
Az elhízottság miatt szenvedők, a bulímiások, az anorexiások életében az enni vagy nem enni dilemmája valóságos lidércnyomás. A kóros végletek komoly lelki és fizikai megpróbáltatással járnak. Az anorexiában és bulímiában megbetegedők inkább átlagosak vagy soványak, mintsem kövérek, mégis betegesen rettegnek a túlsúlytól.
Az anorexia jelei: a kóros fogyás, illetve csontsoványság esetén is kövérségérzés. Tünetei általában 12–20 év között jelentkeznek. A bulímia beteges falánksággal jár, amit titokban rendszeres önhánytatás, koplalás, hashajtás követ. Ez a betegség leggyakrabban 22–30 év között jelentkezik. E két betegség a fiatal nők csaknem tíz százalékát érinti. A soványság, a mániákus fogyókúrázás éppen úgy betegség, mint a nagyfokú elhízottság, amely ugyancsak orvosi kezelést igényel. Fontos leszögezni, hogy az elhízottság nem azonos a kisebb-nagyobb túlsúllyal.
A különbségtételben segít a testtömegindex, amelynek kiszámítása bonyolultnak látszik ugyan, de valójában nem az. A méterben mért testmagasságot szorozzuk meg önmagával, majd a kapott számmal osszuk el a súlyunkat. 170 cm magas és 70 kg súlyú személynél: 1,7×1,7=2,89. És: 70:2,89=24. Az illető súlya normális, mivel 20 és 25 közé eső eredményt kaptunk. Túlsúlyról akkor beszélünk, ha a szám 25-nél nagyobb. Ha pedig a végeredmény 30 felett van, azaz az 1,7 m magas személy 86,7 kg, elhízottságról beszélünk. Aki ebbe a kategóriába tartozik, és komoly súlyleadásra van szüksége, semmiképpen ne kezdjen drasztikus fogyókúrába szakember ellenőrzése nélkül. Az elkeseredett és ellenőrizetlen diétázás rengeteg bajt okozhat.
Akinek a testtömegindexe normális, de úgy érzi, felszedett egy-két kilót, inkább mozogjon többet, mintsem hogy fölöslegesen koplalásra fogja magát. Ha valaki kövérebb a kelleténél, akkor is mindössze heti egy kiló leadása az optimális, mert a koplalás megrémíti, tartalékolásra készteti a szervezetet.
(forrás: www.nana.hu)