HIRDETÉS
HIRDETÉS

A kilépési feltételekről szóló megállapodás-tervezet bár elkészül, várhatóan kemény évek előtt áll az ország. Az eredeti tervekkel szemben sok megállapodás és szabályozás nem jött létre. Szakértők szerint sokat veszíthet pozíciójából az Egyesült Királyság a kilépéssel, azonban még mindig kérdéses, hogy mindez pontosan mikor fog megvalósulni.

A brit kormány jóváhagyta a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréről szóló megállapodás-tervezetet – közölte szerda este, a kabinet ötórás soron kívüli ülése után Theresa May brit miniszterelnök. Az Európai Unió elégedettségét fejezte ki ezzel kapcsolatban.

A Kossuth Rádió A nap kérdése című műsorában Gálik Zoltán, a Corvinus Egyetem docense elmondta, az EU számára jó lesz, azonban a britek számára ez a megállapodás azonban kevés. Kifejtette: azért lesz jó nekünk, mert sikerült megőriznünk az egységes piac azon vívmányait, amihez nem engedünk hozzá egy olyan országot, különleges juttatásokkal, amely esetleg versenyképességi előnyt szerezhetne ezzel.

A britek számára azért nem jó önmagában ez a megállapodás, mert kellene hozzá egy hosszú távú kapcsolatokat rendező szerződés – mondta el Gálik Zoltán.

Hozzátette: a tárgyalások elején arról volt szó, hogy a kilépési idő közeledtével már olyan vaskos dokumentumkötegek jönnek létre, amelyek szabályozzák és leírják a jövőbeni kapcsolatokat, illetve lesz egy kisebb, ami az elválás körülményeit szögezi le. Ebből csak az egyik valósult meg – hangsúlyozta a szakértő.

Huzavona

Gálik Zoltán elmondta: a 2016 júliusában kezdődő folyamat elején sokan azt gondolták, hogy Nagy-Britanniának sikerül jó tárgyalási pozíciót kialakítania Európával szemben, azonban ez nem valósult meg. Eleinte még az is gondot okozott, hogy a kilépésről szóló dokumentum beadási dátumát meghatározzák – tette hozzá.

Végül huzavona kezdődött, nem volt egységes álláspont arról, mit is jelentsen a Brexit. Az észak-ír helyzeten az egész folyamat megcsúszott – hangsúlyozta Gálik Zoltán.

Elmondta, Észak-Írország helyzetének vitája egy olyan kis példája a jövőbeni kapcsolatoknak, ami ha nem oldódik meg, akkor az egész „nagy-Brexit” sem feltétlenül vihető tovább. A szakértő szerint jelenleg ez okozza a legnagyobb problémát, hiszen ha az Észak-Írország körüli problémára sem tudnak megoldást találni, akkor az egész kiválási feltételekről is sokkal nehezebb lesz megállapodni.

Amennyiben 2020-ig nem sikerül megállapodni, automatikusan meghosszabbodna a jelenlegi vitás helyzet – hangsúlyozta Gálik Zoltán.

Sokat veszítenek a britek

Pozíciójából egészen biztosan veszíteni fog az Egyesült Királyság azzal, hogy az Európai Unióból és a világ legnagyobb egységes kereskedelmi térségéből kilép – jelentette ki Gálik. Kifejtette: az Európai Unió rendelkezik a világ egyik legtöbb szerződésével és megállapodásával a világ nagyon sok országával, így a kilépéssel sokat veszíthetnek a britek.

Gazdasági veszteség

Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy a brit gazdaság mégis hogy fogja túlélni mindezt. Gálik Zoltán ennek kapcsán elmondta, eddig még nem alakult ki ilyen helyzet, amikor a világ csaknem nyolcvan országával kereskedelmi kapcsolatot ápoló ország visszaesik nullára és mindent újra kell tárgyalnia.

Az egyetemi docens szerint máshogyan fognak viszonyulni az országhoz, ha csak mint önálló ország fog kereskedelmi kapcsolatokat kínálni.

Gálik Zoltán hozzátette: az, hogy Nagy-Britannia milyen hamar tud majd a kilépés megtörténte után gazdaságilag erős talpakra állni, az attól függ, milyen gazdasági kapcsolatokat fog tudni kiépíteni. Az, hogy milyen lesz az EU-val való kapcsolata és egyéb országokkal is miként változik meg a partnersége.

hirado.hu

Feltöltve: 2018.11.17.
Megnézve: 1771

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra