HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Környező országok > Ausztria túrista információk

t: 2911

Ausztria túrista információk

Biztosítás:
Rendkívül lényeges és hasznos, hogy a beutazók utasbiztosítást kössenek az utazás teljes időtartamára (tekintettel az ausztriai orvosi ellátás rendkívül magas költségeire).

Okmányok:
Elhasználódott, sérült, nehezen olvasható úti, illetve gépkocsi okmánnyal ne induljanak el. Ilyen esetben előfordulhat, hogy egy ellenőrzés során krimináltechnikai vizsgálatot írnak elő az okmány bevonása mellett.

Bejelentési kötelezettség
Beutazást követően magyar állampolgár 90 napot tartózkodhat Ausztriában vízum nélkül. Pérően értelmezik. Vannak tartományok, ahol úgy értelmezik, hogy 90 nap eltöltése után 90 napig nem utazhat be Ausztriába. Lényeges azonban, hogy privát szálláson tartózkodás esetén is eleget kell tenni a bejelentkezési kötelezettségnek.

Vám:
Ausztriába vámmentesen az alábbi áruk hozhatók be nem EU-tagállamokból:
1 liter égetett szeszes ital vagy 2 liter 22 %-osnál kisebb alkoholtartalmú ital (shake, likőr, borpárlat), vagy
2 liter bor és 2 liter pezsgő v 25 db cigaretta vagy
5 db szivar vagy
25 gramm dohány
50 gr parfüm
0,25 ml kölnivíz
175,- eurónak megfelelő összértékben egyéb áruk is behozhatók. Kivétel, ha az árut a cseh, a szlovák és szlovén határon áthozzák be, akkor ez az érték 75,- euróra csökken. Ez az érték az együtt utazók számával nem növelhető és évente egyszer vehető igénybe.

Közlekedés:
Gépkocsikon kötelező az ország-jelzés elhelyezése. Ha valaki autópályán is közlekedik, előre meg kell vásárolnia és a szélvédőre fel kell ragasztania az autópálya vignettát. Amennyiben valaki csak országúton kíván közlekedni, de azt csak egy 200-300 m-es autópálya szakasz igénybevételével érheti el, ebben az esetben is kötelező vignetta megvásárlása (pl. Nickelsdorfnál a visszaút során).

Gépkocsik műszaki állapota:
A gépjárművek ellenőrzése során gyakori a közúti műszaki vizsgálat. Ha a gépkocsit ennek során a közlekedés biztonsága szempontjából alkalmatlannak minősítik, a rendszámtáblát bevonják, és kötelezik a gépkocsi vezetőjét a gépjármű helyben történő megjavíttatására. A hibák igazolt kijavíttatása után szolgáltatják vissza a rendszámot.

Parkolás:
Bécsben és valamennyi osztrák város központjában "rövid parkolási zónákat" alakítottak ki. Fontos ennek figyelembe vétele parkolás esetén. A megengedett parkolási idő túllépését szigorúan büntetik, előfordulhat a gépkocsi elszállíttatása is. Ha a gépkocsit már elszállították, erről az adott kerület rendőrsége ad tájékoztatást (a gépkocsi visszaszerzésének költsége 150-220,- EUR). A legtöbb városközpontban a megengedett legnagyobb sebesség 30 km/óra. Bécs központjában a turisták is ingyenesen bérelhetnek kerékpárt, amelyet a használat után a kijelölt helyekre kell leállítani.

Pénzbírság:
Előfordulhat, hogy valamilyen szabálytalanság miatt pénzbüntetés megfizetésére kötelezik a magyar állampolgárt. A vonatkozó hatályos osztrák jogszabályok szerint az intézkedő rendőrnek jogában áll a pénzbüntetés mértékéig biztosítékként személyes tárgyakat, műszaki eszközöket lefoglalni, amennyiben valaki nem tudja a büntetést a helyszínen kifizetni. (A bírság befizetése után a lefoglalt tárgyat a rendőrség visszaszolgáltatja.)

CB rádiók:
Felhívjuk a figyelmet arraerű a kamionsofőröket arról tájékoztatni, hogy Ausztriában tilos az USB hullámsávon is üzemelő CB-rádiók használata. Ellenkező esetben jelentős a kiszabott pénzbírság.

Az értéktöbbletadó (ÁFA - Mwst) visszatérítése esetén lényeges szabály, hogy az árut felszólításra be kell mutatni a határon, amelyet a kiléptetésig nem szabad használatba venni (pl.: karóra). Ha valaki a kiléptetés során nem tudja az árut bemutatni, ez pénzbüntetést vonhat maga után.

Téli sportolás céljából történő beutazáskor célszerű az adott területre vonatkozó, az utazási feltételekről kiadott sajtóközleményeket figyelni (például, amennyiben hólánc használatát előírják, annak hiánya "visszautasítást" vonhat maga után).

Tájékoztató a magyar állampolgárok társadalombiztosítási ellátásáról Ausztriában
A Budapesten 1999. március 31-én aláírt szociális biztonságról szóló magyar-osztrák egyezmény ratifikációs okmányait 2000. október 9-én cserélték ki Bécsben. A 2001. január 1-én hatályba lépő egyezmény a biztosított magyar állampolgároknak ausztriai tartózkodásuk során kizárólag sürgős és halaszthatatlan esetekben teszi lehetővé a társadalombiztosítás terhére történő orvosi ellátást. Ettől függetlenül továbbra is ajánlatos beutazás előtt baleset, betegség esetére utasbiztosítást kötni, miután ezeknek a biztosítási szerződéseknek a kárfedezeti köre meghaladja a halaszthatatlan ellátást. Az egyezményes szabályozás kedvezően érinti mindazon személyeket, akik magyar biztosítási (szolgálati) idővel rendelkeznek. A biztosítási idők egybeszámítása történhet a betegségi és anyasági ellátásokra, valamint a munkanélküli járadékra való igények elbírálásánál is. Általános szabály szerint mindkét szerződő állam nyugdíjbiztosítási szerve a saját államának területén szerzett szolgálati idő figyelembe vételével és saját jogszabályai alapján bírálja el a nyugdíjigényeket és az ellátásokat közvetlenül folyósítja az igényjogosultaknak. Az egyezmény megkötésével azon személyek is szereznek nyugellátásra jogosultságot, akik a magyar társadalombiztosítási nyugdíjtörvényben előírt szükséges szolgálati időt nem szerezték meg, de az egyezmény alkalmazásával (a két ország területén szerzett szolgálati idők egybeszámításával) arányos nyugdíjrész megállapítására válnak jogosulttá. A társadalombiztosítási ellátásokra való igényjogosultság igazolásához az utolsó ausztriai tartózkodási vagy lakóhely szerint illetékes teherviselőnél lehet kérelmet benyújtani, beteg-, baleset- és nyugdíjbiztosítás tekintetében a területi betegpénztárnál vagy balesetbiztosítási teherviselőnél, az Osztrák Társadalombiztosítási Teherviselők Főszövetségénél, valamint a munkanélküli járadékra vonatkozóan a Munkaerőpiaci Szolgálat Burgenland Tartományi irodájában.



2005.04.10

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok