HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > FÉRFI > Életforma > Antibiotikummal vagy anélkül?

t: 2404

Antibiotikummal vagy anélkül?

Az antibiotikum az orvostudomány történetének talán legnagyobb hatású fölfedezése. Éppen ezért kell, kellene vele csínján bánni. Az antibiotikum kémiai anyag, általában mikroorganizmusok termelik, és pusztító hatású más mikroorganizmusok számára. Ha csekély számban is, léteznek ma már vírusok és gombák elpusztítására alkalmas antibiotikumok is. A köznyelvben antibiotikumnak nevezett gyógyszerek csak a bakteriális fertőzések legyőzésére alkalmasak, és teljesen hatástalanok például az influenzavírusokra.

A baktérium mikroorganizmus, vagyis egysejtű élőlény. A bonyolult szerkezetű vírus pedig egy részecske, de olyan részecske amely képes a szervezet sejtjeiben szaporodni. Baktériumok milliárdjaival élünk együtt. Egy grammnyi székletünkben például billiós nagyságrendű a baktériumok száma. Ez irdatlan mennyiség. Az emberben lévő baktériumok jelentős része nélkülözhetetlen a szervezet normális működéséhez. A nők hüvelyében lévő laktobacillusok védik a női szerveket a fertőzésektől. A bélben élő baktériumok nélkül elképzelhetetlen volna az emésztés. Ám vannak, sajnos, kórokozó baktériumok is. Ezek egy része állandóan vagy átmenetileg a szervezetünkben tartózkodik, de csak akkor okoz betegséget, amikor az immunrendszer valamiért meggyengül. Vannak aztán kívülről, például egy beteg emberről szervezetünkbe jutó baktériumok is. Ilyen például a nagy riadalmat okozó meningococcus, a gennyes agyhártyagyulladás baktériuma is.

A háborúnak köszönhetjük

Alexander Fleming már 1928-ban észrevette, hogy egy bizonyos penészfaj, a Penicillium notatum kedvezőtlen hatással van a táptalajon növekedett baktériumtelepekre. Egy évtizeddel később izolálták is a Fleming által felfedezett anyagot, a penicillint. Jóllehet már akkor kimutatták, milyen hatásos bizonyos fertőző betegségekkel szemben, az emberen végzett első kísérlet rosszul sikerült. Az első antibiotikumot, a penicillint a II. világháborúban kezdték el tömegesen használni, elsősorban a katonák fertőződött sebeinek gyógyítására.



Kizárólag orvos döntheti el a fertőzés típusát, hogy baktérium vagy vírus okozta-e. A nagy tapasztalattal rendelkező orvos a betegség tüneteiből általában tudja, miről van szó. Ha bizonytalan a dolog, akkor például mikrobiológiai vizsgálatra küldi a vért, a torokváladékot vagy a székletmintát, az ezzel foglalkozó laboratóriumok pedig kimutatják a betegséget okozó bűnöst. Ez nagyon fontos, ugyanis a gyógyítás sikere múlhat azon, hogy sikerül-e megállapítani, melyik antibiotikum pusztítja el a kórokozót.

Csakis indokolt esetben és orvosi rendelvényre szedjünk antibiotikumot. A baktériumok ugyanis hihetetlenül tanulékony és életképes sejtek. Egyrészt képesek megtanulni az ellenük támadó hatóanyagok elleni védekezés módját, vagyis rezisztenssé válnak bizonyos antibiotikumokkal szemben. S ami ennél sokkal nagyobb baj, ezt a tudást képesek átadni a többi baktériumnak. Mi történik ilyenkor? Egyrészt saját rezisztens baktériumunk ellen már nem használ a gyógyszer, ráadásul, amikor továbbadjuk ezt a kórokozót, a másik embert is – aki pedig talán még sohasem szedett antibiotikumot – megfosztjuk a hatásos gyógymódtól. Sajnos, az elmúlt évtizedekben már egész baktériumpopulációk váltak rezisztenssé, ellenállóvá. Ezért beszél a tudomány arról, hogy ha túlságosan gyakran élünk vissza az antibiotikummal, eljuthatunk egy posztantibiotikus korba, amikor éppúgy nem lesz majd hatásos gyógyszerünk a vérmérgezés, a tüdőgyulladás, az agyhártyagyulladás vagy a tébécé ellen, mint a penicillin felfedezése előtt.

Ha elkezdtük, ne hagyjuk abba

Az antibiotikumok használatának legfőbb elve az, hogy a beteg elegendően nagy koncentrációban és hosszú ideig kapja azt a gyógyszert, amelyre a kórokozó baktérium érzékeny. Vagyis az orvos által felírt adagot akkor is be kell szedni, ha már úgy érezzük, semmi bajunk. Vannak specifikus, egy baktériumfajtára ható, és vannak széles spektrumú, többféle törzsre ható szerek. Ezeket akkor írja föl az orvos, ha nincs idő az antibiotikum-rezisztenciateszt elvégzésére.

(nana)

2005.05.25

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok