte teljes egészében elpusztult. A palotát 1587-ben egy utazó, Reinhold Lubenau már romosnak írta le.

Az egykori város a XVII-XVIII. században német telepes faluként éled újjá.
törökkori metszet

Mûemlékek
A XIX. század közepén felfigyeltek Visegrád adottságaira, üdülésre alkalmas környezetére. Viktorin József plébános kezdeményezése nyomán a magyar országgyûlés 1871-ben határozatot hozott a vár helyreállításáról.
Schulek János 1934-ben a palota feltárását kezdte meg, rekonstrukciója ma is tart. Az épületek tömege, méltósága ma már jól érzékelhetõ. A múlt pompáját a díszudvar, a Herkules kút és az udvart záró kerengõ, loggia idézi. A királyi udvar hétköznapi életébe a termek, szobák, a konyha, a kertek és a lovagi tornapálya, valamint kiállítások, rendezvények nyújtanak betekintést. Nem véletlen, hogy 1991-ben a rendszerváltás utáni cseh, lengyel és magyar államfõk az 1335-ös visegrádi "királytalálkozó" helyszínét választották az együttmûködési szerzõdés aláírására.


Látnivalók, szolgáltatások
A mai Visegrádot kellemes kisvárosi hangulata, mûemléki környezete, a Dunakanyar és a Pilis hegység természeti szépsége teszi vonzóvá. Kulturális életet a zenei rendezvények, palotaprogramok és a Természetvédelmi Oktatóközpont programjai nyújtanak. A történelmi hagyo-mányokat lovagi torna bemutatók elevenítik fel.
utcakép


dunapart
A dunaparton és a közeli Mogyoróhegyen szabadidõ-sport létesítmények vannak: strand, vízi sportokra alkalmas két mesterséges öböl, kerékpárutak, lovarda, téli-nyári bobpálya, minigolf, sí és szánkópálya.


Az LHP.hu csapata számos kikapcsolódási lehetőséget talált Visegrádon. Tekinsd meg az erről készült képes beszámolonkat!


(visegrad)

2005.06.08

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Következő

Legfrissebb magazinok