HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > KONYHA > Miből mit főzhetünk? > Eper, málna - és minden, ami jó!

t: 2551

Eper, málna - és minden, ami jó!

Epres örömök, kétszáz maggal

Egy eperszemen átlagban olyan kétszáz magot lehet megszámolni. A szamócára - vagy annak a nemesített változatára, a földieperre - azt mondják, hogy a gyümölcsök királynője. Az eper - amely a rózsafélék családjába tartozik és az első tavaszi gyümölcsök egyike - üdítő és fiatalító a szervezet számára.

Íze függ a termesztéstől, a talajtól és a betakarításkor elért érettségtől is. Az energiatartalma kevés, így nem is hizlal, de magas a C-vitamin-értéke. A vadon érő fajtája sokkal értékesebb ásványi anyagokat tartalmaz, mint a kertben termesztett: a levelét gyógyteának is használják.

A konyhában az eper jól kiegészíthető friss fűszernövényekkel: jól megy hozzá a citromfű, a bazsalikom, a rozmaring és a menta is.

Íme egy jó kis praktika. Tegyünk egy kőmozsárba egy csokornyi citromfű levelet, adjunk hozzá fél maréknyi pisztácia magot (nem sósat), morzsoljunk rá pár dekányi marcipánt, majd öntsük nyakon egy stampedli narancslikőrrel, valamint fél citrom és egy narancs kifacsart levével. Zúzzuk mártás állagúvá.

Négy tojásfehérjéből, 20 dkg cukorból egy teáskanál ecet segítségével verjünk kemény habot. Tegyük egy nyomózsákba, majd nyomjunk egy sütőpapírral borított tepsire tenyérnyi kör alakzatokat, úgy, hogy a belsejét is töltsük meg a habbal. Meleg, 120 fokos sütőben körülbelül egy órán keresztül szárítsuk. Ha elkészült az alap, akkor pakoljuk meg eperszemekkel és csorgassuk meg édes pestóval.

Egy másik egyszerű, csábító megoldás a csokoládéba mártott eperszem, amivel biztosan levehetjük a szerelmünket a lábáról. Nem kell más, csak egy kis lábas, amibe csokoládét (lehet fehér is) tördelünk. Vízgőz fölé helyezve megolvasztjuk, és eperszemeket mártogatunk bele - tuti a csábítás.

A túrós rétest is meg lehet babonázni a töltelékbe kevert eperszemekkel, az elkészült rétest pedig nyakon önteni frissen készített eperöntettel. Nem kell mást tenni, mint a megmosott szamócára kevéske citromleves csorgatni, ízesíteni porcukorral vagy mézzel, és a gyümölcsöt mixerben összetörni. Finomlyukú szitán passzírozzuk át - és máris mehet tálaláskor a forró rétesre.

Az eper rozmaringos cukros szirupban áztatva is fenséges. Ehhez egy kis lábasba öntsünk két deciliter vizet, tegyünk bele egy pohárnyi cukrot és másfél decinyi tokaji aszút. Fűszerezzük egy vaníliarúddal, pár csepp citromlével, egy ág rozmaringgal és pár levél bazsalikommal. Forraljuk néhány percig, majd hagyjuk kihűlni. Tegyük bele a megmosott eperszemeket, és fél óra múlva tálaljuk üvegkelyhekbe.

Málna: nem csak a medvebocsok kedvence

A málna a bükkös hegyvidék erdőirtásain őshonos cserje. Népies neve himpér, ami boldogasszony csipkéjét jelenti. Létezik sárga fajtája is, amit sarki szedernek neveznek. Termését az úgynevezett vacokkúpról kell leválasztani.

A napi salátánkat feldobhatjuk málnás salátaöntettel: ez a szósz jól kiemeli a felszeletelt sült kacsamell vagy libamáj ízét. Ehhez öntsünk egy tálba málnaszemeket, csorgassunk rá friss citromlevet, törjük össze a gyümölcsöt, majd passzírozzuk át, hogy nagyobb darabok ne kerüljenek a szószba.

Tegyünk egy kisebb befőttesüvegbe másfél decinyit belőle, adjunk hozzá két teáskanálnyi magos mustárt, daráljunk rá friss rózsaborsot, adjunk hozzá egy kávéskanálnyi sót, öntsük fel két decinyi olívaolajjal, majd zárjuk le. Rázzuk össze, mintha egy koktélt készítenénk, és máris kész a frissítő salátadresszing.

A megmaradt, lepasszírozott málnát kis edényekbe tehetjük, amiben remekül lefagyasztható - jól jön, amikor már nem lesz málnaszezon.

Reggelire, egy kancsóba tegyünk két maréknyi málnát, csorgassuk meg ízlés szerint mézzel, öntsünk rá kétpohárnyi joghurtot, egy maréknyi jeget és pár levél friss mentát. Turmixoljuk jól össze, és tálaljuk poharakba, ezzel garantáltan frissen indul a napunk.

A kacsasült mellé tálalt barnamártásba keverve új ízekkel rukkolhatunk elő.

Málnaecettel dekorálhatjuk konyhánkat is, de ajándéknak is egyedi. Ehhez fogjuk össze egy kapor ernyős virágát, majd a közepébe tegyünk pár szem málnát. A kaprot a tetejénél fogva, csúsztassuk egy nagy szájú üvegbe. Dobjunk mellé pár szem feketeborsot és mustármagot, majd öntsük fel almaecettel. Zárjuk le jól; két hét múlva már használhatjuk is.

A málnalekvárt pár ág levendulavirág belefőzésével tehetjük izgalmasabbá.

Piroslik a meggy a fán

A gyümölcsös sütik egyik legjobb tölteléke a cseresznye és a meggy, és jól tudjuk: ezeket a finomságokat a nagyik tudják a legjobban elkészíteni. A receptjeik titkát érdemes elsajátítani, elkunyerálni a nagymama régi receptkönyvét vagy jegyzetelni, miközben készíti a süteményt.
Egy egyszerű dobálós pitéhez egyébként nem kell konyhatündérnek sem lenni.

Ehhez nem kell mást, mint egy úgynevezett "merülő" tésztát készítenünk. 30 dkg cukrot habosra verünk 10 dkg vajjal, majd egyenként hozzáadunk három egész tojást. Vaníliás cukorral, reszelt citromhéjjal és egy csipetnyi sóval ízesítjük, majd 30 dkg lisztet, egy csomag sütőport és egy pohár tejet dolgozunk hozzá. A tetejére szórjunk kimagozott meggyet, és a tészta máris mehet a kikent tepsibe: a süti egy fél óra alatt készre sül.

A meggyből vagy cseresznyéből egyszerűen készülhet sörbet is. Három deciliternyi vízbe tegyünk 25 dkg cukrot, forraljuk két percig, majd tegyünk bele két maréknyi kimagozott meggyet, illetve fél citrom levét. A szószt tegyük egy műanyag tálba, és fagyasszuk legalább egy napig. A jeges meggyet aztán törjük össze, tegyük egy konyhai gyorsvágó gépbe, és addig daráljuk, még kásás lesz. Szedjük át egy műanyag dobozba, és tálalásig tároljuk a fagyasztóban. Pezsgővel nyakon öntve fogyasszuk.

A báránysülthöz remekül passzol a meggychutney (zöldséglekvár). Másfél kiló meggyet magozzunk ki, tegyük egy nagy lábasba és adjuk hozzá a következőket: 20 dkg nagyobb kockákra vágott vöröshagyma, egy csomag mazsola, 30 dkg cukor, 2,5 dl málnaecet (ha nincs, akkor vörös borecet), egy-két szál friss rozmaring, két teáskanál őrölt gyömbér és ízlés szerint só. Állandó kevergetés közben főzzük 40-45 percig.

Ha csípősre szeretnénk készíteni, akkor egy darab erős paprikát is tehetünk bele. Forrón töltsük bele a befőttes üvegekbe, azonnal zárjuk le, majd fordítsuk az üvegeket a fejükre öt percre. Így tartósítószer nélkül is tárolhatjuk a sörbetet sokáig, hűvös és száraz helyen.

Ha csípősre szeretnénk készíteni, akkor egy darab erős paprikát is tehetünk bele. Forrón töltsük bele a befőttes üvegekbe, azonnal zárjuk le, majd fordítsuk az üvegeket a fejükre öt percre. Így tartósítószer nélkül is tárolhatjuk a sörbetet sokáig, hűvös és száraz helyen.

Lecsüngő fürtű ribizlifüzér

A ribizliolaj megnyugtatja és ápolja az érzékeny bőrt, ezért az érzékeny bőrűek szépítőszere is, amellett, hogy isteni zamata van.

Az én kedvencem a ribizlis facaccia, más nevén lepénykenyér. Ehhez lágyabb kenyértésztát kell kinyújtani egy centi vastagságúra, majd kibélelni vele egy peremes, kör alakú sütőformát. Szórjuk meg bőven ribizliszemekkel. A tetejére verjünk habot négy tojás fehérjéből: amikor a hab elkezd keményedni, 15 dkg cukorból és félliternyi vízből készített, mézsűrűségű szirupot csorgassunk hozzá, amitől a hab még keményebb lesz. Ezt halmozzuk a ribizli tetejére, majd forró sütőben, 140 fokon 30-35 percig süssük. Tálaláskor a lepénykenyér cikkekre vágva mehet a tányérra.

A ribizli cukorral árpasszírozott szemeiből készült sziruppal a száraz pezsgőnket is hígíthatjuk, és a gyümölcs finom salátaöntet alapja is lehet. Kuglóftésztába szórva az ötórai teánk mellé süthetünk vele illatozó kalácsot.

Megszínesíthetjük vele az egyszerű muffint, de a túrótorta is unalmasabb lenne anélkül, hogy ribizlibogyók piroslanának benne.
(Kaldeneker György receptjei)

(origo.hu/noilapozo)



2006.06.09

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok