HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Díszkert > Fehér liliomszál

t: 1956

Fehér liliomszál

Az egyik legrégebben termesztett dísznövényünk (Kr. e. 1500). A krétai kerámiákon már fellelhető. Valószínűleg Kis-Ázsiából terjedt el, a mediterráneumban is őshonosnak tekinthető. Európába talán római közvetítéssel került. Majd a keresztesek Európaszerte elterjesztették. A legelső vágott virágként termesztett növény. Mint az ártatlanság, a tisztaság szimbóluma, az ókorban a menyasszonyi koszorúkat díszítette, a középkortól pedig előszeretettel díszítették virágjával a templomokat. A fehér liliom Szűz Mária jelképe, Szent Antal virága.
A gyógynövény

Plíniusz beszámolója szerint a növény leveléből és virágából kinyert olajjal égési sérüléseket, kígyómarást gyógyítottak. Gyógynövényként egészen a 17. századig használták. Olajával könnyítették a vajúdást, gyógyították a leprát, összezúzott hagymáját gyulladáscsökkentőként használták. Sőt gyógyítottak vele váltólázat is. Virágszirmainak alkohos kivonatával sebeket hűsítettek.

Nemcsak a gyógyításban terjedt el, hanem kozmetikumként is használták. Összezúzott szirmai mézzel keverve ránctalanító hatásúak. Az ókorban igen drága készítmény volt a liliom tonik. Azt tartották, hogy a virág nedvéből nyert kivonat megfiatalítja az arcbőrt. Olaja közismert afrodiziákum, édeskés, balzsamos illatú parfümök alkotórésze.
Népi gyógymód lábfájásra Hont vármegyéből: a vadgesztenye belsejét és a fehér liliom szirmait sósborszeszben kellett hagyni kilúgozni, és az így nyert folyadékkal reggelente bedörzsölni a lábszárakat.

Leírás

Hagymája laza szerkezetű, 7-10 cm átmérőjű. Levelei rozettában állnak, örökzöldek, 10-25 cm hosszúak. Harang alakú, illatos, fehér virágai csoportosan fejlődnek a kb. 1 m magasra növő virágszáron. Június-júliusban kb, 5-10 virág fejlődik egy száron.

Gondozás, nevelés

Augusztusban, szeptemberben ültetjük. Laza szerkezetű talajt kedvel. Míg a liliomok többsége inkább a gyengén savanyú talajokat kedveli, addig a fehér liliom szépen fejlődik meszes talajon (pH 7). Fontos a talaj jó vízvezetése. Ha ezt nem tudjuk máshogy megoldani, ültessük emelt ágyásokba, és a hagyma alá helyezzünk homokot.

A frissen ültetett hagymát kb. 5 cm földréteg takarja! Az optimális tőtávolság 20 cm. Az árnyékos helyeket nem kedveli. De a tövét érő erős napfény is károsíthatja. Ültethetjük fás szárúak elé, talajtakaró növényekkel együtt. A szervestrágyázást, komposztot meghálálják. A fagyoktól óvjuk fenyőkéreggel vagy lombtakarással. Esténként a növény friss hajtásaira boríthatunk műanyagvödröt, kosarat.

A növények teljes pompájukban virágzanak, ha négyhetenként az öntözőkannába egy kávéskanál alacsony N-tartalmú műtrágyát adunk. Elvirágzás után már ne öntözzünk. A hagymákat viszont hagyjuk a helyükön, kivéve, ha a virágméret lecsökken. A mezei pocok és liliombogár károsíthatja. Garami Márta (forrás: www.kertpont.hu)

2005.06.06

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok