HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > KONYHA > Miből mit főzhetünk? > Ehető és iható virágok

t: 2910

Ehető és iható virágok

Manapság mégis az angoloknál virágzik leginkább a fogyasztható virágok kultusza. A városlakóknak az üzletek csemege részlege nyújt segítséget, ahol áttetsző csomagolásban vásárolhatják meg a leszedett virágokat.

A virágok adta dekorációs lehetőségekről mi se mondjunk le, függetlenül attól, hogy az ízük élvezetet nyújt-e vagy sem. Talán az első kísérlet előtt nem árt, ha végiggondoljuk, hogy sok tea is virágokból készül. Ilyen a kamilla, a hársfa, a mályva, a galagonya, a martilapu, az orbáncfű vagy az árnika virága.

Virágszedéskor ügyeljünk arra, hogy a gyűjtési terület utaktól, településektől lehetőleg távol essen. Saját kertben ez nem okozhat problémát. A virágok korán reggel, a harmat felszáradása után a legfrissebbek. A leszedett virágokat helyezzük egy kosárba, nehogy összenyomódjanak. Jól záródó üvegben vagy más tároló edényben rövid ideig a hűtőben is eltarthatók. Közvetlen felhasználás előtt mártsuk őket vízbe, így a korábban szedett virágok is frissnek tűnnek.

A kisebb virágokat, mint az ibolyát vagy a százszorszépet, egészben is beleszórhatjuk a salátákba, levesekbe. A nagyobbaknak, vagy a keményebb belső résszel rendelkezőknek, mint például a fészkes virágzatúak, csipkedjük le a külső szirmait. A virágokat kizárólag késsel aprítsuk, sohasem konyhagéppel, mert így, mint a fűszernövények esetében is, előfordulhat, hogy más ízeket kapunk.

Egyes növények virágát, mint a levendulát, a kakukkfüvet, a körömvirágot és a rozmaringot szárított formában öntetekhez is felhasználhatjuk. Szárításkor a virágokat egymás mellé fektetve meleg helyen, de védve a napsugaraktól száradni hagyjuk. Kisebb mennyiséget nem túl meleg sütőben vagy mikrohullámú sütőben is kiszáríthatunk: a virágokat egy lapos tányérra helyezzük és a mikrohullámú sütőt két percre állítjuk a legnagyobb fokozaton. A legtöbb virág enyhén fanyar ízük miatt kiváló salátákba: a százszorszép, a körömvirág, a sarkantyúka, az árvácska, a borágó, a krizantém, a metélőhagyma-, a fokhagyma- és a hagyma virága is, valamint az összes fűszernövény virága.

Virágokkal díszített merész szendvicsek

Hozzávalók: Friss kenyér, vajkrém, retek, uborka, százszorszép, sarkantyúka és borágó.

A vékonyra felszeletelt kenyeret kenjük meg vajkrémmel. A megmosott retkeket és az uborkát vékony szeletekre vágjuk, megsózzuk, utána pedig az előkészített kenyérszeletekre rakjuk.
A frissen szedett virágokat leöblítjük, száradni hagyjuk, majd a szendvicseket díszítjük velük. A sarkantyúka és a százszorszépek a retkes szendvicsekre kerülnek, míg a boragó az uborkás szendvicseket díszítheti.

Borágós dinnyebólé

Hozzávalók: egy kisebb, érett görögdinnye, 2 citrom, 2 üveg száraz fehér bor, 1 üveg pezsgő vagy ásványvíz, egy marék borágó virág.

A görögdinnyét félbevágjuk, majd kivájjuk a héjából. A magok eltávolítása után a gyümölcshúst felkockázzuk. A citromokat vékonyan felszeleteljük. A dinnyét és a citromokat egy kancsóba tesszük, ráöntünk egy üveg fehér bort és egy órán át a hűtőszekrényben állni hagyjuk. Aztán a maradék bort, a pezsgőt vagy az ásványvizet (mindegyiket lehűtve) is hozzáöntjük és csak közvetlen a felszolgálás előtt szórjuk a bólé tetejére a frissen szedett borágókat.

Ecetes burgonyasaláta körömvirággal

Hozzávalók: 6 db közepes nagyságú főtt burgonya, 60 g felaprított mogyoróhagyma, 2 gerezd felaprított fokhagyma, 80 g felaprított körömvirág, 1 dl borecet, 3 dl napraforgóolaj, só, bors.

A még meleg burgonyát meghámozzuk és felszeleteljük. A felaprított mogyoróhagymát, fokhagymát és a körömvirágot az olajjal és az ecettel elkeverjük, sóval, borssal ízesítjük. Az egészet a burgonyára öntjük és az így készült salátát állni hagyjuk. Díszítésnek használhatunk friss virágszirmokat és sarkantyúkát. Keverhetünk a salátához vizitorma leveleket vagy durvára aprított petrezselymet is. Az így készült ecetes burgonyasaláta halsalátákhoz is kiváló.

Cukrozott rózsák

Hozzávalók: Jól megtisztított rózsák vagy rózsaszirmok, habbá vert tojásfehérje, porcukor, finom kristálycukor.

A rózsákat vagy a rózsaszirmokat először a habbá felvert tojásfehérjébe mártjuk, majd porcukorral beterített zsírpapírra fektetjük. Ezután finoman minden oldalról beszórjuk a kristálycukorral. Végül nem túl meleg sütőben vagy a nap melegén száradni hagyjuk.
Tároláshoz egy jól záródó doboz a legmegfelelőbb. Az egyes rétegek közé helyezzünk vékony papírt. A cukrozott rózsákat torták díszítéséhez használhatjuk vagy desszertként kínálhatjuk.

Levendulakrém

Hozzávalók: 3 tojás, 120g cukor, 1 citrom héja, 3 citrom leve, 1 pohár fehérbor, 1 teáskanál levendula virág, 4 zacskó zselatin, 2, 5 dl tejszín, 30 db levendula virág.

A tojás sárgát a cukor egyharmad részével elkeverjük, majd hozzáadjuk a citromok levét és a lereszelt citromhéjat. A teáskanálnyi levendulát a borban megfőzzük, leszűrjük és hozzákeverjük a zselatint. A tojás fehérjét a maradék cukorral együtt habbá verjük. Végül óvatosan összedolgozzuk a krémmel. A krém tetejét 30 darab levendula virággal díszítjük és hűlni hagyjuk.
Horváth Tamás

(lakberendezes.hu)


2006.06.22

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA
Virágokkal díszített merész szendvicsek
Virágokkal díszített merész szendvicsek
Borágós dinnyebólé
Borágós dinnyebólé
Ecetes burgonyasaláta körömvirággal
Ecetes burgonyasaláta körömvirággal
Cukrozott rózsák
Cukrozott rózsák

Legfrissebb magazinok