HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Ázsia > Dubai, aranytól roskadozva

t: 6475

Dubai, aranytól roskadozva

Ha valaki kíváncsi egy olyan országra, ahol nem kell adót fizetni, az áramot ingyen adják, nincs vízdíj, költségmentesen lehet telefonálni, s az orvos is ingyen gyógyít, akkor az utazzon Dubaiba... Kell ennél több érv, hogy miért keressük fel ezt az országot?


A mindent felülmúló gazdagság jelképe ma vitathatatlanul a Bur Jal Arab szálloda a dunbai Jumeirah Beach-en. Második éve fogadja a vendégeket, akik egyszerűen nem tudnak betelni vele. Maga az épület a tengerben áll, egy óriási vitorlás hajót jelképez. Minden szinten csak lakosztályok vannak, s csakis tengerre néző ablakokkal. A legolcsóbb 1500 dollár egy éjszakára, de akad olyan is, amelyért tizenötezer dollárt kérnek. Ez a legkelendőbb, hiszen a gazdagok sorban állnak érte. A legkülönlegesebb szolgáltatás talán a szoba pincér láthatatlan jelenléte. Nem képzavar, tényleg arról van szó, hogy a pincér minden lakosztályban ott van, de még sincs jelen. S hogy miként valósítható ez meg. Úgy hogy csak képernyőn közvetítik be a szobákba a pincérek alakját, a helységek be vannak hangosítva, s ha valaki rendel valamit, akkor a virtuális pincér emberré válik, lelép a képernyőről, bekopog, belép a szobába, s átnyújtja egy-két másodpercen belül a kívánt italt. Szintén érdekesség, hogy a hotelben az alagsori helységek, mint például az éttermek már a víz alá épültek. Éppen azért, hogy ezzel is a pazar luxust fokozzák, hogy hatalmas panoráma ablakokat szerelhessenek be, amelyen keresztül a tenger élővilága vizsgálható, vacsorázás, vagy éppen reggelizés közben.
Ha valaki Dubaiban jár, s csak úgy szeretne beugrani a Bur Jal Arab hotelbe, hogy legalább megnézze a hallt, vagy az éttermeket, az jó, ha komoly előkészületeket tesz. Hiszen ebben a hotelben nem lehet csak úgy sétálgatni. Legfeljebb annak, aki elegánsan van felöltözve, s fizet húsz dollár belépőjegyet, amely arra jogosít, hogy az előtérben tegyen néhány lépést. Egy szállodai vacsorához ennél már több kell. Legalább egy szállóvendég meghívása, hiszen másképp aligha juthat asztal.
Nem szabad persze azt hinni, hogy Dubaiban kivételeznek a gazdagokkal. Ez a különleges bánásmód csak a hétcsillagos világban dukál. Dubaiban amúgy is annyi a tehetős ember, hogy itt nem nagyon veszik észre ha valaki egy új Mercedesszel, vagy BMW-vel jelenik meg. Itt kifolyik mindenkinek a pénz a zsebéből. Mármint a helyi lakosoknak, akik az olajnak köszönhetően harminc év alatt a világ legszegényebb embereiből, a világ leggazdagabbjai lettek. Micsoda fordulat! Micsoda lehetőség! Egy emberöltőn belül megjárni a poklok poklát, s átélni a féktelen tobzódást. Sokan nem is nagyon tudták még feldolgozni, hogy mi történt velük.
A helyiek annyira gazdagok, hogy egyáltalán nem is dolgoznak. Csak vendégmunkás vállal feladatokat Dubaiban, az állampolgárok pedig számolják a vagyonukat, amely évről évre gyarapodik, hiszen az állam apanázst fizet a bevételekből. Az embernek rögtön az jut az eszébe, jó lenne beházasodni egy dubai családba, s élvezni a gondtalan életet, de ezt a gondolatot jó elvetni, hiszen állampolgár csak az lehet, akinek az anyja és az apja is dubai állampolgár.
Ha nem dolgoznak a helyiek, akkor mivel ütik el az időt? Például dzsipp szafarizással. Imádnak a férfiak kint lenni a sivatagban, s főképp akkor, ha valami nagy terepjáróval száguldozhatnak. Nem veszélytelen ez a mutatványa, hiszen a Párizs-Dakar ralikon is láthattuk már, hogy milyen nagy homokdűnék alakulhatnak ki. Az ember néha azt sem tudja, hogy merre fog repülni a kocsi, sokszor teljesen irányíthatatlanná is válik, s a jó szerencsére van bízva az ember élete.
Kikapcsolódásként a turisták is elmennek egy-egy szafari turára, s rendszerint nagyon fáradtan, megviselten térnek vissza. Ennél sokkal egyszerűbb, ha az aktiv pihenés helyett a passziv napozást választjuk és a fürdőzést részesítjük előnyben. Szintén ritka, amit Dubaiban nyújtanak, itt a medence széle fekvő pezsgőkádként van kialakítva, s ha valaki ezt használja, ahhoz még hűsítő kendő is jár a fridzsiderből.
Állítólag még ötven évre elég olaj van Dubaiban, s így nyugodtan dáridózhatnak a helyiek, lesz mindig pénzutánpótlás. A mai gyerekeknek sem kell attól tartaniuk, hogy nem jut majd nekik pár ezer dirham ékszerekre.


Hasznos tudnivalók
# Dubaiba nem könnyű beutazni. Speciális vízumra van szükség, amelyet nem állítanak ki előre, s nem pecsételnek be az útlevélbe. Az utazási irodán keresztül kell kérvényezni a beutazási engedélyt, s az a szálloda, ahová helyet foglalunk érkezéskor letelepíti a repülőtérre az adott személy okmányait. Ha nem felejti el. Ha elfelejti, akár órákat is ülhetünk a váróteremben a hét-nyolc órás repülőút után. Utazás előtt forszírozni kell, hogy a szálloda faxolja el a címünkre a beutazási blanketta ellenpéldányát, ha ez a kezünkben van, s lobogtatni tudjuk az érkezéskor, az segíthet.
# Nem szabad szeszesitalt fogyasztani Dubaiban, s ennél fogva igen szigorúan vizsgálják a turistákat az érkezéskor. Nem érdemes reszkírozni az alkohol becsempészését, hiszen akár börtönbüntetés is járhat érte, mennyiségtől függően. Fontos tudni, hogy még szilveszterkor sem tesznek kivételt, emiatt az évforduló Dubaiban nem számít csúcs szezonnak, sőt ilyenkor érdemes utazni, mert a hotelek még kedvezményeket is kínálnak. Absztinensek előnyben�
# Nagyon olcsó az arany Dubaiban, féláron lehet itt vásárolni, mint Európa bármelyik országában. Különösen az öreg bazárban van nagy választék, itt legalább háromszáz arany üzlet várja a vevőket egymás mellett. Akár hihető, akár nem, szinte mindegyik tele van vevőkkel a nyitástól zárásig. Az sem ritka, aki nem ékszert vásárol, hanem aranytömböt kér. Ilyenkor az eladó szeme sem rebben. A legjobban a 21-22 karátos arany fogy.
# Ősszel, télen és tavasszal szabad csak Dubaiba utazni, mert nyáron iszonyú forróság uralkodik. Dubaiban lehet válogatni a szállodák között, hiszen itt még hétcsillagos hotel is található, a Bur Jal Arab. A hatcsillagosok közül a Ritz-Carlton ajánljuk, de az ötcsillagos Jumeirah Beach Hotel sem akármilyen. A Jumeirah Beach-en egyébként négy és három csillagos házak is találhatók, a hazai utazási irodák prospektusaiban nagy a választék. Ha itthon befizetünk egy, vagy két hétre, akkor olcsóbb lesz a szállás, mintha egyénileg foglalnánk előre, vagy a helyszínen. Természetesen a városi szállodákat felejtsük el.
# A fizetőeszköz a dirham. Az amerikai dollárnál négyszer többet ér. Sok üzletben csak egy kis polcra odadobálják a fizetőeszközt, mintha ügyet sem vetnének rá. Ez persze nem így van, csak Dubaiban olyan nagy a közbiztonság, hogy fel sem merülhet a lopás. Mindmáig, ha valaki eltulajdonítaná más tárgyát, vagy pénzét, azonnal levágják az illető karját. Természetesen ezt nem szívesen kockáztatja senki.
# Dubaiban kevés a látnivaló, ezért érdemes kocsit bérelni, s ellátogatni Abu Dhabiba is. Ebbe az emírségbe nem kell külön vízum, egynapos kirándulásra igazán nagy élmény. A közelmúltban hihetetlen pénzét gyönyörű sétányt varázsoltak a tengerpartra pálmafákkal, amelyekhez egyenként odavezették az éltető vizet.
# Vigyázni kell a fotózással, hiszen az arab férfiak rossznéven veszik ha valaki lefényképezi az asszonyukat. A hölgyek természetesen teljesen lefátyolozottak, s nagyon vigyáznak, hogy a fekete csador alól még véletlenül se látsszon ki semmilyen testrészük. Tartsuk tiszteletben ezt a szokást.

(lkgmedia.hu)

2005.05.11

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Következő

Legfrissebb magazinok