HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > FÉRFI > Technika - Tudomány > Kihoz a sodromból a számítógép

t: 3135

Kihoz a sodromból a számítógép

Egyre több szakember vélekedik úgy, hogy a rendetlenkedő technikai eszközöknek köszönhetően új betegségforma van születőben: a technostressz. Az Észak-Alabama Egyetem pszichológia professzora, Richard Hudiburg definiálta elsőként a tüneteket. Tanulmányai szerint a technostressz első szimptómája a szorongás, ami fejfájással, ingerültséggel, álmatlansággal, kedvetlenséggel párosul. Leggyakrabban azok az emberek jutnak ilyen állapotba, akiket feletteseik, barátaik vagy családtagjaik erőnek erejével próbálnak rábírni arra, hogy sajátítsák el egy számukra bonyolult működésű eszköz, mint például a számítógép, kezelését.

A számítástechnikai eszközöket gyártó cégek már felismerték, hogy az átlagember, akit a rohanó világ kényszerít a felhasználói szerepkörbe, a kialakult szorongás miatt nem fogja saját örömére fejleszteni gépét, illetve igénybe venni a cég kiegészítő szolgáltatásit. Éppen ezért egyre nagyobb figyelmet fordítanak a rendszerek alkalmazásának leegyszerűsítésére. Például az IBM Transnote géphez tartozik egy hagyományos papírlapra emlékeztető lap, amire a gép felhasználója egy speciális tollal írhat. A tollba épített érzékelők közvetítik a leírt jeleket a gép felé, ami felismeri a betűket, és a merevlemezen tárolható digitális információvá alakítja. Így a felhasználónak nem kell a szövegszerkesztő parancsaival bíbelődnie. A felismerési hibákat azonban nem tudták kiküszöbölni.

Az Egyesült Államokban megjelent Technostressz című könyv szerzői, Michel Weill és Larry Rosen továbbmegy a tünetek kialakulásának elemzésében. Kutatásaik szerint szorongásos állapothoz vezet az is, hogy az emberek időtakarékosság céljából egyszerre több feladatot igyekeznek megoldani, ami koncentrációs és memóriazavarokat idézhet elő. A technológia vívmányitól elvakult egyének versenyt futnak az idővel, és mindent egyszerre akarnak elintézni. A számítógép képernyőjén egy időben számos ablakot nyitnak meg, hogy, mindegyikben külön dolgozhassanak. Idegesen rángatják az egeret egyik ikonról a másikra, hogy akár századmásodperceket nyerjenek az életből. Ha egy weboldal két percen belül nem töltődik le, a felhasználón gyakran megjelennek a technostressz tünetei. Idegesség agresszivitás lép fel.

A már említett Hudiburg doktor felméréseket végzett, hogy mi okozza leginkább a számítógép működésével és működtetésével kapcsolatos technostresszet. Vizsgálatai szerint a software lassúsága idegesíti legjobban a felhasználókat (61 %), a második helyen szerepel a rendszer lefagyása (54%), ezt követ az adatok elvesztése (46%), majd a programozási hibák (46%), végül a nem kívánt üzenetek érkezése (44%). Ezen túl a stressz kialakulásához hozzájárul a rendszer működésének komplikáltsága, hogy a kézikönyvek sokak számára érthetetlenek, valamint az állandó nyomás, hogy haladni kell a korral. Különösen rosszul érzik magukat azok a felnőttek, akiknek kiskorú gyermekük magyarázza el a fejlett technikai eszközök működési elvét.

A technikai fejlődés megállíthatatlannak tűnik, de mindenkinek tudatosítania kellene magában, hogy saját maga milyen szinten kívánja igénybe venni az egyes eszközöket, miért van rá szüksége, és milyen előnyökhöz jut használatával. Meg kell találni a gépekkel való együttélés harmóniáját.

(holgyforum.hu)

2005.05.10

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok