
Van egy másik, igen komoly oka a lassú hízásnak. Ha nem alszol eleget, apránként elveszítheted szép alakod! A kutatók elképesztő eredményekre világítanak rá ezzel kapcsolatban. Az újévi fogadalmak élén végző "az idén formába hozom magam, és végre leadom a feles kilókat" ígéret a legtöbbször épp fordítva sül el. Talán nem is gondolnád, hogy a hízásnak nagyon sokszor egy nagyon is egyszerű magyarázata van: nem alszol eleget, és/vagy nem jól alszol. A kortizon hormon okolható azért, hogy éhes vagy akkor is, amikor szervezetednek nincs szüksége több táplálékra.
Az Amerikai Orvosok Társasága szerint a nem elegendő alvás komolyan fokozhatja az éhségérzetet, és befolyásolja a szervezet anyagcsere folyamatait. Ilyenkor nehéz megtartani a versenysúlyodat, és fogyáshoz sem ideálisak a körülmények. A kialvatlanság hatására akkor is éhes lehetsz, amikor már tele etted magad. Ezt a megbolondult kortizon hormonnak köszönheted, amely az éhségérzet szabályozásáért felelős. A másik kellemetlen hatás a zsírraktározás növekedése. Ha nem alszol eleget, szervezeted kevésbé képes energiaként szénhidrátokat égetni. Így magas marad a vércukorszinted. Mindez magas inzulinszintet eredményez, ami hozzájárul a zsírpárnák növekedéséhez, a távolban felsejlő cukorbetegségről pedig inkább ne is beszéljünk...
Túlsúlyosok alvásproblémái
Egyénenként különböző okokból kifolyólag gyakran küzdenek a túlsúlyosok alvásproblémákkal. Ez lehet szabálytalan légzésműködés, mely folyamatosan felébreszt, akár százszor is az éjszaka folyamán. Nem ritka, hogy a túlsúlyos ember hátfájós is egyben, így nehezen találja meg a számára kényelmes alvó testhelyzetet. Egyes stresszhelyzetek pedig nehezítik az elalvást, sőt, sokszor többszöri felriadást eredményeznek. Maguk a többlet kilók is komoly stresszt jelenthetnek...
Ilyenkor a testmozgásba és az igényes táplálkozásba kell kapaszkodnod. Ha az első néhány kiló leröppen rólad, megnyugszol és máris jobban fogsz aludni! Az ausztrálok több mint 300 túlsúlyos embert vizsgáltak meg fogyásuk előtt és után, és a következőket figyelték meg: 70 százalékkal csökkent az akadozó horkolás, 30 százalékkal a nap közepén fellépő álmosságérzet és a korábbi 39 százalék helyett csupán 2 százalék mondta, hogy rosszul alszik. A testsúlycsökkenéssel párhuzamosan tehát az esetek túlnyomó többségében az alvásproblémák is megszűntek.
Alvás, nyugalom és kiegyensúlyozottság
Nem is lehet kérdéses, hogy egy jó formában lévő, vagy épp a cél testtömeg felé sikeresen lépdelő ember egyre kiegyensúlyozottabb és ezért jobban is alszik. Az alvással töltött órák kincset érnek, ha számodra észrevétlenül telnek.
Íme néhány tipp, amit holnaptól beépíthetsz az életedbe a finom, energizáló alvás kedvéért:
Ne éhesen feküdj le aludni, de ne egyél közvetlen a lefekvés előtt sokat! Tervezz! Ha tudod, hogy kb. mikor kerülsz ágyba, az előtt legkésőbb 4 órával vacsorázz meg! Ha mégis rád törne az éhség, egy fél banán vagy egy alma segíteni fog.
Mozogj minél gyakrabban. Igen, a gyakoriságon van a hangsúly. Alvás szempontjából legkésőbb 3 órával lefekvés előtt ajánlott befejezni az edzést.
A koffein, a nikotin és az alkohol a késődélutáni és esti órákban különösen rosszat akarnak majd neked, ezért legalább délután 4 után iktasd ki őket az életedből!
Ha gondod van az esti elalvással, inkább ne szunyókálj a délutáni órákban. Igyekezz aktív lenni, és estig fizikálisan is kellően kimeríteni magad!
Alakíts ki egyfajta lefekvési rituálét: a levetkőzéstől kezdve a zuhanyzáson és testápolón át, a gyertyagyújtásig, egy új könyv olvasásáig ebbe minden belefér!
Ágyad környezete nyugalmat és kiegyensúlyozottságot sugározzon számodra! Válaszd ki a megfelelő színeket, növényeket, tárgyakat!
Ha nem tudsz elaludni, ne hánykolódj órákon át! Kelj fel, vonulj át a nappaliba, és foglald el magad valami megnyugtatóval addig, míg el nem álmosodsz. Hallgass halk zenét, kirakózz, fejts keresztrejtvényt, olvasgass arról az országról, amelybe már régóta vágysz!
(forrás: www.fitnet.hu)