HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Egészség > ÉP FOGAK, SZÉP FOGAK

t: 1729

ÉP FOGAK, SZÉP FOGAK

Rendben tartott fogazat nemcsak a tökéletes rágás és ezáltal a megfelelő emésztés előfeltétele, hanem esztétikai kérdés is. Egyes tényezőkön nemigen változtathatunk (ilyen például a fogzománc színárnyalata), nagyrészt rajtunk múlik azonban, hogy minél tovább, egészségesen megőrizzük valamennyi fogunkat. Ami mellesleg a pénztárcánknak sem jelent hátrányt.

Kevesen tudják, hogy gyermekeink fogainak védelméről már közvetlenül a fogantatás után el kell kezdeni gondoskodni. Különösen fontos a magzati élet 8-12. hete közötti időszak. Ilyenkor történik a fog szervtelepeinek a kialakulása, ekkor kezdenek kifejlődni az állcsontok és a fogcsírák. Számos jelenség, betegség, illetve az anya helytelen életmódja már embrionális állapotban károsíthatja a fogak képződését. Többek között ismert bizonyos gyógyszerek, vírusfertőzések, a röntgensugárzás, alkoholfogyasztás és dohányzás károsító hatása az embrió egészének fejlődésére - és ezzel együtt a fogak kialakulására is. Az ajak- és szájpadhasadékok kialakulásáért, a fogcsírahiány vagy későbbiekben a szám feletti fogak jelentkezéséért is legnagyobbrészt magzati ártalmak felelősek.
"Fogatlan" csecsemők

Csecsemőkorban az a legfontosabb, hogy gondoskodjunk a gyermek testi fejlődéséről. Az anyamellből való szoptatás igen fontos a normális szájpadlás kialakulásában. Mesterséges táplálás, cumisüvegből történő etetés következtében gótikus szájpad alakulhat ki, ami később fogívszűkülethez, harapási rendellenességekhez vezethet.

A szoptatási időszak után rendkívül fontos a táplálék minőségi összetétele és annak fizikai tulajdonságai. A fejlődő szervezetnek ekkor igen nagy szüksége van fehérjékre, ásványi sókra, vitaminokra, amelyek a fogak képződése szempontjából is fontosak. Káros a túlzottan sok pépes étel, mert ez nem készteti rágásra a gyermeket, és ennek hiányában károsodhat az állcsontok kifejlődése.
Szénhidrátban gazdag, pépes ételek mellett a fogak szuvasodása is korán elkezdődik.

Gyakori jelenség csecsemőkorban az ujjszopás. Igyekezni kell a kisgyermeket négyéves koráig leszoktatni erről, mert ha tartósan fennmarad, megzavarja a fogzáródást.

Felnőttkorban
Száz ember közül csupán kettő mondhatja el magáról, hogy sem fogbetegsége, sem lyukas foga nincs. Mindenki tudja, mi lesz egy-egy szuvas fogának a sorsa, mellyel a fogorvost felkeresi, hiszen sajnos a tömések, fogpótlások mindennaposak életünkben. Nem sokan mozognak viszont otthonosan a fogágy (parodontium) betegségeinek területén. Laikusok számára a problémakör mint "ínyvérzés" vagy "ínysorvadás" ismeretes, és kevesen vannak tisztában a kezelés, illetve a megelőzés lehetőségeivel.

A szájüregben naponta képződik ragadós, bakteriális lepedék, amely az ún. kritikus zónákban, a fogközökben és az ínyszél mentén lerakódik. Ez a foglepedék (más néven dentális plakk) okozza a fogágybetegségeket. Idővel a lepedék fogkővé alakul, amely a fog és az íny közé is larakódik. Ha a gyulladás csak az ínyszélre korlátozódik, annak megszűnte után a folyamat maradéktalanul gyógyul, feltéve, hogy a megfelelő kezelést időben elkezdjük. Ellenkező esetben a gyulladás mélyebbre terjed, eléri a fog rögzítőapparátusát (a csontot is), így a fog tartószerkezete egyre lazul, és ez kihulláshoz vezethet. A károsodás oka az, hogy a plakk ellen gyulladás alakul ki, aminek következtében viszont szövetpusztulás lép fel..

Az első tejfog rendszerint fél évvel a születés után tör elő, majd normális esetben óvodáskorig fokozatosan mind a húsz tejfog előbújik.
Csecsemőkorban még irreális fogmosásról beszélni. Azonban a majdani fogmosási szokások elsajátítását megkönnyítheti, ha a gyermek kezébe fogkefét helyezünk, hogy játsszon vele, és rágcsálja. A már előbújt fogakról a lepedéket egy kis gézlappal megpróbálhatjuk óvatosan letörölni.

Óvodások szájápolása
A fogápolás legfőbb célja 3-6 éves korban a tejfogak védelme. Ezeknek a rágáson kívül sok egyéb szerepük is van, talán az egyik legfontosabb, hogy a leendő maradandó fogaknak fenntartsák a helyet.
A tejfogakra leselkedő legnagyobb veszély a fogszuvasodás. Hatékony megelőzése érdekében a gondos szájápolás ebben a korban már meghatározó tényező. Legalább minden főétkezés után illik megtisztítani a fogakat. A kisgyermeket meg lehet tanítani a fogkefe helyes használatára. Ajánlatos a kis fejű (kb. 2,5 cm), műanyag szálú fogkefe.

Legyen a gyermek számára elérhető helyen a fogkefe, a fogmosó pohár, és a fluortartalmú fogkrém. Kezdetben nem kell erőltetni a fogkrém alkalmazását, elég akkor elkezdeni, ha a gyerek megtanult már öblíteni és köpni. Bár hagyni kell rászokni az önállóságra, szükség van a szülői segítségre és legfőképp a példamutatásra. Már ebben a korban be kell gyakoroltatni a fogkefe helyes használatát: a rágófelszíneket a fogkefe előre-hátra történő, a fogak külső és belső felszínét a fogkefe körkörös mozgatásával, illetve az íny felöl lefelé és felfelé irányuló mozdulatokkal kell tisztítani.

Az óvodáskor végén megkezdődik a fogváltás. Az első maradandó fog azonban még fogváltás nélkül, az utolsó tejőrlő mellett jön ki. Gyakran ezt is tejfognak nézik, és nem foglalkoznak eleget a tisztántartásával, pedig e fognak kulcsszerepe van a maradandó fogazat kialakulásában, ezért nagy kár a korai elvesztése.
A gyermeket már akkor érdemes elvinni fogorvoshoz amikor még nincs panasz Ilyenkor nem szükséges kezelés, nem találkozik kellemetlenséggel, fájdalommal, viszont alkalom ez arra, hogy megtudja, milyen is a fogászati vizsgálat és megismerkedhet a fogorvosával is. A rendszeres, félévenként javasolt fogorvosi ellenőrzés alkalmas a fogszuvasodás korai felismerésére és minél előbbi kezelésére.

2005.04.14

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok