HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Környező országok > Horvátország-vízumok, követségek

t: 3151

Horvátország-vízumok, követségek

Magyarország helyi képviselete:
Zágráb nagykövetség
Cím: Pantovcak 255-257
10000 Zagreb
Előhívó: (385)(1)
Telefon: 489-0900
Ügyelet: 489-0900
Rendkívüli és meghatalmazott nagykövet: Mohai László
Fax: 457-9301
E-mail: secretary@hungemb.hr
Honlap: www.hungemb.hr

Eszék Főkonzulátus
Cím: 31000 Osijek ul. Stjepana Radica 15.
Előhívó: (385)(31)
Telefon: 250-150, 215-973, 215-974
Főkonzul: Magyar József
Fax: 200-533
E-mail: huconsesk@hi.hinet.hr


Magyarországi képviselet:
Budapest Nagykövetség
Cím: 1065 Budapest, Munkácsy Mihály utca 15.
Előhívó: -
Telefon: 269-5657, 269-5854, 354-1315
Fax: 354-1320, 354-1319
E-mail: hrvhu1@mail.euroweb.hu

Pécs Főkonzulátus
Cím: 7624 Pécs, Ifjúság útja 11.
Előhívó: (72)
Telefon: 210-840
Fax: 210-575

Nagykanizsa Konzuli Képviselet
Cím: 8800 Nagykanizsa,
Rozgonyi u.1.
Előhívó: (93)
Telefon: 326-658
Fax: 326-658
Tiszteletbeli konzul: Dr. Mijo Karagic

Beutazási feltételek:
2000. június 29-én hatályba lépett a Magyar Köztársaság Kormánya és a Horvát Köztársaság Kormánya között a vízumkötelezettség kölcsönös megszüntetéséről szóló, 2000. május 23-án aláírt Megállapodás, azt követően, hogy annak jóváhagyásáról a felek kölcsönösen értesítették egymást.

A Megállapodás szerint a két ország érvényes útlevéllel vagy személyi igazolvánnyal rendelkező állampolgárai az utas- és áruforgalom számára kijelölt határátkelőhelyeken vízum nélkül léphetnek be a másik állam területére, és ott legfeljebb 90 napig tartózkodhatnak. 90 napnál hosszabb időre, valamint munkavállalási, jövedelemszerzési vagy bevándorlási célból továbbra is csak vízum birtokában lehet beutazni. A horvát határőrség -függetlenül az utiokmány érvényességi határidejének lejártától - nem gátolja meg a belépést, amennyiben a tartózkodás nem haladja meg az útlevél érvényességi határidejének lejártát.

A Külügyminisztérium felhívja az állampolgárok figyelmét arra, hogy kizárólag a 2000. január 1-től kiállításra kerülő új típusú, kártya alakú személyazonosító igazolvánnyal utazhatnak Horvátországba, a régi személyi igazolvánnyal nem. Ugyancsak felhívja a Külügyminisztérium a figyelmet arra, hogy a külföldre utazásról szóló 1998. évi XII. törvény értelmében személyazonosító igazolvánnyal csak a 18. életévét betöltött vagy azt megelőzően nagykorúvá vált magyar állampolgár utazhat külföldre akkor is, ha a személyi igazolvánnyal történő utazást nemzetközi szerződés lehetővé teszi.

A Dubrovnik felé vezető Adria-autóút egy rövid szakaszon (Neumnál) Bosznia-Hercegovina területén vezet át. Ezen a szakaszon az útlevéllel rendelkező magyar állampolgárok vízum nélkül, az útlevél ellenőrzése mellett utazhatnak át személyautóval. Ha letérnek az autópályáról, akkor vízumra is szükségük van. A vízummentes átutazás lehetősége teherautókra és kamionokra nem vonatkozik.

A horvát idegenrendészeti törvény értelmében a külföldinek Horvátországba történt beutazását követően 24 órán belül be kell jelentkeznie a rendőrségen. A szervezett utazás keretében érkezőket vagy vendéglátóhelyen éjszakázókat a szállásadó köteles bejelenteni. A bejelentési kötelezettség elmulasztása, vagy egy-két napos késés esetén általában bevonják a külföldi útlevelét, és a szabálysértési eljárás során pénzbüntetésre (500,- és 1.000,- kuna) ítélik. Az útlevelet csak a bírság befizetése után adják vissza.

A Magyar Köztársaságban vízum a Horvát Köztársaság Nagykövetségén: 1125 Budapest, Nógrádi u. 28/B, valamint a Horvát Köztársaság Főkonzulátusán: 7624 Pécs, Ifjúság útja 11. igényelhető.

A Horvát Köztársaságba beutazó személyek vámmentesen vihetnek be poggyászukban a Horvát Köztársaságba nem kereskedelmi természetű tárgyakat 300 Kuna értékig. Ezen felül vámmentesen vihetők be a következő termékek:

200 szál cigaretta, vagy 100 szál szivarka, vagy 50 szivar, vagy 250 gr. dohány
1 liter tömény szeszesital
2 liter likőr, desszertbor, vagy pezsgő
2 liter asztali bor
50 gr. parfüm
250 ml eau de toilette
azzal a megjegyzéssel, hogy a 17 év alatti személyek a dohányárúk és alkoholt tartalmazó termékek viszonylatában nem mentesek a vámfizetés kötelezettsége alól.

Minden beutazó személy szabadon vihet be külföldi valutát a Horvát Köztársaságba, de amennyiben 40.000 Kuna ellenértéket (kb. 5.000 EUR) képező valutánál nagyobb összeget kíván bevinni, köteles ezt a határátlépéskor bejelenteni. A horvát pénzt illetően az egyes személyek a Horvát Köztársaságba, ill. a Horvát Köztársaságból max. 2.000 Kunát vihetnek magukkal.

A háziállatok ideiglenes, rövid időre történő bevitelét illetően (a tulajdonos turistaútja során, háziállatok kiállításán történő részvétel céljából és hasonlók) a tulajdonos köteles a háziállatot bejelenteni a horvát vámszervek munkatársának. A tulajdonosnak emellett rendelkeznie kell a következő dokumentumokkal:

a kutya, vagy macska gazdájának rendelkeznie kell a háziállat oltási könyvével, amelyen szerepelnek az állat azonosító adatai és azonosító jelei. A három hónapnál idősebb kutyáknak és macskáknak veszettség elleni védőoltással kell rendelkezniük, azzal a megkötéssel, hogy az oltásnak a beutazás előtt legalább 15 nappal, de legfeljebb 6 hónappal kellett megtörténnie.

Egyéb háziállatok tekintetében (díszmadarak, teknőcök és hasonlók) állatorvosi bizonyítvány szükséges arról, hogy a háziállat egészséges, amelyben szerepelnie kell a következő adatoknak: származás, azonosító jelek, egészségi állapot.

A Horvát Köztársaságba gépjárművel történő beutazás során az érvényes vezetői engedély és forgalmi engedély mellett rendelkezni kell a beutazáshoz használt gépjárműre vonatkozó érvényes nemzetközi biztosítási zöldkártyával is.

Személyautók, csónakok, hajók, lakókocsik és más szállítóeszközök ideiglenesen max. 6 hónap időtartamra vihetők be, olyan szállítóeszközök tekintetében,

amelyet ideiglenesen visz be az országba állandó külföldi lakcímmel, vagy külföldi munkahellyel rendelkező személy,
amelyet saját szükségletei céljából használ állandó külföldi lakcímmel, vagy külföldön ideiglenes tartózkodási engedéllyel rendelkező személy,
amelyet külföldön regisztráltak, illetve helyeztek forgalomba az állandó külföldi lakcímmel, külföldi munkahellyel, vagy külföldi telephellyel rendelkező személy nevére.
A fent említett személyek külön formális eljárás nélkül bevihetnek különböző személyes tárgyakat, beleértve a speciális és sportfelszereléseket, amelyekre szükségük van a Horvát Köztársaságban való tartózkodásuk során pihenés, szórakozás, egészségmegőrzés, stb. céljából.

Kulturális javak (ritka gyűjtemények, archeológiai leletek, képek, szobrok, régi könyvek, stb.) csak a kulturális örökség védelmét ellátó és ebben illetékes hatóság engedélye alapján vihetők be az országba, illetve ki az országból.

A Magyar Külügyminisztérium tanácsai az ide utazóknak:
A Külügyminisztérium felhívja az állampolgárok figyelmét arra, hogy kizárólag a 2000. január 1-tol kiállításra kerülo új típusú, kártya alakú személyazonosító igazolvánnyal utazhatnak Horvátországba, a régi személyi igazolvánnyal nem. Ugyancsak felhívja a Külügyminisztérium a figyelmet arra, hogy a külföldre utazásról szóló 1998. évi XII. törvény értelmében személyazonosító igazolvánnyal csak a 18. életévét betöltött vagy azt megelozoen nagykorúvá vált magyar állampolgár utazhat külföldre akkor is, ha a személyi igazolvánnyal történo utazást nemzetközi szerzodés lehetové teszi.

A horvát idegenrendészeti törvény értelmében a külföldinek Horvátországba történt beutazását követoen 24 órán belül be kell jelentkeznie a rendorségen. A szervezett utazás keretében érkezőket vagy vendéglátóhelyen éjszakázókat a szállásadó köteles bejelenteni. A bejelentési kötelezettség elmulasztása, vagy egy-két napos késés esetén általában bevonják a külföldi útlevelét, és a szabálysértési eljárás során pénzbüntetésre (500,- és 1.000,- kuna) ítélik. Az útlevelet csak a bírság befizetése után adják vissza.

Az ország egyes területeire vonatkozó aknaveszély kivételével a közbiztonság jónak mondható. A horvát kormány prioritásként kezeli a turisták által használt fobb útvonalak környékének aknamentesítését, ezzel párhuzamosan az egykori harctereken folyamatosan végzik a teljes aknamentesítést (Kelet-Szlavónia, Baranya és a tengerpart hátországa Karlovactól délkeletre). A balesetveszély miatt fokozottan szükséges az aknaveszély jelzéssel ellátott területek elkerülése. Az említett területeken a főútvonalakról nem célszerű letérni, mivel előfordulhat, hogy a még nem aknamentesített területeket jelző táblák hiányosak vagy felismerhetetlenné váltak.

Ha fel nem szedett aknából bármilyen baleset, sérülés vagy anyagi kár következik be, a felelősség tisztázása és a kártérítés - a biztosító bevonásával is - nehézkes, és sokszor szinte lehetetlen.

A rendőrség erőfeszítései ellenére az utóbbi években nőtt az autólopások száma, elsősorban BMW és AUDI, de általában német gyártmányú jármuvek esetében.

Poggyászbiztosítással rendelkező turisták meglopása esetén célszerű azonnal rendőrségi jegyzőkönyvet felvetetni. Az utólag kért érdekvédelmi intézkedés során nincs lehetőség az ellopott tárgyak jegyzőkönyvbe történő felvételére.

A magyar útlevéllel valamennyi európai államba vízummentesen lehet utazni, ezért értékes úti okmánynak számít a menekültek vagy a rendezetlen idegenrendészeti státusszal rendelkezők számára.

Felhívjuk a magyar állampolgárok figyelmét, hogy vigyázzanak úti okmányaikra, és javasoljuk, hogy az eredeti okmányt hagyják biztos helyen (ellenőrizzék, hogy a szálláshely ilyen szempontból megbízhatónak számít-e) és inkább az otthon, előre elkészített fénymásolatot használják napközben személyazonosságunk igazolására.

Mindenképpen javasolt, hogy külföldi útjukra vigyenek magukkal min. 3 db fényképet, pl. a Hazatérési igazolvány kiállításához.


2005.04.28

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok