HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AUTÓ-MOTOR > Érdekességek > Armstrongot védelmükbe vették a sztárok

t: 2831

Armstrongot védelmükbe vették a sztárok

A Tour igazgatója felháborodott

"Nem is tudom, hol kezdjem. Hosszú évek óta tartó kutya-macska barátság volt köztem és a franciák között, úgy általánosságban. Tegnap 30 perces telefonbeszélgetést folytattam Leblanc úrral, és az az igazság, hogy személyesen nekem egy szót sem szólt arról, amit megjelent velem kapcsolatban, állítólag az ő szájából" - mondta Armstrong az újságnak.

A tények a következők: a L'Equipe keddi számában négyoldalas összeállítás jelent meg arról, hogy egy Armstrongnak tulajdonított, 1999-ből származó, lefagyasztott mintában EPO (eritropoietin) nyomaira bukkantak, annak a szerére, amely javítja a vér oxigénfelvevő képességét, és amely akkor még kimutathatatlan volt.

Ezzel kapcsolatban Leblanc a következőket nyilatkozta a L'Equipe-nek: "Most első ízben nem csupán szóbeszédről és gyanúsítgatásokról van szó, hanem bebizonyított tudományos tényekről. 1999-ben Armstrong egy tiltott szert használt, mégpedig az EPO-t. A labda most Armstrong térfelén van, választ kell adnia a következő kérdésekre: Miért, hogyan, kinek a segítségével tette mindezt? Magyarázattal tartozik, nemcsak nekünk, a szervezőknek, hanem minden olyan embernek, aki évről évre figyelemmel kíséri a Tour eseményeit. A L'Equipe-ben megjelentek számomra azt bizonyítják, hogy Armstrong az orrunknál fogva vezetett bennünket. Mindnyájunkat."

Armstrong verziója a következő: "Ismétlem, Leblanc úr nem erősítette meg a velem folytatott beszélgetésben, hogy ezeket mondta volna. Mindenesetre felháborító, ha azt állítja, hogy becsaptam, az orruknál fogva vezettem őket. Nekem nem csupán egyetlen B próba áll a rendelkezésemre, hanem visszamenőleg hét év A és B próbái, illetve az ezek negatív mivoltát bizonyító iratok."

Armstrong kétségbe vonta a hét éve lefagyasztott minta hitelességét, azt állítja, nem lehet bizonyítani, az eltelt időben ki férhetett hozzá az anyaghoz. Ezen túlmenően azzal vádolta a Párizs környéki laboratórium vezetőit, hogy nem biztosították az ott őrzött minták anonimitását.

"Csöppet sem meglepő számomra, hogy megvannak ezek a minták. Hiszen az elmúlt hét évben minden létező módszerrel vizsgálták már a vizelet- és vérmintáimat. Azt azonban a leghatározottabban állítom, hogy amikor - hét éve - levették tőlem ezeket a vizsgálati anyagokat, azokban nem volt, nem lehetett EPO" - hangsúlyozza Armstrong.

Az amerikai kerékpáros nekirontott a L'Equipe-nek is: "Nyilvánvaló, hogy hatalmas üzlet az újságnak az egész kitalált sztori megszellőztetése, ettől természetesen megugrik a példányszám. Kár, hogy mindezt az én rovásomra teszik. Meggyőződésem, hogy a mostani cikket hosszú idő alatt készítették elő. Biztos vagyok benne, hogy legszívesebben már a Tour alatt előjöttek volna vele, csakhogy akkor még nem volt készen a történetük. Azt hiszem, ez a lényeg: el kell adni az újságot... És velem el is tudják adni!"

A L'Equipe, melynek tulajdonosi köre és a Tour de France-é között jelentős az átfedés, a múltban is többször megkérdőjelezte Armstrong "tisztaságát". A keddi szám címlapján hatalmas betűkkel ez volt olvasható: "Az Armstrong-hazugság".

Amikor a cikk megjelent, Armstrong éppen Washingtonban volt, egy korábban lekötött, szponzorokkal folyó tárgyaláson. A kerékpáros azt állítja, a támogatók bizalma töretlen, és jogi lépéseket fog tenni azok ellen, akik kiszivárogtatták a - szerinte - álhírt.

"Lesz per, de az legalább másfélmillió dollárba fog kerülni, és egy évbe az életemből. Ez az időt és ezt a pénzt sokkal hasznosabb dolgokra is tudnám fordítani, csakhogy nincs más választásom, meg kell védenem a becsületem" - mondta Armstrong.

Indurain: Nincs miről beszélni

Jellemző, hogy híres kerékpárosok Armstrong védelmére keltek.

"Lance mindig is hangsúlyozta nekem, hogy sohasem élt doppingszerekkel. Ha választanom kell egy újságíró és Lance szavainak hitelessége között, akkor nyilvánvaló, hogy Lance-nek adok igazat" - mondta a belga Eddy Merckx, a Tour korábbi ötszörös győztese a Le Monde-nak.

Egy másik ötszörös bajnok, a spanyol Miguel Indurain is kiállt Armstrong mellett: "Miért hat év után jönnek elő ezzel a történettel az EPO-ról? Az egész egy rosszízű, szenzációhajhász próbálkozás. Kevés konkrétum áll rendelkezésre, de amit olvastam, annak alapján az a véleményem, hogy nincs miről beszélni" - nyilatkozta Indurain a Marcának.

Az EPO (eritropoietin) 1999-ben már rajta volt a doppinglistán, ám akkoriban még nem létezett módszer a kiderítésére. Állítólag azért csak hat évvel később láttak napvilágot a gyanúsítások, mert legelőször csak tavaly végeztek tesztelést az 1999-es mintákon.

A L'Equipe állításai a B mintán elvégzett vizsgálaton alapulnak. Az A mintát már 1999-ben felhasználták az akkori vizsgálatra, s mivel fegyelmi eljárásra csak akkor van mód Armstrong ellen, ha mindkét minta rendelkezésre áll, az egésznek alighanem csak szimbolikus jelentősége van.

Jean-Francois Lamour francia sportminiszter azt nyilatkozta, hogy kétségei vannak a L'Equipe írásával kapcsolatban, leginkább azért, mert nem állt módjában megtekinteni az újság által citált dokumentumok eredeti példányát.

"Nem tudom megerősíteni a L'Equipe-sztori hitelességét. Ám annyit el kell mondanom: ha igazak a L'Equipe-ben olvasottak, akkor ez óriási csapás a kerékpársportra" - mondta Lamour az RTL rádiónak.

Jacques de Ceaurriz, a francia doppinglaboratórium vezetője az Europe-1 rádiónak a következőket nyilatkozta: "Tizenöt vizeletmintáról, melyeket az 1999-es Tour-on vettek le, bebizonyosodott, hogy EPO-t tartalmaznak. Az előző évből 40 pozitív mintánk van. Tehát hihetetlenül elterjedt, vagy legalábbis akkoriban az volt, az EPO használata. Tudniillik hat évvel ezelőtt még azt hihették, hogy sohasem kaphatjuk el őket..."

A laboratórium vezetője azt mondta, nem tudja megerősíteni, hogy a L'Equipe-ben közölt vizsgálatai eredmények Armstrong mintájából származnak. A vizsgálati anyagok névtelenek, csupán egy hatjegyű szám van a fiolákon, s annak alapján azonosítják a sportolót.

A L'Equipe azonban állítja, bizonyítható, hogy a mintát Armstrong adta le. Méghozzá úgy, hogy összehasonlítják Armstrong orvosi bizonyítványát a mintán található kódszámmal. Ugyanis az orvosi bizonyítvány tartalmazza a kódszámot!

Armstrong egész karrierje alatt hangoztatta, hogy sohasem doppingolt. Magyarul is megjelent önéletrajzában (It's Not About the Bike) azonban azt írta, hogy amikor rákos volt, és kemoterápiát alkalmaztak, valóban kapott EPO-t.

"Ez volt az a szer, ami életben tartott" - olvasható a könyvben.

origo

2005.08.25

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok