HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > ÉLETMÓD > Szépségápolás > Tanuljuk meg a bőrünket!

t: 3582

Tanuljuk meg a bőrünket!

Mi a döntő a bőrtípus kialakulásában?

Nemcsak az életkor befolyásolja döntően a bőrtípust, hanem az egészségi és hormonális állapot (betegség, terhesség, menstruációs ciklus), a genetikai örökség, a környezet (klíma, lakóhely), a bőrápolási rutin, az életmód (dohányzás, étrend) és a gyógyszerszedés is. Érdemes időről időre felülvizsgálni a bőr állapotát, hiszen az folyamatosan változhat, attól függően, hogy milyen évszakban járunk, hogy mennyire stresszes az életünk, vagy hogy mit eszünk.

A nők többségének arcbőrét nem lehet egyféle típusba besorolni. Ha igazán oda akarunk figyelni rá, akkor sokkal több dolgot kell figyelembe venni, mint azt, hogy mennyire száraz vagy zsíros. Hiszen könnyedén lehet, hogy zsírosodásra, pattanásokra vagyunk hajlamosak, viszont bizonyos összetevőkre érzékenyen reagál a bőrünk. Egy normál bőrű személynek is lehet kifejezetten száraz a bőre a szeme körül, és az öregedő bőrűek között is lehetnek zsírosabb, mitesszerekre hajlamos típusok.

Hogyan tudjuk meghatározni a bőrtípust?

Bár érdemes felkeresni egy kozmetikust, aki szakértő szemmel vizsgálja meg az arcot és pontosabb diagnózist állít fel, otthon mi, magunk is megállapíthatjuk, hogy milyen típusba tartozunk. Első lépésként tisztítsuk meg az arcot normál bőrre való arclemosóval és vízzel (az újságokhoz kapott termékminták például nagyszerűek erre a feladatra). Ezután szárítsuk meg, de ne dörzsöljük törülközővel, mert ez a lépés az érzékenyebb bőrt irritálhatja. Válasszuk szét egy papírzsebkendő rétegeit, és egyetlen vékony réteget nyomjunk az arcunkra 5-10 perccel azután, hogy lemostuk. A zsíros vagy vegyes bőrűeknél már ekkor megjelenhetnek olajos foltocskák a kendőn.

Hogy még pontosabban meghatározhassuk saját bőrtípusunkat, válaszoljunk a következő kérdésekre.

Milyen érzetű a bőr vízzel és lemosóval történő tisztítás után?
a) Feszül, mintha túl kicsi lenne.
b) Sima és puha érzetű.
c) Egyes területeken száraz és viszket.
d) Tiszta és friss.
e) Bizonyos területeken inkább húzodik, míg másutt kellemesen puha.

Milyen érzetű a bőr krémes arctisztító (pl. arclemosó tej) használata után?
a) Viszonylag kellemes.
b) Sima és puha érzetű.
c) Időnként kellemes, időnként viszket.
d) Egy kicsit olajos.
e) Bizonyos területeken inkább zsírosabb tapintású, másokon pedig kellemes.

Általában milyen állapotban van a bőr a nap közepén?
a) Feszül és időnként mintha hámlana.
b) Tiszta és friss.
c) Bizonyos területeken feszül, míg másutt inkább kipirosodik.
d) Általában fénylik.
e) Bizonyos területeken (leginkább a homlokon, az orron és az állon) fénylik, az arc más részén friss.

Milyen gyakran jelennek meg az arcon pattanások?
a) Szinte soha.
b) Ritkán, általában van valamilyen kiváltó oka (menstruációs ciklus vagy valamilyen étel).
c) Nagyon ritkán.
d) Gyakran.
e) Gyakran, leginkább a homlok, az orr és az áll területén.

Hogyan reagál a bőr az arctonikra?
a) Csípő, húzódó érzetű lesz.
b) Kellemes, friss érzetű.
c) A tonik csípi és viszket.
d) Különösen tiszta és friss.
e) Bizonyos területeken friss érzés, máshol inkább csíp egy kicsit.

Milyen érzetű a bőr gazdag éjszakai krém használata után?
a) Kifejezetten kellemes.
b) Egész kellemes.
c) Általában kellemes, de néha kifejezetten irritálja a bőrt.
d) Nagyon zsíros érzetű.
e) Bizonyos területeken zsíros, de másutt egész kellemes.

Attól függően, hogy melyik választ jelölte be a legtöbbször, a bőr:
a) Száraz
b) Normál
c) Érzékeny
d) Zsíros
e) Vegyes, kombinált

Bőrtípusok jellemzői

A száraz bőr első ránézésre simának, feszesnek tűnik, a pórusai alig láthatóak és nincsenek rajta pattanások vagy mitesszerek. Azonban nagyon könnyen elveszíti a hidratáltságát, gyakran hámlik, kellemetlenül feszül és a ráncok is gyorsan megjelennek rajta. A száraz bőrűeknek gyakran a haja is száraz, töredezett.

A normál bőr a legritkább. Se nem száraz, se nem olajosan fénylő, nincsenek rajta pattanások, a pórusai is aprók. Telt és feszes, összességében egészséges fénye van.

Az érzékeny bőr hasonlít a száraz bőrtípushoz abban, hogy gyakran húzódik és fénytelen. A környezeti hatásokra és a legtöbb kozmetikumra azonban különösen érzékenyen reagál: nagyon könnyen kipirosodik, viszket, időnként kiütések is megjelenhetnek rajta. Az érzékeny bőr legtöbbször nincs szoros összefüggésben a test allergiás reakcióival, de ha a bőr állapota folyamatosan romlik, érdemes minél hamarabb felkeresni egy bőrgyógyászt, hogy megelőzzük az esetleges komolyabb betegségek kialakulását.

A zsíros bőr legtöbbször olajosan fénylik, gyakran vannak rajta pattanások, mitesszerek és a pórusai is nagyok, könnyen észrevehetőek. A zsíros bőrnek több altípusa lehet, ennek megállapításához azonban már kozmetikus vagy bőrgyógyász hozzáértése szükséges. A zsíros bőrűek a legszerencsésebbek abban, hogy viszonylag későn jelennek meg a ráncok a bőrükön, és általában könnyebben barnulnak le, mint más bőrtípusúak.

A kombinált bőr a leggyakoribb, a legtöbb nőnek ilyen bőrtípusa van. Több "altípusa" is lehet, az arc T-vonalában (homlok, orr, áll) zsírosabb, az orcákon pedig szárazabb a bőr, ennek megfelelően a kombináció lehet normál-zsíros vagy száraz-normál. A pórusok is csak a T-vonalon láthatóak, és pattanások is ezen a részen jelennek meg a leggyakrabban.

Azonkívül, hogy bőrünket általában be tudjuk sorolni az öt fő típus egyikébe, vagy akár több típus is jellemzi egyszerre a bőrünket, két nagyobb tünetegyüttes van, amellyel még érdemes foglalkozni. Ezek az altípusok függetlenek a bőr általános jellemzőitől (tehát egy kombinált bőrű hölgynél egyaránt megjelenhetnek mind az érett, mind a problémás bőr tünetei). Ha az alábbiakban olvasható jellemzőket is igaznak érezzük a bőrünkre, érdemes célirányos (ránctalanító, illetve gyulladáscsökkentő) kezeléssel is kiegészíteni a napi bőrápolási rutint.

A bőr öregedése a bőrtípustól független folyamat. Lehet egyrészt a természetes folyamat része, száraz és normál bőr esetében általában a harmincadik életév környékén kezdenek megjelenni az erre utaló jelek, zsíros és vegyes bőrtípus esetén valamivel később. Okozhatják, illetve felgyorsíthatják a folyamatot a káros környezeti hatások és a helytelen életmód is. A bőr veszít feszességéből, rugalmasságából, megjelennek a mélyebb ráncok, a pigmentfoltok. Összességében csökken a bőr hidratáltsága és egyre szárazabbá válik.

A problémás bőr leggyakrabban a tinédzserekre, fiatal felnőttekre jellemző, megjelenésének legtöbbször hormonális okai vannak. A bőr az arc egész területén zsíros, mitesszeres, pattanásos, súlyos esetben gyulladt. Különös gondot kell fordítani a bőr ápolására, szakszerű kezelésére, hiszen könnyedén nyoma maradhat a rosszul kinyomkodott pattanásoknak.

(forrás: www.origo.hu/noilapozo)

2006.04.19

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok