HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > KONYHA > Sütemények, édességek > Házi készítésű fagylaltok

t: 7024

Házi készítésű fagylaltok

Egy kis fagyitörténet
A hideg desszert pályafutása a királyi udvarban kezdődött. Procipio Coltelli, XIV. Lajos francia király olasz udvari cukrásza találta ki az új csemegét, és 1660 nyarán tálaltatta fel először az ínyenc felségnek. A számottevő konyhai kitalációk terjedésének útja-módja a királyiból a polgári konyhákba, egyik országból a másikba nyomon követhetetlen. Tény, hogy az 1753-1758-ból fennmaradt, úgynevezett “Sárospataki Szakácskönyv” ismeretlen szerzője már közreadott sózott jéggel vagy hóval fagyasztható fagylaltreceptet – írja Ottlik Károly protokoll A–tól Z–ig című könyvében. A korabeli fagylalt azonban inkább hasonlított tömény fagyasztott krémre, semmint a mai fagylaltra.

A XVIII. században még nem voltak cukrászdák. Fagylaltkészítésre csak ott kerülhetett sor, ahol télen a jeget elvermelték nyári használatra. Nagyúri háztartásokban ez nem okozott gondot. Kis dézsákba töltötték az aprított jeget, és az ebbe állított, zárt tartályba helyezett fagylaltkrémet addig forgatták, amíg az meg nem dermedt.
Idehaza nyilvánosan, pénzért 1822-ben kezdték mérni a fagylaltot pesten, Fischer Péter Színházi téri “fagylaltdájában”, a mai Vörösmarty tér és a Váci utca sarkán, az akkoriban divatossá lett “nyári kioszkban”. Esténként is fogyasztott fagylaltot Deák Ferenc is. A fagylaltárusítás jó üzletnek bizonyult, hamarosan sokfelé árulták, ám a Fischer-féle fagylalt maradt a legnevezetesebb.

A huszadik század elejére a vezetékvízből ammóniákkal előállított műjég gyártása révén általánossá válhatott a cukrászfagylalt fogyasztása. A fagylaltot cifrázókéssel szeletelve szolgálták fel, árát is szeletenként számították (annyiért, amennyiért egy kifőzdében egész ebédet lehetett venni). A fagylalt “demokratizálódása” újfent olasz vívmány volt, Itáliában találták ki az ostyatölcsért, a szinte semmibe sem kerülő, ehető tartályt. Egy fagylaltárus portékáját annyira kapkodták 1904-ben egy vásáron, hogy egyszerűen nem győzte a pohármosogatást. Így jutott eszébe, hogy ehető “poharat”, azaz ostyából tekert tölcsért készítsen. Ugyancsak Olaszországban született meg a vizes, az úgynevezett “olasz” fagylalt készítésének módszere. A gyümölcsleveknek, az ízesszenciáknak a tejet, tojást helyettesítő zselatinos preparálása összehasonlíthatatlanul csökkentette az önköltséget. Így vált a fagyi világszerte utcán át árusítható filléres nyalakodnivalóvá.

Csokoládékrém fagylalt
Hozzávalók: 3 tojás, 10 dkg (keserű) csokoládé, 1/2 liter tejszín, 8-10 dkg porcukor
Elkészítés: A csokoládét forró gőz felett megolvasztjuk, majd kicsit kihűtjük. Cukorral kikeverjük a tojások fehérjét, és egy másik tálban kemény habbá verjük a fehérjét. Hozzákeverjük a felolvasztott csokit a tojássárgás cukorhoz, majd óvatosan belekeverjük a kemény fehérjehabot is. Felverjük a tejszínt és a krémhez keverjük, majd üvegpoharakba töltjük és lehűtjük. Néhány óra alatt fagyi-állagú lesz a mélyhűtőben.

Gyümölcsös tejszínfagylalt
Hozzávalók: 3 dl habtejszín, 2 evőkanál cukor, gyümölcs (leginkább konzerv, abból viszont bármilyen, többféle is)
Elkészítés: A habtejszínt robotgéppel felverjük, közben hozzátesszük a cukrot. Mikor már majdnem eléri a tejszínhab álagot, akkor egy őz-gerinc formába öntjük, és belepotyogtatjuk a gyümölcsöket! A mélyhűtőbe tesszük, és néhány óra múlva tálalhatjuk! Amikor a formából kivesszük, felvágjuk, és egy kis piros szörpöt (eper, málna, meggy) öntünk rá díszítésként.

Eper - Mascarpone fagylalt
Hozzávalók: 45 dkg eper, 8-10 dkg porcukor, 2 csomag vaníliás cukor, kevés citromlé, 50 dkg mascarpone sajt, 120 ml tejszín
Elkészítés: Megmossuk az epret, és robotgéppel pürésítjük. A tejszínt felverjük és összekeverjük a mascarponéval, majd hozzáadjuk az eperpürét, a cukrot és 1-2 teáskanál citromlevet ízlés szerint. Mélyhűtőbe tesszük és 10-15 percenként alaposan felkeverjük, míg egészen krémes nem lesz.

Vaníliás fagylalt
Hozzávalók: 3 dl tej, 1,5 dl tejszín, 4 tojássárgája, 25 dkg porcukor, néhány csepp vanília aroma (ha nincs, akkor 1 csomag vaníliás cukor is megteszi)
Elkészítés: A tejet, a tejszínt és a porcukrot főzőüstben (ha nincs, akkor egy kis lábosban) felforraljuk mérsékelt lángon. A tojássárgákat a vaníliával elkeverjük, majd mikor felforrt a tej, hozzáadjuk a tojáshoz. Jól elkeverjük és hagyjuk kihűlni. Egy előre lehűtött edénybe öntjük, és betesszük a fagyasztóba. Amikor a szélein kezd fagyni,akkor beöntjük egy lehűtött keverőtálba, és fehéredésig verjük. Akkor jó, ha krémes habmasszát kapunk. Ezután tegyük be a fagyasztóba, és teljesen fagyasszuk meg. (Ha a fagyi nem túl krémes, akkor ismét verjük fel, és utána fagyasszuk le teljesen.)

Narancsos fagylalt
Hozzávalók: 60 dkg narancs, 15 dkg cukor, 2,5 dl tejszín.
Elkészítés: A narancsokat megmossuk, és kifacsarjuk. Átszűrjük és egy tálba öntjük és hozzáadjuk a cukrot. Lassú tűzön addig keverjük, amíg a cukor felolvad, majd kihűtjük a szirupot. Közben felverjük a tejszínhabot, és összekeverjük a már hideg sziruppal. Konyhai robotgéppel habosra keverjük és a mélyhűtőbe tesszük. (érdemes néhányszor átkeverni és visszatenni a fagyasztóba, hogy krémesebb legyen).

Diétás fagyi
Hozzávalók: tojásfehérje, édesítőszer, kakaópor és/vagy gyümölcs
Elkészítés: A tojásfehérjét ízlés szerinti édesítőszerrel habbá verjük, majd vagy kakaóport, vagy pépesített gyümölcsöt, vagy - ha a gyümölcs íze engedi - mindkettőt belekeverünk, és együtt is összemixeljük. A keveréket kis tálkába öntjük, és a mélyhűtőben hagyjuk megfagyni. Ha nem várjuk meg, hogy teljesen megfagyjon, pudinghoz hasonló finom, hideg krémet kapunk.
(forrás: www.nana.hu)


2005.08.01

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok