HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Európa > Félelmetes sziklák és romantikus partok - Írország tíz csodája

t: 5799

Félelmetes sziklák és romantikus partok - Írország tíz csodája

Írországról először mindenkinek a Guinness jut eszébe, pedig a térség ennél sokkal több. Való igaz, hogy a barna sör sokat lendíthet a kedvünkön, de ezen kívül még legalább kilenc dolgot fel tudunk sorolni neked, ami ámulatba fog ejteni az országban.

Virágzó kultúra
Írországban, elsősorban Dublinban nagyon fontos a kultúra, az írek élénk irodalmi élettel büszkélkedhetnek. Nemcsak azért, mert négy ír költőt-írót jutalmaztak már Nobel-díjjal, hanem azért is, mert a világon itt a legmagasabb az egy főre jutó könyvek száma. Ha téged is érdekel a kultúra és az irodalom, akkor látogass el a The Old Library-be, ami a Trinity College Library egyik épülete. A könyvtár több mint háromezer kötetet őriz, többek között középkori ír kódexeket, a nagyteremben pedig az ország legrégebbi épen maradt hárfáját, amit a 14.-15. században Brian Boru készített.



A Nobel-díjas William Butler Yeats, George Bernard Shaw és Seamis Heaney is ír születésű, de itt élt Oscar Wilde drámaíró és James Joyce is. Utóbbi Ulysses című regénye fontos mérföldkő a dubliniak életében. A regény június 16-án, egyetlen nap alatt játszódik – Dublinban ilyenkor rendezik meg a népszerű kulturális fesztivált, a Bloomsday-t.

Galway
Ez a város már a középkor óta az Ír-sziget egyik legforgalmasabb és leggazdagabb települése, nem beszélve gyönyörű földrajzi elhelyezkedéséről. Feltétlenül nézd meg a Várostörténeti Múzeumot, a Lynch-kastélyt, a Kennedy Memorial Parkot, a St. Nicholas-katedrálist, a St. Nicholas-templomot és a Galway-egyetemet. Még egy jó tanács: el ne menj Galway-ből úgy, hogy nem ültél be az egyik pubba!



Tudtad?- Galway-ben többször is megfordult kereskedőként Kolumbusz Kristóf, akiről a helyiek úgy tartják, hogy első, nyugatra vezető hajóútja előtt a St. Nicholas-templomban imádkozott. Ennek emlékét őrzi a város kikötőjében felállított kis szobor.
- Galway a hetvenes évektől kezdve az ír népzene hazája? Július második felében egy több hétig tartó összművészeti fesztiválon mulatnak a helyiek.

Rock of Cashel
Bár a rock magyarul sziklát jelent, Írország népszerű látnivalója nem szikla, hanem egy gyönyörű középkori apátság. A Rock of Cashel egy mészkőszirt tetejére épült, így a felfelé vezető út nagyon meredek. Az épületegyüttes bejárati részében kőfaragványokat, régi használati tárgyakat láthatsz, a fallal körülvett terület közepén pedig a lenyűgöző, 12-13. századi katedrális romjai magasodnak. Az épület vastag falaiban titkos folyosók és kőfaragásokkal gazdagon díszített sírok bújnak meg. A katedrális mellett találod a 28 méter magas kerek tornyot, ami az ír kolostorok jellegzetes építménye.



Zene kifulladásig
Az írek nagyon értenek a mulatozáshoz, fiatalok és idősek egyaránt pubokba járnak. Az országban még 2004-ben teljes dohányzási tilalmat vezettek be, így úgy tudod élvezni az ír bulikat, hogy közben nem fulladsz meg a cigifüsttől. Miközben az emberek Guinness-t isznak, szól a tradicionális ír zene. A zenészek több hangszeren játszanak: hegedűn, fuvolán, sípon, tangóharmonikán, gitáron, a helyiek pedig énekelnek és táncolnak. Ha bele szeretnél kóstolni a valódi ír virtusba, akkor látogass el egy zenés-táncos mulatságra.



Tudtad?Az ír zenészek még két, az országra jellemző hangszeren játszanak. Az egyik az úgynevezett uillean síp, ami nagyon hasonlít a skót dudához, csak ezt nem tüdővel, hanem fújtatóval pumpálják fel. A másik a bodhranon, ami egy kecskebőrrel bevont dob

Aran-szigetek
Galway városától nem messze, az öbölben húzódik meg a három szigetből álló szigetcsoport, az Aran-sziget. A legnagyobb az Inis Mor, 12 km hosszú és 3 km széles. A páratlan környezet, a vár- és templomromok, a tengerpart, a vidéki élet és az ír kultúra évente több ezer turisták vonz a térségbe, így nem csoda, hogy az Aran-szigetek három szigetéből ez a legnépszerűbb. A szigetre egyébként eljuthatsz hajóval és komppal is, bár ez elég lassú, így érdemes számba venni a repülőt is.



Óriások útja
Az angolul Giant's Causeway egy vulkáni tevékenység eredményeként létrejött, 40.000 bazaltoszlopból álló terület Írország északi részén, Bushmills városától mindössze három kilométerre. Az UNESCO világörökség részét képező földrajzi csoda egymáshoz szorosan illeszkedő, hat-, öt-, négy-, hét- és nyolcszögletű oszlopokból áll. A legmagasabbak 12 méteresek, de van olyan is, ahol a megszilárdult láva vastagsága akár még a 28 métert is eléri.



Dingle-félsziget
A Dingle-félszigetet sokan Írország legszebb részének tartják, elsősorban kelta műemlékeiről és keresztény templomairól híres, no meg itt találhatod a leghosszabb tengerparti szakaszt is. Az Inch Beach partszakaszról gyönyörű panoráma nyílik az Iveragh-félszigetre és a Rossibeigh partszakaszra is. Itt találod a kis névadó városkát, Dingle-t is, amit családias hangulata miatt ugyancsak érdemes felfedezni. Jó tanács: fényképezőgépet mindenképpen vigyél magaddal!



Moher-sziklák
Írország egyik legismertebb látnivalói a 200 méter magas és 8 km hosszú, tengerbe szakadó sziklák. Nagyon érdekes, hogy a homokkőből és agyagpalából álló sziklafal repedéseiben tengeri madarak fészkelnek. Menj közel a sziklákhoz, élvezd a gyönyörű panorámát és az Atlanti-óceán illatát.



Burren
Írország legsajátosabb tája a Burren, ami nem más, mint egy mészkőfennsík. Az év nagy részében a terület szinte kihaltnak tűnik, néhány tanya húzódik csak meg elszórtan. Aztán eljön a május és a térség kivirágzik, a kövek közötti repedésekből csodálatos virágok bújnak elő. A Burren fölött szabadon söpör végig a közeli óceán felől fújó szél, egyszerűen csodálatos.



Guinness
A sorból nem hagyhatjuk ki Írország nevezetes italát, a Guinnesst sem. Bár folytathatnánk még a népszerű látnivalók listáját, mégis ezzel a finom nedűvel zárjuk a sort. Írországot nem hagyhatod el úgy, hogy ne kóstolnád meg a barna sört valamelyik ír pubban! És ha már ott vagy, perdülj táncra is és énekelj a jókedvű írekkel. Jó alkalom lesz erre a március 17-ei Szent Patrik Napja, ami a helyiek egyik legnagyobb ünnepe.



Pink.hu

2011.03.07

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok