HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Ázsia > Dubai: a klimatizált luxus oázis

t: 2963

Dubai: a klimatizált luxus oázis

Az arab emirátusok 1971-ben hét önálló emírség összeolvadásával jött létre. Két szárazföldi szomszédja van, Szaúd-Arábia nyugatról és délről, Omán pedig keletről határolja. A hét emírség közül Abu Dhabi a legnagyobb, Ajman pedig a legkisebb.

Az ország területének nagy része sivatag, átnyúlik a Föld legnagyobb homoksivatagja, a Rub\' al-Khali. Májustól szeptemberig párás, 40 fok körüli hőmérséklet van, csak a keleti parton és a hegyekben enyhébb az idő. Az év többi részén 25 fok körüli a hőmérséklet és erősebb a szél.

Az ezeregy éjszaka meséi
Alig száz éve még a gyöngyhalászok és a beduin törzsek lakták. Aztán mesésen meggazdagodtak a kereskedelemből – ma a tradicionális arab világ és a fényűző nyugati behatások keveréke, és nem utolsó sorban a világ legdrágább szállodáinak kedvelt helye.

A város
A Dubai-öblöt, az Arab-öböl benyúló része osztja ketté, amelyen három híd ível át. A város északi része - a központ – a Deira, délen a modern épületeket rejtő Bur Dubai található. Nehezíti a tájékozódást, hogy csak a nagyobb sugárutakat nevezik el, a kisebb utcákkal nem nagyon törődnek.

Dubai souq-jai, vagyis piacai azonban jóval túlnőtték a bolhapiac fogalmát, célirányosan lehet választani: fűszerek, parfüm, ékszer, ruhák vagy elektronikus berendezések.

Az emirátus legrégibb épülete, az uralkodók egykori lakhelyéül szolgáló Al-Fahidi erőd ma a Dubai Múzeum. A legnagyobb és talán legszebb minaret az innen néhány száz méterre található, az alig tíz éves Nagy Mecset. Ebbe és a hasonlókba, mint például a Jumeiraba vagy a különleges mozaikokat rejtő az Iráni Mecsetbe azonban, törvény írja elő, hogy nem iszlám-hívők nem léphetnek be.

A belvárostól kicsit távolabb található a dubai World Trade Center és a a világ egyik legdrágább szállodája, a vitorlát formázó Burj Al Arab. A 321 méter magas épület egy emberalkotta szigeten áll, amelyet keskeny földnyelv köt össze a parttal. A legszerényebb 170 négyzetméteres apartman ára 700 dollártól indul, éjszakánként, a legnagyobb luxus pedig ennek nagyjából tízszerese: a királyi lakosztály.

Az Arab Emirátusok második legnagyobb tagja turistaforgalmának zömét novembertől áprilisig fogadja, hiszen a nyári tikkasztó, 40 fok feletti hőségben már jóval kevesebben kíváncsiak a sivatag által határolt városra, bár éppen ennek köszönhetően ilyentájt a szállodák jócskán engednek áraikból.



Shopping-túra
Egymást érik a boltok, bazárok, bevásárlóközpontok, az eladók pedig a keleti világ jól megszokott módszereivel csalogatják a vevőket. Dubai egyik fő eseménye a március végi-április eleji \"vásárlófesztivál\", amikor a plázák még a megszokottnál is nagyobb attrakciókkal, műsorokkal, tűzijátékkal, gyermekprogramokkal versengenek a vastag pénztárcásokért.

Az Arab Emirátusok második legnagyobb tagja turistaforgalmának zömét novembertől áprilisig fogadja, hiszen a nyári tikkasztó, 40 fok feletti hőségben már jóval kevesebben kíváncsiak a sivatag által határolt városra, bár éppen ennek köszönhetően ilyentájt a szállodák jócskán engednek áraikból.



Tradíciók, gasztronómia
Az emirátus 700 ezres lakosságának nagy része vallását tekintve az iszlám szunnita ágához tartozik. A hivatalos nyelv, az arab mellett angolul jól beszélnek, ráadásul Dubaiban rengeteg külföldi él és dolgozik.

Az iszlám vallás egyik legnagyobb ünnepe, a ramadán ideje alatt napkeltétől napnyugtáig a hívok semmit sem érinthetnek a szájukhoz. Az egy hónapos böjtöt az Eid al-Fitr zárja. A másik nagy ünnep, az Eid al-Adah, a mekkai zarándoklat idejét jelzi. A Próféta születésének napja és az iszlám újév szintén a nagy vallási ünnepek közé tartozik. A világi ünnepek közül az újévet és a nemzeti napot (dec.2.) tartják.

A dubai konyha ötvözi a különböző közel-keleti konyhák hagyományait. A régióban jól ismert ételek, mint a rizzsel töltött szőlőlevél, a humusz vagy a shawarna (alias gyros) - mellett a helyi specialitások sem hanyagolhatók el. Különösen finom a matchbous (fűszeres bárányhús rizzsel) és a hareis (zsenge bárány párolt búzával).

Kitűnőek a desszertek is. Specialitás az Umm Ali - Ali mamája -, az Esh asaraya - a hárem kenyere - és a mehalabiya, a rózsavízzel és pisztáciával ízesített puding.

Alkoholt csak a szállodák éttermei és szórakozóhelyei árusíthatnak, a többi vendéglátóhely - még a night clubok sem - tarthatnak szeszes italt.

Sivatag, ameddig csak a szem ellát…
A teveversenyek fontos társadalmi szerepet töltenek be Dubaiban. A futamokat a téli hónapokban keddi és csütörtöki napokon tartják, a város szélén lévő pályán. A futamok alatt a tevetulajdonosok egymást túlkiabálva bíztatják a tevezsokékat, a teveedzők pedig időnként négykerekű járgányaikon a tevék után iramodva porfelhőbe burkolják a közönséget.

A sivatag is számtalan lehetőséget rejt. Lehet menni szafarira teveháton vagy autóval. A szokatlan sportok kedvelői számára a homoki sízés az utóbbi évek slágere: speciális sítalpakon siklanak le a magas homokdűnék oldalán. Romantikusak a csillagos ég alatti sivatagi vacsorák, ahol szabad tűzön készült ételeket - legtöbbször hagyományos arab barbecue-t - szolgálnak fel, amelyet a hastáncosnők előadása követ. Jobb helyeken van vízipipa vagy solymász bemutató is.

- Soha nem szabad úgy ülni, hogy talpunk valaki más felé mutat. Ez egyike a legnagyobb sértéseknek.
- Ramadan idején a nappali órákban soha ne együnk, igyunk vagy dohányozzunk nyilvános helyen. Alkoholt pedig semmikor ne fogyasszunk a muszlimok szeme láttára!
- Katonai létesítményeket, kormányépületeket és muszlim asszonyokat fotózni tilos! Férfiakat lehet fényképezni, de - biztos ami biztos - kérdezzük meg udvariasan, hogy beleegyeznek-e.
- Külföldi férfiak pedig csak akkor fogjanak kezet egy nővel, ha a hölgy kezdeményezi ezt. A nők ne sértődjenek meg, ha egy helybéli visszautasítja a kézfogást, a mélyen vallásos muzulmánok ugyanis csupán családjuk nőtagjaihoz érnek hozzá.
- Az alkoholfogyasztás megengedett, csupán a ramadán, vagyis a szent hónap idején találkozni szigorításokkal, de akkor is csak napközben. De errefelé a hétvége csütörtök-péntekre esik.

(nana.hu)

2005.05.13

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok