MAGAZINOK > FÉRFI > Sport > Pars Krisztián negyedik lett

t: 2719

Pars Krisztián negyedik lett

Pars Krisztián a berlini atlétikai világbajnokságon negyedik helyen végzett a kalapácsvetők között. Az idén a vb-ig 18 versenyen veretlen, olimpiai ezüstérmes magyar versenyző két érvényes kísérlettel, s 77,45 méterrel zárt.

A világbajnoki címet a pekingi játékokon is első szlovén Primoz Kozmus szerezte meg 80,84 méterrel. A második helyen a lengyel Szymon Ziolkowski (79,30), a harmadikon pedig az orosz Alekszej Zagornyij (78,09) végzett.

A számára csalódást hozó kalapácsvető döntő után nem állt meg nyilatkozni a rá váró újságíróknak Pars Krisztián a berlini atlétikai világbajnokságon. A dobogóról lemaradt szombathelyi versenyző sem a televíziósoknak, sem a vegyes zónában őt megszólaltatni kívánó zsurnaliszták kérésére nem állt meg, hanem leszegett fejjel továbbment.

A legjobb eredménnyel (78,68 m) döntőbe jutott magyar dobó szülei, akik Szentgotthárdról utaztak a német fővárosba, már másfél órával a kezdés előtt elfoglalták a helyüket a 75 ezres Olimpiai Stadion lelátóján. Az egész család izgatottan, de derűlátóan várta a kezdést, Pars édesanyja kijelentette, hogy fia nyeri a kalapácsvetés, édesapja pedig hozzátette: simán.

A szülői bizakodásnak volt alapja, hiszen Pars világranglista-vezetőként (81,43 m) érkezett a vb-re, az idei tíz legnagyobb dobás közül nyolc az ő nevéhez fűződött, s 18 versenyét egyformán megnyerte.

Általános volt a szakmai vélemény, hogy legnagyobb ellenfele az olimpiai bajnok Primoz Kozmus lehet. A szlovén atléta - akárcsak Pars - sérüléssel bajlódott, idén 80,34 méterig jutott, de éppen felszálló ágban volt.

Az erősen foghíjas lelátók előtt - mintegy 8-10 ezer szurkoló gyűlt össze a délutáni program kezdetére -, 27 Celsius fokos melegben Pars kezdte a döntőt, egy 75,51 méteres, biztonságinak nevezhető dobással. Kozmus is hasonlóképpen nyitott (75,14), az első kör után a sydneyi olimpiai bajnok lengyel Szymon Ziolkowski (77,44) állt az élen.

Másodikra a szombathelyi versenyző a hálóba vágta a kalapácsot, majd a fejéhez kapott. Kozmus viszont kezdett magára találni, s 79,74-gyel átvette a vezetést, bár Ziolkowski is javított (79,30).

Pars harmadik dobása ismét a hálóban landolt, így a döntő félidejénél az is felmerült, hogy esetleg nem folytathatja a legjobb nyolc között. Erre nem került sor, végül hatodikként várhatta az utolsó három sorozatot. Búcsúzott többek között a 2007-es vb-bronzérmes szlovák Libor Charfreitag és a 2000-es ötkarikás második olasz Nicola Vizzoni.

A Dobó SE atlétája negyedikre 77,45-ig repítette a kalapácsot, ezzel feljött a harmadik helyre, de az igazi nagy dobással még mindig adós maradt az ötödik kör után is, mivel ez a kísérlete is a hálót találta el. Kozmus riválisa hibáit látva teljesen megnyugodott, s túldobta a 80 méteres vonalat (80,15), ezzel bebiztosította első helyét.

Az utolsó sorozatban az orosz Alekszej Zagornyij, aki három centiméterrel állt Pars mögött, 78,09 méterrel megelőzte a magyar atlétát, ő nem tudott visszavágni, aki utolsó dobását megint elrontotta. A kalapács a hálót érintve 73-74 méterig szállt, így Pars kilépett, nem mérette le. Kozmus már győztesként újabb 80 fölötti eredménnyel (80,84) nyugtázta sikerét.

Pars, aki januárban elvesztette mesterét, a Dobópápának nevezett Németh Pált, idegesen, rosszul versenyzett. Jellemző, hogy a selejtezőben elért eredményétől is elmaradt, egy olyan mezőnyben, ahol csak egyetlen atléta tudott 80 méter fölött dobni. A negyedik helyért 15.000 dollár a jutalma.