MAGAZINOK > FÉRFI > Foci > Zizou drámája, Itália a világ trónján - Olaszország-Franciaország 1-1, 11-esekkel 5-3

t: 2047

A háromszoros győztes az egyszeres világbajnok ellen. A Squadra Azzurri a Les Bleus-val szemben. Totti kontra Zidane, kékek a berlini világbajnoki döntőben. Olaszország 28 év óta képtelen legyőzni Franciaországot, mikor nyílhat jobb alkalom a sorozat megszakítására, ha nem a Vb-fináléban.

Ráadásul Olaszország 1970 óta minden tizenkettedik évben bejut a Vb-döntőbe. 1970-ben vereség, 1982-ben győzelem, 1994-ben vereség, 2006-ban tehát a statisztika talján aranyérmet ígért. Igen ám, csakhogy a franciák a csoportmeccsek után legyőzték Spanyolországot, Brazíliát és Portugáliát is, azaz bombaformában voltak a találkozó előtt.

Persze a másik oldal sem panaszkodhatott, Gigi Buffon kapus csak egy gólt kapott a Vb-n - azt is saját védője, Zaccardo szerezte - a németek elődöntőbeli legyőzése pedig hihetetlen önbizalmat adott Lippi gárdájának.

Az olaszoknál nem léphetett pályára a csehek ellen megsérülő Alessandro Nesta, a helyén ismét az eddig remekül teljesítő Marco Materazzi játszott, miközben letöltötte négy meccses eltiltását Daniele De Rossi, de a kezdőben nem kapott helyet. A franciáknál Saha megkapta második sárgáját a portugálok elleni találkozón, így ő kihagyta a döntőt.

Rosszul indult a gallok számára a találkozó: Henryt kellett sokáig ápolni, végül visszatérhetett a támadó a pályára. A 6. perc hozta a finálé első drámáját: Malouda tört be a tizenhatosra, majd Materazzi mellett elesett, Elizondo játékvezető pedig a büntetőpontra mutatott. A tizenegyest Zidane nagyon lazán lőtte, alányesett a lasztinak, amely a felső kapufáról pattant a gólvonal mögé: 0-1.

Azonnal mozgósította minden erejét Itália, és a 19. percben meg is született az egyenlítés: Pirlo szögleténél Materazzi mindenkinél magasabbra ugrott, fejese védhetetlenül vágódott Barthez kapujába: 1-1. Óriási iram a meccs első húsz percében, igazán jó döntő részesei lehettünk. Aztán egyre több szabálytalanságot jegyezhettünk fel, valamint veszélyes olasz akciókat: Thuram kétszer mentett gólhelyzetben, Pirlo szabadrúgását pedig Toni fejelte a felső lécre.

Az első félidő gyors gólváltást és jó iramot hozott, az olasz szabadrúgások és beívelések állandó veszélyt jelentettek a gall kapura, míg a franciák elsősorban Zinedine Zidanet keresték minden labdával: félidőben 1-1-re álltak a felek.

Biztonsági foci

A franciák nagyon belekezdtek a második játékrészben: előbb Henry kevergetett, Zambrotta mentett nagy helyzetben, majd cserélni kényszerült Domenech kapitány: Vieira sérülés miatt nem folytathatta a játékot.

A 63. percben megint csak Thierry Henry került helyzetbe, egy az egyben megverte Grossot, lövését Buffon nagy bravúrral hárította. Kijöttek az olaszok is, Pirlo szabadrúgása suhant el a kapufa mellett. A második játékrész kevésbé hozott látványos focit, mint az első, törekedtek a biztonságra a gárdák, így gól nem születetett, következhetett a hosszabbítás.

Buffon bravúr, Zidane dráma

Hatalmas francia fölényt hozott a ráadás első tizenöt perce: Ribery lőtt centikkel mellé, majd Zidane fejesét tolta ki hihetetlen bravúrral a léc alól Buffon. Cannavaro extraklasszis teljesítménye is kellett ahhoz, hogy ne szülessen gól 105 percig.

Aztán jött a dráma a második félidőben: Materazzi odaszólt valamit Zidane-nak, aki teljesen elveszítette a fejét, és mellbe fejelte az olasz játékost.

Elizondo játékvezető három perc tanakodás után kiállította a magáról megfeledkező Zidane-t. Ledőlt egy bálvány, így vonult vissza minden idők egyik legjobb labdarúgója... Gól nem született most sem, jöttek az elátkozott büntetők.

A tizenegyesek

Pirlo és Wiltord magabiztosan bevágta, 1-1

Materazzi nem hibázott, Trezeguet viszont a felső lécre bombázott, 2-1

De Rossi és Abidal simán belőtte, 3-2

Del Piero és Sagnol sem hibázott, 4-3

Grosso, a Vb felfedezettje Grosso magabiztosan belőtte, 5-3, VILÁGBAJNOK OLASZORSZÁG