HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > KONYHA > Sütemények, édességek > A dühös péközvegy és a forró olaj: mindent a fánkról

t: 3265

A dühös péközvegy és a forró olaj: mindent a fánkról

Már időszámításunk előtt készítettek ehhez hasonló ínyencséget pl. az egyiptomiak és a zsidók. Az Európában ismert fánk elterjedéséről két történet is szól. Az egyik Marie Antoinette nevéhez fűződik. A királyné állítólag megszökött a Tuileirákban rendezett álarcosbálról, és elvegyült a farsangi mulatozók tömegében az utcán. Amikor megéhezett, a mézeskalácsosnál megkóstolt egy fánkot. Annyira ízlett neki, hogy vásárolt belőle egy kosárnyit, és a palotába visszaérve megkérte főszakácsát, készítsen ilyen süteményt. Mivel egyik udvari szakács sem jött rá a titkára, a fánksütő mesterért küldtek, aki némi jutalomért elárulta a receptet. Ettől kezdve a finomság a királyi lakomák kedvenc édessége lett, és hamar elterjedt a szomszédos országokban is.

A másik történet szerint egy bécsi pék özvegye készítette először, teljesen véletlenül. Cecile Krapfen sütötte a legfinomabb kenyeret a városban. Ám egy napon nyitásra nem sikerült elkészülnie, és a vásárlók méltatlankodni kezdtek. A pékné mérgében az egyik vevőhöz akarta vágni a kenyértésztát, ami véletlenül a forró olajba esett, és aranybarnára sült. Így született meg az igen közkedvelt fánk, amit az asszony tiszteletére a bécsiek krapfennek neveztek el.
Magyarországon a 19. században a Dunántúlról terjedt el ez az édesség. Régi hagyomány volt, hogy azokat a legényeket, akik farsang idején háztűznézőbe mentek a lányos portára, szalagos fánkkal kínálták. Ha a lánykával együtt törte el az ifjú a tésztát, az már akár eljegyzésnek is számított.

Így készül a fánk

Hozzávalók (kb. 25 darabhoz):
40 dkg liszt, 4 dkg cukor, 2,5 dl meleg tej, 2 dkg élesztő, 4 tojássárgája, 5 dkg olvasztott vaj, 2 ek rum, 1/2 citrom reszelt héja, csipetnyi só, a sütéshez olaj, baracklekvár és porcukor

Elkészítése:
1. A kovászhoz elmorzsolunk 2 ek lisztet az élesztővel, kevés cukrot adunk hozzá, és összekeverjük 1 dl tejjel. Letakarva langyos helyen kétszeresére kelesztjük.
2. Közben a tojások sárgáját elkeverjük a maradék tejjel meg cukorral, a sóval és a rummal. A többi lisztet dagasztótálba öntjük, közepébe mélyedést készítünk, és beleöntjük a megkelt kovászt. Miközben összedolgozzuk, a cukros tejet folyamatosan adagoljuk hozzá, végül a vajat és a citromhéjat is beletesszük. Amikor a tészta hólyagosodni kezd, meghintjük kevés liszttel, letakarjuk, és tovább kelesztjük, amíg térfogata a duplájára nem nő.
3. Deszkára borítjuk, ujjnyi vastagra nyújtjuk, és vizespohárral kiszaggatjuk. Forró olajban a fánkok mindkét felét aranysárgára sütjük. Végül konyhai törlőpapírra szedve lecsöpögtetjük, és porcukorral megszórva tálaljuk. Lekvárt kínálunk mellé.

Fortélyok fánksütéshez
A sütéshez használt edénynek elég magas legyen az oldala, hogy a forró olaj ne fröccsenjen ki. Legjobb a zománcozott vagy rozsdamentes acélból készült. A sült tészta kiszedéséhez célszerű csipeszt használni. Fontos: a fánkot és az édes tésztákat mindig friss olajban kell sütni!

Hőmérséklet: Az olajat 170-180 fokra kell felhevíteni. Ellenőrzésül tedd bele egy fakanál nyelét: ha buborékok jönnek fel mellette, a zsiradék elérte a megfelelő hőmérsékletet. Amennyiben nem elég forró az olaj, a tészta sok zsiradékot szív magába.

Előkészítés: Kis adagokat helyezz a forró zsiradékba! Ne rakd tele a lábost, mert a tészta lehűtheti az olajat, és azért sem, mert a fánkok a sütés közben megdagadnak.

Sütés: A tészta egyik oldalának közepét kissé nyomd be, majd ezzel a felével lefelé tedd a lábosba. Az edényt fedd le, és a fánk alját süsd aranyszínűre. Ezután fordítsd meg, és fedő nélkül süsd meg a másik oldalát. A kész süteményt törlőpapírra vagy rácsra szedve csöpögtesd le.

Díszítés: Porcukorral megszórva, rummal vagy pálinkával ízesített baracklekvárral kínáld. Meghempergetheted vaníliás cukorban vagy kókuszreszelékben, de citromos mázzal megkenve is finom.

Pink.hu

2010.02.11

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok