HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > KONYHA > Ünnepi asztal > Csokiból van a csokinyuszi?

t: 2997

Csokiból van a csokinyuszi?

A húsvéti figurák kínálata bőséges, tekintélyes mennyiségű „nyuszi” sorjázik a boltok polcain. A választék igen széles, számos fajtából választhatunk. A termékpalettát tejbevonóból (kakaós masszából) formázott figurák és minőségi tejcsokoládé-figurák alkotják. A csokoládéfigurák becsült gyártási összmennyisége Magyarországon közel 7 000 tonna. A húsvéti csokik és cukorkák forgalma évről évre dinamikusan nő. Bár még mindig meghatározó a tejbevonóból (kakaós masszából) gyártott olcsó termékek aránya, folyamatosan nő a valódi, tiszta csokoládéból gyártott értékesebb figurák forgalma.

A csokoládé szigorú nemzetközi szabvány szerint készül, legdrágább alkotóeleme a kakaóvaj. A tejbevonóból (kakaós masszából) készült termékek esetén a kakaóvajat egyéb olcsóbb növényi zsírokkal helyettesítik. Ezért fordulhat elő az, hogy az értékes kakaóvajat tartalmazó „csokinyuszi” magasabb áron kapható, mint egy ugyanolyan méretű tejbevonóból (kakaós masszából) készült termék.

"Fontos, hogy a fogyasztó ne csupán a termék ára alapján hozzon döntést, hanem megnézze a címkén, hogy milyen alapanyagokból készült a termék, s valóban „csokoládét” kap-e a pénzéért. Hiszen kizárólag a csokoládéból készült figurák tartalmaznak kakaóvajat. Ez az összetevő tartalmazza az illatanyagokat, mindazokat a vitaminokat és ásványi anyagokat, amelyek a tejbevonóból készült termékekben nincsenek meg.” – hangzott el Dömölki Livia, az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület (OFE) élelmiszer-szakértőjének előadásában azon a sajtóbeszélgetésen, amit az Édességgyártók Szövetsége és a Magyar Márkaszövetség közösen rendezett.

„Rendkívül fontosnak tartjuk, hogy a vásárlók tisztában legyenek azzal, hogy a tejbevonóból készült termék nem minősül csokoládénak. Az Édességgyártók Szövetségének (ÉSZ) tagvállalatai minőségi garanciát vállalnak a valódi csokoládéból készült termékeikre” – mondta el Halbritter Mátyás, az Édességgyártók Szövetségének elnöke.

A kakaó és csokoládé helye a napi étrendben

A kakaópor és a csokoládé fogyasztása növeli az antioxidáns hatóanyagok bevitelét. Fontos, hogy értelmesen alkalmazzuk-együk, hiszen semmiképpen nem lehet egyetérteni a csokoládé mértéktelen fogyasztásával. A táplálkozásnál az ördög a mennyiségekben rejlik, a túlságosan sok ugyanolyan hátrányos, mint a túlságosan kevés. Arányos mennyiségben a kakaópor, a kakaó felhasználásával készült termékek, a csokoládé örömet szerző és egyben az egészséget előmozdító tényező, nem fenyeget az elhízás veszélyével.

A különböző csokoládék 100 g-jának energiatartalma – összetételüktől függően – 2400–2600 kJ (570–620 kcal) között mozog, energiasűrűsége (a tömegegységre jutó energia mennyisége) meglehetősen nagy. Ezért a felhasznált energia azonnali pótlására, a fizikai teljesítőképesség aktuális erősítésére előnyösen alkalmazható, számításba véve kedvező emészthetőségét és tápanyagainak gyors felszívódását.

Táplálkozástudományi szempontból a több kakaómassza és kakaóvaj, az értékes fehérje, ásványi anyagok, valamint természetesen a cukrok, illetve keményítő adják meg a táplálkozás-élettani értékelés alapját a kakaóval készült termékeknél. Ehhez járulnak az ízanyagok, a szerves savak, a theobromin, a koffein és további olyan vegyületek, amelyek biológiai jelentőségét közelmúltban ismerték fel, és amelyek kutatása ezekben a termékekben hónapról hónapra új eredményeket hoz.

Miért csokoládé?

Testhőmérsékleten olvad
Zsírban oldódó vitaminokat tartalmaz (A, D)
Ásványi anyagokat tartalmaz (pl. réz)
Antioxidánsokat tartalmaz
Mérsékelten élénkítő hatású

A kakaóvaj

A kakaóbabból vagy a kakaóbab részeiből nyert zsíranyag. Fontos tulajdonsága, hogy 30 °C-on kemény, míg 36,5 °C-on (testhőmérsékleten) teljesen megolvad.

Kakaó, kakaópor

Tisztított, hántolt és pörkölt kakaóbabból nyert por alakú termék, amely legalább 10% kakaóvajat (szárazanyagra számítva) kell, hogy tartalmazzon.

Csokoládéfigurák

A csokoládéfigurák hazai gyártásának története a múlt évszázad 30-as éveire nyúlik vissza. Hiteles írásos források szerint Stühmer Frigyes, a legnagyobb budapesti csokoládégyár megalapítója kezdte el az akkor még kézi formázású és csomagolású csokoládéfigurák gyártását 1934-ben. Ezek a porcelánszerű bevonattal ellátott figurák nagy népszerűségnek örvendtek Európában is, gyártásuk 30 évig folytatódott.

A két világháború közötti időszakban más, kisebb gyárak is foglalkoztak csokoládéfigurák készítésével, a hiteles emlékek alapján ezek közé tartozott a győri Koestlin Lajos Rt. (ma Győri Keksz), valamint a Szerencsi Csokoládégyár.

A gépesített nagyüzemi gyártásra vonatkozó első adat az 1962-ben épített Diósgyőri Édesipari Gyár termelésére vonatkozik, ekkor ide központosították a csokoládéfigurák gyártását.

A bevonómasszákból gyártott termékek létrehozását két tényező is indokolta: egyrészt az import anyagok, a csokoládégyártáshoz szükséges kakaóbab viszonylag magas ára, illetve korlátozott beszerzése. Ezekben a termékekben a valódi csokoládé kakaóvaj tartalmát más, olcsóbb, speciális növényi zsiradékkal helyettesítették. (A termékek elnevezése abban az időben a „nugátszerű”.) Mivel ezek a bevonómasszákból készített figurák lényegesen olcsóbbak voltak, így a termelési mennyiség igen dinamikusan emelkedett egészen 2000-ig.

Csak az utóbbi néhány évben kezdett növekedni a kereslet a valódi csokoládéból előállított figurák iránt, megváltoztatva az addigi 10-90%-os arányt a két csoport között 40-60%-ra (becsült adat).

(forrás: www.mindmegette.hu)

2006.04.06

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok