HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Szépségápolás > Nyolc tévhit a napozásról

t: 2428

Nyolc tévhit a napozásról

A napfürdőzés akár kellemetlenül is végződhet, ha nem vagyunk tisztában néhány fontos szabállyal. Annak érdekében, hogy a kint töltött idő eredménye ne leégés legyen, most Gombos Mónika kozmetikus segítségével sorra vesszük a nyolc leggyakoribb tévhitet.

1. Ha rendszeresen megszakítjuk napozásunkat, nem éghetünk le.

Nem igaz. A bőrünk hatványozottan reagál minden egységnyi idő alatt bekövetkező sugárzásra, így a megszakítások (ha azok 24 órán belül többször is ismétlődnek regenerálódási idő nélkül) összeadódnak.

2. A napozás talán ártalmasabb, mint a mesterséges sugarak.

Ez csak néhány olyan országra igaz, amely közel van az Egyenlítőhöz, illetve ahol vékony az ózonréteg. Itthon még mindig jobb, ha a napozást választjuk a szolárium helyett. Igaz, mindkettőnél ki vagyunk téve a káros sugaraknak, ha azokat korlátok nélkül alkalmazzuk.

3. A pattanások kezelésére jótékony hatással van a napozás.

Jó hatású, ha maximum 5-10 percet töltünk a napon 9 és 11, és 3 és 7 óra között. Fontos hangsúlyozni a mértékletességet.

4. Vízben, vagy felhős időben, esetleg árnyékban nem éghetünk le.

Hamis. A fák levelei vagy a felhők között is áthatolnak a sugarak. Vízben még óvatosabbak legyünk, hiszen itt alulról is égethet a nap. A víz felszínéről tükröződhetnek a sugarak a napernyő vagy a fa alá.

5. A sötétebb bőrűeknek kevésbé van szükségük napozószerekre.

Minden bőrtípusnak fontos a védelem. A sötét bőrűeknek csak az az előnye, hogy kevésbé égnek le, nem látszódik a bőrpír. De védelem nélkül bőrük védőrétege nagymértékben károsodik, csökken a bőr rugalmassága, ellenállása, hamarabb öregszik a bőr, és nagyobb az esélye a bőrrák kialakulásának.

6. A napozókrémek nem csak a leégéstől védenek meg, hanem regenerálnak is.

Nem igaz. Ezek a készítmények csökkentik a bőrbe jutó sugarak mennyiségét. A napozószerek többsége nem nyújt kellő védelmet, sem tápláló hatást, sem regeneráló anyagokat nem ad. A megfelelő napozókrém választásához kérjük ki dermatológus, bőrgyógyász, esetleg kozmetikus tanácsát. Tudnunk kell bőrünk szerkezetét, állapotát is a jó választáshoz.

7. A 20 fölötti anyajeggyel rendelkezők inkább kerüljék a napsütést.

Nem jelent semmit. Kialakulásuk és számuk függ az öröklődéstől is, de mi is hozzájárulhatunk szaporodásukhoz a nem megfelelő napvédelemmel. 2080 anyajegy van testünkön, de a napozás is hozzájárul újabbak kialakulásához. Fontos figyelnünk ezeket. Ha megváltozott alakjuk, színük, területük megnő, szabálytalanná válik, azonnal forduljunk orvoshoz.

8. Szoláriummal, önbarnító szerekkel alapozhatjuk a napozást.

A szolárium segít az előbarnulásban, de itt is fontos a mértékletesség. Fontos, hogy szoktassuk bőrünket a sugarakhoz, de legjobb, ha a természetes napsugarat élvezzük. Hetente 1-2 alkalommal üljünk ki a napsütésbe, ahol fokozatosan növeljük a kint töltött időt. Az önbarnító szerekkel vigyáznunk kell. Ezek a termékek olyan anyagokat tartalmazhatnak, amelyek a napsugárzással egyesülve károsak lehetnek. Mindig el kell olvasni a termékre vonatkozó használati utasítást! Segíthetjük barnulásunkat, ha napozás előtt A-vitamint juttatunk a szervezetünkbe. Számos gyümölcsben és zöldségben megtalálhatjuk.

blikk.hu

2008.06.17

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok