HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > KONYHA > Miből mit főzhetünk? > Ősz két

t: 2584

Ősz két

Mindkettőnek magas a kálium-, a vas- és az E-vitamin tartalma. Védik a bőrt az öregedéstől, a ráncosodástól, hátráltathatják a rák és a koszorúér-szűkület kialakulását, de ezek a hatások csak a friss és az aszalt gyümölcsökre jellemzőek. Az ázsiai gyógyászatban gyógyszer is a szilva: sós vízben pácolva gyomorrontás, hányinger és székrekedés ellen alkalmazzák. gyümölcsöt ritkán fogyasztunk sós ételekhez, pedig igen érdekes, változatos ízhatást érhetünk el velük. Különleges recept-összeállításunkban szokatlan, egzotikus ízek, rég elfeledett hagyományok és kezdő háziasszonyoknak szánt ételek egyaránt megtalálhatóak.

Spanyol fokhagymaleves szőlővel

Hozzávalók:
2 szelet száraz kenyér vagy zsemle
2 dl joghurt vagy majonéz
1 l zöldségleves (kockából vagy porból is készíthetjük)
8-10 gerezd fokhagyma
1-2 evőkanál fehér borecet vagy balzsamecet
csipetnyi só és bors
25 dkg szőlő

A leves elkészítéséhez szükségünk lesz egy turmixgépre, de a botmixer is alkalmas eszköz. A száraz kenyeret beáztatjuk, majd kinyomkodjuk belőle a vizet, betesszük a turmixba. Ráöntjük a joghurtot, a zöldséglevest, a fokhagymagerezdeket, ízesítjük kevés fehér borecettel és csipetnyi sóval, borssal. Az egészet nagyon alaposan összeturmixoljuk, átszűrjük, hogy sima legyen az állaga. A szőlőszemeket alaposan megmossuk és kettévágjuk, a magokat ki is szedhetjük belőlük. Hidegen tálaljuk.

Aszalt szilvával töltött kacsa

(Készíthető csirkéből, libából, fácánból vagy pulykából is.)
Hozzávalók:
1 közepes méretű kacsa
3-4 gerezd fokhagyma
1 dl olaj
25 dkg aszalt szilva
1 evőkanál mustár
1 kiskanál bors
1 kiskanál egész köménymag

A kacsát alaposan megtisztítjuk és megszárítjuk, hogy ne legyen vizes. Külön edényben, 2-3 dl langyos vízbe áztatjuk az aszalt szilvát. Közben az olajat, a mustárt, a zúzott fokhagymát, a borsot ízlés szerinti mennyiségű sóval összekeverjük. A kacsát kívül-belül, a bőre alatt is alaposan bekenjük a fűszeres olajjal. A hasüregét megtöltjük a kissé felpuhult szilvával, tepsibe tesszük, aláöntjük a szilva áztató vizének maradékát, és megszórjuk köménymaggal. Közepes hőmérsékletű sütőben megsütjük. Le is takarhatjuk, akkor gyorsabban párolódik. Mérettől függően körülbelül másfél óra a sütési idő. Legjobb körete a kacsa mellett, a tepsiben vele együtt sütött, apró szemű burgonya.

Rokfortos kenyér szőlővel

(a szőlő és a körte is kitűnő gyümölcs a sajt mellé)
Hozzávalók:
1 kg szeletelt fehér házikenyér vagy krumpliskenyér
20 dkg nemes márványsajt (rokfort)
20 dkg szőlő
5 dkg vaj vagy margarin
Ezt az ételt nem kell főznünk, a hozzávalókat szépen rendezzük tányérra, és máris kész. Desszertként fogyaszthatjuk, de kitűnő könnyű vacsora is lehet.

Mini szőlőtorták

Hozzávalók:
30 dkg liszt
15 dkg vaj vagy sütőmargarin
10 dkg cukor
1 csomag vanillincukor
1 tojássárgája vagy 1 doboz mirelit omlós tészta
A töltelékhez
1 tasak zselatinporl
3 tojásl
15 dkg porcukorl
1,5 dl édes bor
2 kiskanál citromlé
1 kg szőlő
5 dkg vágott mandula
Az omlóstészta hozzávalóit összegyúrjuk, és egy órára hűtőszekrénybe tesszük. A zselatint 0,5-1 dl hideg vízbe áztatjuk. Közben vízfürdőhöz vizet melegítünk, beleállítjuk a keverőtálat. A tojássárgákat a cukorral kikeverjük, hozzáadjuk a bort, a zselatint és a citromlevet. Legvégül a kemény habbá vert tojásfehérjét keverjük a krémhez, majd hagyjuk kihűlni. A sütőt 200 °C-ra előmelegítjük. A kis tortaformákat kiolajozzuk, a tésztát kinyújtjuk és a formácskákat kibéleljük. Megszurkáljuk villával és betesszük a sütőbe. Kb. 20-25 perc alatt elkészülnek. Ha kihűlt, beletöltjük a tortácskákba a borhabot, rátesszük a megmosott, leszemezett szőlőt, a széleiket megszórjuk vágott mandulával.

Szilvatorta

Hozzávalók:
30 dkg liszt
6 dkg cukor
10 dkg sütőmargarin
1 dl hidegvíz
1-2 teáskanál étkezési ecet (vagy almaecet)
1 kg szilva
1,5 dl tejszín
2 tojás
1 teáskanál fahéj
csipetnyi só
A lisztet a cukor felével, csipetnyi sóval, a margarinnal, az ecettel és a vízzel összegyúrjuk. Fóliába tekerjük és egy órára a hűtőszekrénybe tesszük. Közben a szilvát megmossuk, kimagozzuk és negyedekbe vágjuk. Meghintjük egy evőkanálnyi cukorral és 1 teáskanálnyi fahéjjal. Kivesszük a tésztát a hűtőből, lisztezett deszkán kinyújtjuk, és kiolajozott tortaformába tesszük. A szilvát körkörösen belerakjuk a kialakított mélyedésbe. Előmelegített, 220 °C-os sütőben tíz percig sütjük. Közben a tejszínt a tojásokkal, a maradék cukorral és fahéjjal habosra keverjük. Kivesszük a sütőből a félig kész tortát és ráöntjük a habot, majd visszatesszük még 25 percre. Kihűtve tálaljuk, előtte meghinthetjük vaníliás cukorral. (forrás: www.amiotthonunk.hu)

2005.10.14

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok