HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Ázsia > Peking ősi és modern kultúrája- Kína

t: 5376

Peking ősi és modern kultúrája- Kína

Az ember azt várná, hogy Pekingben találkozik a múlttal, s visszamegy a történelemben pár évszázadot. De ez nem így van. Inkább az a benyomása a turistának, hogy egy fantasztikusan modern városba érkezett, talán Amerikában jár valahol, de semmiképpen sem Ázsiában, s azon belül az elmaradott Kínában. A hírek kevéssé jutnak el Európába, még mindig úgy gondoljuk, hogy Pekingben csak biciklivel közlekednek, holott ennek az ellenkezője az igaz. Széles sugárutakon hömpölyög a japán autócsodák sora, s felhőkarcolók mellett haladunk el, fényűző üzleteket látunk, széles áruválasztékkal. Az utcán jól öltözött emberek járnak, s egyáltalán nem hordanak egyenruhát.
Hol van a régi Peking? A kommunista Kína fővárosa? Csak akkor eszmélünk rá Peking ősi kultúrájára, régi arcára, amikor a nagy nevezetességeket keressük fel. Például a Tienanmen-teret, ahol Mao 1949-ben kikiáltotta a Kínai Népköztársaságot. Ahol a nagy vezér mauzóleuma látható, a legnagyobb síremlék, Lenin elvtárs moszkvai mauzóleuma csak szerény építmény ehhez képest. Egymilliónyi ember biztos, hogy elfér ezen a téren, s hogy mibe kerülhetett a felújítása a burkolatnak, azt megbecsülni sem nagyon lehet. A hatalmas felületet ugyanis rózsaszín gránitból rakták ki, kerül, amibe kerül alapon. Színpompás, az biztos, mint ahogy az esti hang és fényjáték is a téren.
A múltbéli barangolás során hamar eljutunk innen a Tiltott Városba, amely 800 épületből és 9000 szobából álló palotakomplexum. Érdekes elgondolni, hogy a Ming és a Qing dinasztia császárai, hogyan töltötték napjaikat itt, aki akar még régi császári ruhákat is ölthet, s fotóztathatja magát. A Tiltott Város legnagyobb épülete a fő attrakció, a Legfelsőbb összhang csarnoka, amely 28 méter magas, itt tartották mindig a legnagyobb ünnepeket, s fogadták a díszvendégeket.
Az uralkodók gyakran töltötték az időt a városon kívül a Nyári Palotában, amely 12 kilométerre északnyugatra fekszik Peking központjától. Központi látványossága a mesterséges Kunming tó, az Összecsengő Érdekek kertje és a Hosszú folyosó a mintegy tízezer festményével. Ehhez a Nyári Palotához legfeljebb a Beihai Park hasonlítható, 710 ezer négyzetméteréből 390 ezer víz. A park közepén vízzel körülvéve található a Qionghua sziget, ez abból a földből áll, amit kiástak a tó létesítésekor.
Akik a parkokat kedvelik, azoknak el kell menniük az Ég templomához is. Ez is fantasztikus természeti környezetben áll. A császár tavasszal mindig felkereste a templomot, a jó aratásért és termésért imádkozott.
Az Ég temploma csodás építészeti alkotás, de nem érhet fel a világ első számú remekművéhez, a Kínai Nagyfalhoz. Több mint 6000 kilométer hosszú, 11 tartományt érint. Időszámításunk előtt 700-ban kezdték építeni, s ma is úgy áll, mint a cövek. Annak ellenére, hogy Pekingtől másfél órás autóútra van, nem szabad kihagyni ezt a kirándulást. Érdekesség, hogy nem mint védőfal működött a Nagy Fal, hanem országútként. A Pekingből érkező turista Badalingnál csatlakozzon a falhoz, itt található a Nagy Fal múzeum, sok szuvenír üzlet is nyílt. Ne felejtsen el senki venni egy trikót ezzel a felirattal: Megmásztam a Nagy Falat.


Hasznos tudnivalók
# Vizum kell Kínába. A csoportos vízumot könnyebb megszerezni, az egyéniért elég sokat kell sorban állni. Általában két hét alatt adják ki az utiokmányt. Fontos tudni, hogy belépéskor és kilépéskor is különböző okmányokat kell kitölteni a pekingi repülőtéren.
# A hivatalos fizetőeszköz a yüan. Általában 1 USA dollár kb. 8 yüant ér. Érdemes készpénzt vinni Pekingbe, mert a hitelkártya még nem terjedt el annyira mint más országokban.
# Pekingben a magyar mobil nem működik. A szállodákból vonalas telefonon lehet hívást kezdeményezni, de nem egyszerü. Általában a business centerek bonyolítják a telefonokat. Ha valaki Magyarországról akar hívást kezdeményezni Pekingbe ezt megteheti, a 86-os körzetszám után a 10-es városi kódot kell beütni, majd a hotel telefonszámát.
# Peking környékén a tél december elejétől márciusig tart, igen zord. A tavasz szinte csak egy hónap áprilisban. A nyár májustól augusztusig tombol, ilyenkor a hőmérséklet akár 38-40 fok fölé is mehet. Az ősz hüvöskés, szeptembertől november végéig. Fontos tudni, hogy augusztusban szinte állandóan esik az eső, ilyenkor ne utazzunk. A tura kiválasztáűsakor legyünk figyelemmel a kinai ünnepekre, s kerüljük el azokat. A kinai újév példáulé a legrosszabb időpont, ez általában februárban van, a holdnaptár első hónapjának első napján kezdődik.
# Budapest és Peking között +7 óra az időeltérés. Két-három nap alatt lehet akklimatizálódni. Nem szabad sok cuccal utazni, annál is inkább, mert Kinában olcsón lehet vásárolni ruhanemüket. Érdemes itt feltölteni a ruhatárat, vagy csak felújítani egy kicsit.
# Kinában a Pekingben beszélt dialektus a hivatalos nyelv, ezt mandarinnak hívják. Ezen kívül legalább még nyolc nagy dialektus létezik, s egyáltalán nem biztos, hogy a kinai emberek értik egymást, illetve tudnak olvasni.
# Nem javasolt az autóbérlés Pekingben. Egyrészt a kinai írásjeleket nem lehet felismerni az utcán, másrészt nagy összevisszaság van, a forgalmi rendet nem tartják be az autosok.
# A szállodák és az éttermek olcsóak. Vannak luxus vendéglátóhelyek, ahol lehet európai módon étkezni. A kinai konyha finom, de nem az europai kinai éttermek izvilágát tükrözi, hanem valami egész mást.

(lkgmedia.hu)

2005.05.11

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Következő

Legfrissebb magazinok