HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > KONYHA > Fakanál fogódzó - iskolásan > Kelt tészták

t: 5347

Kelt tészták

A tésztákra jellemző a magas energiatartalom és a nagy telítőérték, mivel készítésükkor legnagyobb mennyiségben magas sikértartalmú lisztet, s ennek tömegéhez viszonyítva csak kevés (kb. 1 /3 rész) járulékos anyagot - zsiradék, tej, cukor, tojás - használunk fel. Tápanyagtartalmát növeljük még a különféle töltelékekkel is (pl. dió, gyümölcs, túró stb.).
A laza, lyukacsos szerkezetű termék élesztő segítségével állítható elő.
A sikérfehérjék a felvett folyadék hatására rugalmas vázat alkotnak, amely megakadályozza az élesztőgombák tevékenysége során termelődő gázbuborékok (szén-dioxid) tésztából történő távozását. A sütés során a váz megszilárdul, a gáz elillan, s kialakul a végleges szerkezet. Az alacsony sikértartalmú lisztből készült tészta sütés után tömör lesz és lapos marad, mivel nem tud ellenállni a gáz nyomásának, és a gyenge sikérváz elszakad.

Az élesztős tészták csoportosítása:
- Gyúrt élesztős tészta (pl. kalács, aranygaluska, bukta stb.)
- Kevert élesztős tészta (pl. kuglóf, farsangi fánk stb.)
- Omlós élesztős tészta (pl. bejgli, pozsonyi kifli stb.)
- Hajtogatott vagy félvajas élesztős (Blundel) tészta (pl. diós csiga, töpörtyűs pogácsa stb.)

Gyúrt élesztős tészta

A gyúrással készített, közepesen kemény, jól formázható masszából készített tésztát zárt térben (mazsolás kalács) vagy bő, forró olajban (lángos) sütjük meg.

A tészta készítésének menete:

Kovászkészítés: langyos tejjel (35 o C), kevés cukorral és liszttel simára keverjük a friss élesztőt. Az így kapott híg tészta felszínét még meghintjük liszttel, majd 40-42 o C-os hőmérsékleten (kelesztőszekrényben) 20-25 percig érleljük. Ez alatt az idő alatt az élesztőgombák elszaporodnak, miközben szén-dioxid és alkohol is termelődik a kovászban. Az érett kovász térfogata megnő és az ujj benyomata megmarad. Az éretlen kovász rugalmas, kis térfogatú, míg a túlérett kovász térfogata igen nagy, ha hozzáérünk, összeesik, és a megindult (tejsavas, ecetsavas) erjedés következtében savanykás szagú.
A kovászkészítés hibái: öreg, állott az élesztő (nem tud úgy szaporodni, lapos marad a tészta), túl forró a tej vagy nagyon meleg helyen kelesztjük (elpusztulnak az élesztőgombák), hideg a tej vagy huzatos helyen kel (a megfelelő hőmérséklet hiánya miatt nem tud kellő mértékben szaporodni az élesztőgomba).
Gyorsabb eljárás az élesztő felfuttatása, azaz amikor csak belemorzsoljuk langyos cukros tejbe, és meleg helyen 5-10 perc alatt elkészül.
A tésztához valók előkészítése:
Liszt átszitálása, felmelegítése (35 o C)
Tej felmelegítése
Zsiradék langyosra olvasztása
Tojás szétválasztása
Gyúrás (dagasztás): a keverőtálba tett liszt közepébe készített kis mélyedésbe tesszük a kovászt, a tojássárgáját, a cukrot, az olvasztott zsiradékot, a sót és fokozatosan a langyos tejet, miközben kézzel vagy géppel folyamatosan gyúrjuk. A megfelelő állományú masszát ezután addig dagasztjuk, amíg el nem válik az edény falától, csomómentes, sima, fényes és hólyagos nem lesz. (A dagasztás által levegőt juttatunk a tésztába, mivel az élesztőgombának a szaporodáshoz, tápanyag, folyadék és meleg mellett levegőre van szüksége.)
Kelesztés: 20-25 percig letakarva vagy kelesztőszekrényben, 35-40 o C-on.
Átszellőztetés: kb. félidőben (a tészta térfogata másfélszeresére nőtt) átgyúrjuk a tésztát, így a felfrissített élesztőgombák további szaporodásnak indulnak.
Második érlelés (kelesztés): újra 20-25 percig, letakarva vagy kelesztőszekrényben, 35-40 o C-on. A lágy tészta gyorsabban, míg a sűrű lassabban kel meg. Akkor jó, ha az eredeti térfogat kétszeresére nőtt, de ügyelni kell arra is, hogy ne keljen túl, mert akkor összeesik a tésztánk.
Nyújtás, darabolás, formázás, töltés: a tészta jellegének megfelelően végezzük el ezeket a műveleteket.
Újrakelesztés: a kialakított tésztát tepsibe vagy sütőlapra tesszük, megkenjük, majd kb. 10 percig pihentetjük.
Kenés: a tészta tetejét kenhetjük felvert egész tojással, tejjel összekevert tojássárgájával, vízzel elkevert tojásfehérjével vagy cukros tejjel.
Sütés: előmelegített sütőben 180- 210 o C-on, két ütemben: pár percig magasabb hőfokon sütünk, majd a hőt 10-20 fokkal csökkentve fejezzük be a sütést. A tésztára sütés közben ne nyissuk rá a sütő ajtaját. Szép fényes lesz a sütemény teteje, ha még forrón megkenjük hideg vízzel. (Töltött kalács, fonott, mazsolás, kakaós kalács, briós, aranygaluska, barhesz, bukta, lepények, pogácsa, pizza - bár ehhez olajat szabunk ki zsiradéknak.)
Bő, forró (160 o C) olajban: két ütemben, fedővel, majd fedő nélkül. (Farsangi fánk, lángos, forgácsfánk, túrós perecek.)
Faszénparázs felett: az erdélyi eredetű kürtöskalács sül ily módon.

Kevert élesztős tészta

A gyúrt élesztős tésztához viszonyítva több cukrot, tojássárgáját, zsiradékot, tejet és élesztőt tartalmaz. Ettől állománya lágyabb, puhább lesz. Egyneműsítése keveréssel történik.

A tészta készítésének menete:

Kovászkészítés
Keverés: először habosra keverjük a cukrot tojássárgájával és zsiradékkal, majd hozzáadva a kovászt, sót, felváltva a lisztet és a tejet, az egészet jól összekeverjük. A tészta egynemű, fényes, hólyagos lesz és elválik az edény falától.
Kelesztés: (keverőtálban) 35 o C-on.
Átszellőztetés
Kelesztés: zsiradékkal kikent, liszttel meghintett formába töltve történik.
Sütés: előmelegített 180-200 o C-os sütőben, sültsége tűpróbával ellenőrizhető.

Omlós élesztős tészta

Átmenet az omlós és az élesztős gyúrt tészta között. A zsiradék mennyisége a liszthez viszonyítva 40%. A kevesebb mennyiségű élesztőt hidegen (nem készítünk belőle kovászt) dolgozzuk a tésztába. Az omlós élesztős tészta magas zsírtartalmának köszönhetően lassabban szárad ki, ezért hosszabb ideig eltartható. Ebbe a csoportba tartozik a bejgli, a diós, mákos pozsonyi kifli, a gesztenyés kifli és ha a tésztába gyúrjuk a darált töpörtyűt, akkor a tepertős pogácsa. Különböző gyümölcsökkel lepény is készíthető belőle.

A tésztakészítés menete:

Gyorsan elmorzsoljuk a lisztet a hideg zsiradékkal. A közepébe készített fészekbe beletesszük a tojássárgákat, a cukrot, a tejjel elkevert élesztőt és a sót.
Gyúrás: gyorsan közepes keménységű tésztává gyúrjuk (azért gyorsan, mert nem szabad a zsiradéknak megolvadnia), majd cipókat formázunk belőle.
Pihentetés: letakarva, hűvös helyen (hűtőszekrény), 20-30 perc.
Nyújtás: 2-3 mm vastagságúra.
Töltés, formázás, sütőlapra helyezés
Pihentetés előtt megkenjük a tetejét tojássárgájával, majd hűvös helyre tesszük (langyos helyen pihentetve felülete repedezett, márványozott lesz - állítólag a pozsonyi kifli így lesz szép).
Kenés: tojásfehérjével és hűvös helyre téve megvárjuk, míg rászárad.
Sütés: előmelegített 200-220 o C-os sütőben.

Hajtogatott élesztős tészta

Az élesztős tészták közül ez tartalmazza a legtöbb zsiradékot, a liszthez viszonyítva 60%-ot. A hajtogatás következtében leveles lesz, az élesztőtől pedig laza szerkezetű.
Ebből a tésztából készítjük a diós, kakaós, fahéjas, mandulás csigát, túrós táskát, töpörtyűs pogácsát, különböző kifliket (svájci, francia, kéményseprő stb.), a párna csücskét és minden olyan tésztát, amit vajas tésztából is lehet sütni.
Két alaptésztából áll, vajtésztából és előtésztából (gyúrt élesztős tészta).

A tésztakészítés menete:

vajtészta - a margarin vagy vaj 90%-át összedolgozzuk a liszt 10%- ával, majd megformázzuk kb. 2 cm vastag téglalapnak, és fóliába csomagolva hűvös helyre tesszük.
előtészta (forteig) - a maradék anyagokból a szokásos módon gyúrt élesztős tésztát készítünk, amelyet 20 percig kelesztünk.
A megkelt tésztát lóherealakúra nyújtjuk. Közepére helyezzük a vajtésztát, majd ráhajtjuk a tészta ''leveleit''. Az először megütögetett, 1 cm vastagságúra kinyújtott tésztát meghajtjuk szimplán, majd az újra nyújtás után duplán.
Szimpla hajtogatás: három egyenlő részre bejelöljük a tésztát, majd az egyik oldalt behajtjuk a második jelölésig, és erre ráborítjuk a másik oldalt. Így három réteg lesz egymás felett.
Dupla hajtogatás: négy egyenlő részre bejelöljük a tésztát, a két oldalrészt behajtjuk a középjelölésig, majd egymásra borítjuk őket, és ezáltal négy tésztaréteg lesz egymás felett.
20 perces kelesztés után, megismételjük a hajtogatásokat, majd újabb 20 perces pihentetés után a tészta jellegének megfelelően nyújtjuk, töltjük. Sütőlapra téve, 10 perces állás után, felvert tojással megkenve, 200-220 o C-ra előmelegített sütőben 5-10 percig sütjük, majd 10-20 fokkal csökkentett hőmérsékleten, 180-200 o C-on fejezzük be a sütést. (forrás: elemezesvezetok.hu)






2005.08.12

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA
Omlós élesztős tészta
Omlós élesztős tészta

Legfrissebb magazinok